Wycieczka do Efezu – czyli miasta położonego w południowo-zachodniej Turcji…


Wprowadzenie

Piękne starożytne miasto położone w południowo- zachodniej Turcji. Znajdziemy tutaj historię z kilku cywilizacji: greckiej, perskiej, rzymskiej i tureckiej.

Symbolem miasta jest dzik, a jego początki sięgają 1000 r p.n.e, w czasie gdy w Efezie osiedlili się grecy. Miasto było uznawane jako ważny ośrodek handlowy i posiadało port. Dokonał się tutaj również jeden z siedmiu cudów świata.

Miasto jest również symboliczne ze względu na boginię grecką łowów, gór, jezior i rzek – Artemidę. która jest tutaj traktowana jako matka i omawiane miasto stało się miejscem kultu matki.

Religia

W Efezie wiele się wydarzyło pod względem religijnym. Odnajdziemy tutaj istnienie chrześcijaństwa za pomocą św. Pawła, który gościł i nauczał w mieście. Jan Ewangelista wraz z Matką Jezusa osiedlili się tutaj, ze względu jak donoszą różne źródła na prześladowania chrześcijan. Tutaj też powstała jego ewangelia oraz malutka kapliczka Matki Boskiej. Proces degradacji Efezu przyśpieszyły najazdy arabów. W 1426 roku miasto zostało zajęte przez Turków osmańskich.

Zabytki w Efezie

Do Efezu są dwa wejścia. Jedno od strony portu, drugie poprzez bramę, z której zachowały się już tylko fragmenty.

Do zabytków, które zobaczymy w tym mieście należą: termy Variusa, Odeon, starożytny teatr, świątynia Domicjana, brama Herkulesa – turyści rozkładają poziomo ręce przy bramie, dotykając jej ścian , ponoć każdemu, kto zachowa się w ten sposób w życiu będzie towarzyszyło szczęście.

foto: Biblioteka Celsusa

Uwagę skupiają także zachowane w dobrym stanie latryny. W największy zachwyt wprowadza nas Biblioteka Celsusa, która jest zachowana w bardzo dobrym stanie i jej widok zapiera dech w piersi. W Efezie istniało wiele domów publicznych. Na ulicy marmurowej znajdziemy odkształcenia stóp.

Ściana z karteczkami

Bardzo zaskakująca była dla mnie ściana z małymi karteczkami. Okazało się, że znajdują się na nich modlitwy do Matki Boskiej. Nie wiem czy to prawda, ale ponoć raz do roku są one palone i wszelkie prośby idą wraz z dymem do nieba i są spełniane. Widok niesamowity. Sama kapliczka Matki Boskiej bardzo malutka i odwiedza ją bardzo dużo turystów.

foto: karteczki z modlitwami z całego świata

Piękną ozdobę Efezu stanowi Świątynia Artemidy – jeden z siedmiu cudów świata. Niestety w IV wieku podczas najazdu Gotów (262) świątynia została zniszczona i już nigdy jej nie odbudowano. Na jej pozostałościach można spotkać bociany.

Jak się przygotować do wycieczki:

– konieczne jest nakrycie głowy – ze względu na wysokie temperatury i praktycznie brak cienia, nakrycie głowy stanowi dobre zabezpieczenie przed udarem

– woda – jest koniecznością ! należy mieć ze sobą butelkę plastikową wody i najlepiej wypić ją, a pustą butelkę zapełnić wodą ze źródełka obok kapliczka Matki Boskiej, podobno woda ma lecznicze działanie

źródło obrazka: blog – Do it yourself

– nakrycie na ramiona – wchodząc do miejsca świętego, którym jest  kapliczka Matki Boskiej warto uszanować to miejsce mając zakryte ramiona

– karteczka i długopis – na ścianie z modlitwami możemy zostawić swoje prośby, miejsce wyzwala niesamowite emocje, ilość karteczek z modlitwami sprawia, że czujemy się nieco mistycznie patrząc na ścianę

– krem do opalania – uważam, że jest to kolejne „must have”. Wysokie temperatury paraliżują, dobra ochrona przed słońcem to połowa sukcesu z wyprawy na tę wycieczkę.

Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć

Zdjęcia: Katarzyna Irzeńska

Jedna myśl na temat “Wycieczka do Efezu – czyli miasta położonego w południowo-zachodniej Turcji…

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

<span>%d</span> blogerów lubi to: