Krzysztof Wielicki. Mój wybór. Wywiad rzeka Tom I – rozmawia Piotr Drożdż


Kto choć trochę interesuje się górami wie kto to Wielicki. Ci, co interesują się trochę więcej dobrze wiedzą, że to wybitna postać polskiego himalaizmu. A co o Nim wiemy tak naprawdę?

Po przeczytaniu książki „Krzysztof Wielicki. Mój wybór – wywiad rzeka. Tom I” moja wiedza na temat Kierownika poszerzyła się ogromnie. Piotr Drożdż przeprowadza naprawdę konkretną rozmowę, zadając bardzo przemyślane pytania. 

Od czego zaczynamy?

Startujemy od skałek w Tatrach i harcerstwa. Przy pierwszych stronach poznajemy początki związane ze wspinaczką u Krzysztofa Wielickiego. Podczas czytania da się odczuć, że rozmowa ma charakter swobodny. Nikt się tu z niczym nie śpieszy, a Krzysztof po prostu opowiada o górach – miłości swojego życia. Od razu wyczuwa się ogromną pasję w każdym słowie, które się przeczyta. Nie ma zmiłuj, góry to Jego powietrze!

Krzysztof Wielicki, a rodzina

Przeczytamy także kilka prywatnych kwestii związanych z Jego życiem. Żona, dzieci i góry. I teraz jak to pogodzić? Jak żyć normalnie w rodzinie a zarazem być wspinaczem? Da się, o czym opowiada Krzysztof, choć łatwe to nie jest. Widać w nim odmienne zachowania niż u chociażby Jurka Kukuczki, który potrafił rzucić naprawdę wszystko i uciec w góry wysokie. Krzysztof Wielicki jest bardziej stonowany, co nie znaczy, że nie brakuje w nim szaleństwa i wesołych historii jakie wspomina w rozmowie z Piotrem.

Wspomnienia z wypraw w góry wysokie

W rozmowie przeplata się wiele wypraw, historii wspinaczy a także dylematów, jakie pojawiły się w życiu wspinacza. Kaukaz, Karakorum i Himalaje, słynne wejście na Everest czy Nowa Zelandia z Australią to tylko kilka przykładowych wspomnień z książki.

Przeczytamy także w rozmowie wspomnienia o wielkich wspinaczach. Nie obyłoby się w „wywiadzie rzeka” bez przytoczenia postaci Andrzeja Czoka, Artura Hajzera, Wandy Rutkiewicz, Leszka Cichego, Jurka Kukuczki, Ryśka Pawłowskiego, Czesława Bojasarowicza, Andrzeja Zawady, Wojtka Kurtyki, i wielu innych osób.

Co ważne Wielicki podkreśla też odmienność wspinaczki zza dawnych czasów a dzisiaj. Przytacza wiele przykładów, które opierają się na trudzie czy samej wspinaczki czy załatwienia pozwoleń. Nie ma w książce tylko i wyłącznie sukcesów. Opisane zostały także porażki, dylematy i trudne sytuacje z jakimi musiał zmierzyć się Krzysztof Wielicki podczas swoich wypraw. Bycie Kierownikiem także ma swoje plusy i minusy o czym tu przeczytamy.

12341086_1673697686202122_4248391124418406087_nNajważniejszy jest dialog

Widać, że Piotr Drożdż dobrze przygotował się do wywiadu i zna przeszłość Krzysztofa Wielickiego w jednym palcu. Nikt, kto nie ma dość obszernej wiedzy na pewne tematy nie przygotowałby takich właśnie pytań. I co było ciekawe. Nie ma tu żadnego wścibstwa czy „wchodzenia z butami” w życie prywatne. Krzysztof Wielicki otrzymał świetną serię pytań, które czyta się z dużym zaciekawieniem. Fajnie, że autor zadbał nawet o wstawki śmiechowe Krzysztofa. Podczas czytania można było dowiedzieć się kiedy bohater śmiał się na głos przy zadawanych pytaniach.

Dla kogo jest ta książka?

Na pewno dla fanów Krzysztofa Wielickiego. Naprawdę, z wywiadu można dowiedzieć się wielu ciekawostek na Jego temat. Padła tu dokładna analiza Jego wszystkich wypraw, a co najważniejsze Kierownik sam je komentuje i wspomina.

Osoby interesujące się wspinaczką wysokogórską także będą zadowolone z książki, gdyż wspomnianych jest tu wiele wypraw i znanych nazwisk alpinistów i himalaistów.

Przeciętny Kowalski także może zainteresować się tą pozycją, gdyż napisana jest prostym językiem. Wielicki może zachwycić. Jeżeli ktoś o nim nie słyszał (a są i tacy) to zapewne po lekturze tej książki przybliży sobie temat gór wysokich i przynajmniej spróbuje zrozumieć co czuje człowiek, który kocha góry i rusza na wyprawę.

Tekst: Katarzyna Irzeńska

Zdjęciahttps://www.facebook.com/wywiadwielicki/timeline

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: