E-wiza turystyczna do Wietnamu


Wpis zacznę od tego, że zanim wyrobiłam e-wizę miałam w głowie dosłownie bombę jak ja powinnam sprawy wizowe do Wietnamu załatwić. Zacznijmy od tego, że aby dostać się na teren Wietnamu musimy mieć wizę. Nie kupicie jej na lotnisku! Ważne aby odpowiednio wcześniej przed wyjazdem o posiadanie wizy zadbać. Nie załatwiajcie nic na kilka dni przed wylotem. Sprawy wizowe potrzebują czasu. 

Jak otrzymać wizę do Wietnamu?

Są trzy drogi otrzymania wizy do Wietnamu: poprzez Ambasadę, internetowa e-wiza, promensa i wbicie wizy na lotnisku (działa to tylko jeżeli macie promensę). W tym wpisie skupię się na e-wizie, którą sama wyrobiłam ale dla zobrazowania sytuacji przedstawię w skrócie o co chodzi z resztą.

Ambasada: opcja najdroższa, nie będę opisywała szczegółów. Generalnie chodzi o to, że wypełnia się wnioski, dokonuje opłat, wysyła do ambasady paszporty i czeka się na ich odesłanie. W naszym przypadku jest to kwestia wysłania paszportów do Warszawy. Czasochłonna i kosztowna opcja.

Promesa: czyli zazwyczaj załatwia się ją przez wietnamskie biuro podróży. Wygląda to tak, że firma z Wietnamu turystyczna X wystawia nam zaproszenie – promesę. Płacimy za to oczywiście, albo załatwiamy to przez polskiego pośrednika, któremu także płacimy. Po otrzymaniu zaproszenia – zabieramy je ze sobą w podróż. Na lotnisku w Wietnamie tylko w tym jednym wypadku mogą nam wbić wizę turystyczną, za którą oczywiście płacimy. W tym wypadku znowu dajemy kasę pośrednikowi oraz dokonujemy obowiązkowej opłaty na lotnisku.

E-wiza: opis poniżej.

Wyrobienie e – wizy do Wietnamu krok po kroku

Jak już dokonałam analiz czasowych i finansowych, a także dowiedziałam się, że istnieje możliwość wyrobienia e-wizy to uznałam, że wybieram tę opcję. W tym wypadku płacimy TYLKO za samą wizę – koszt 25 $ (dane na rok 2017). Płatności można dokonać kartą kredytową. Pamiętajcie, że paszport w czasie waszej podróży musi być ważny co najmniej na pół roku do przodu.

Wszystkie formalności e-wizowe załatwiamy za pośrednictwem tej strony: 

https://evisa.xuatnhapcanh.gov.vn/en_US/web/guest/home

Wyrobienie e-wizy krok po kroku na stronie dla imigrantów – wiza turystyczna: https://evisa.xuatnhapcanh.gov.vn/en_US/web/guest/khai-thi-thuc-dien-tu/cap-thi-thuc-dien-tu

WAŻNE!

  • Wiza wietnamska jest rodzajem dokumentów podróży przyznawanych przez właściwe władze wietnamskie, zapewniających zezwolenie na podróż do Wietnamu i wjazd do Wietnamu.
  • Wiza wietnamska jest rodzajem dokumentów podróży przyznawanych przez właściwe władze wietnamskie, zapewniających zezwolenie na podróż do Wietnamu i wjazd do Wietnamu.
  • Opłata wizowa za pośrednictwem internetu jest płatna za pośrednictwem elektronicznej bramy płatniczej zgodnie z przepisami Departamentu Imigracji. Opłata nie zostanie zwrócona, jeśli wniosek zostanie odrzucony.
  • Lista portów umożliwiających cudzoziemcom wejście i wyjście z Wietnamu drogą elektroniczną TUTAJ

My z koleżanką leciałyśmy do Hanoi i stamtąd był powrót. E-wiza na lotnisku w Hanoi przeszła bez problemu. UWAGA! Poprawna nazwa lotniska w Hanoi to: Noi Bai International Airport (IATA: HAN, ICAO: VVNB). Będziecie mieli je we wniosku do wyboru, niech was nie myli, że nie ma w nim nazwy Hanoi, choć z tego co pamiętam w formularzu potem było miasto podane w nawiasie.

W poniższym linku macie krok po kroku opis jak wypełnić wniosek. Ważne abyście się nie pomylili i wszystko przeczytali uważnie. Zdziwiona byłam o pytania dotyczące religii a także miejsca pobytu w Wietnamie. Wpisałam nasz pierwszy hostel. Przeszło bez problemu.

WAŻNE! Podczas wypełniania wniosku niestety mimo ogromnej czujności popełniłam prawdopodobnie scroll-em na myszce błąd w miesiącu ważności mojego paszportu. Podczas odprawy dużego bagażu na lotnisku w Warszawie zeszło się kilka osób z obsługi linii lotniczej Qatar Airways – gdzie wszyscy zastanawiali się czy mnie puścić?! Tak, tak jak czytacie. Byłam blada, sina i zielona w jednym momencie. Na szczęście jakaś ważna osobistość z kierownictwa mnie puściła, podkreślając, że jak będzie kwas to odpowiedzialność spadnie na nich i będą ogromne kłopoty. Z takim nastawieniem przywitałam lotnisko w Hanoi w Wietnamie, gdzie z sercem walącym jak armata zastanawiałam się czy Wietnamczycy na odprawie mnie nie przepuszczą i miałam kilka scenariuszy jak spędzę 2 tygodnie na lotnisku albo co im powiem. W Wietnamie nikt tego nawet nie zauważył! Na kontroli celnej wszystko poszło gładko, jedynie ja miałam prawie zawał serca. Bardzo ważne, abyście wypełnili prawidłowo wnioski wizowe. Ja miałam źle miesiąc daty ważności paszportu na wizie i jak pisałam kilka osób z linii lotniczych dyskutowało w Warszawie co dalej ze mną zrobić?!

Wzór jak wypełnić wniosek o wizę znajduje się tutaj, jest ogromnie intuicyjny i prosty:

https://evisa.xuatnhapcanh.gov.vn/en_US/web/guest/khai-thi-thuc-dien-tu/cap-thi-thuc-dien-tu

Opłaty za wizę dokonałam kartą kredytową. Dostałam potwierdzenie na maila, widok poniżej.

ewiza potwierdzenie

Czas oczekiwania na wizę miał zająć ok. 10 dni, a ja bodajże po 2-3 miałam ją na mailu w wersji pdf. Taką wizę wystarczy wydrukować i mieść przy sobie na lotnisku podczas podróży wraz z ważnym paszportem.

Wiza wygląda tak jak obrazek poniżej, ze względu na ochronę danych osobowych wykasowałam wszystkie dane wrażliwe. Na dole dokumentu był także kod QR, zaznaczyłam w jakim miejscu.

e wiza wietnam

Wyrobienie takiej e-wizy nie zajęło dużo czasu. Wymaga od nas oczywiście skupienia. Mamy ściągę po angielsku jak wypełnić wniosek krok po kroku. Na lotnisku w Wietnamie wiza ta wbijana jest w paszport i ważna jest na czas waszego pobytu. Po wylądowaniu nie dokonujemy już żadnej opłaty. Jedyna kwota jaką ponosimy to koszt e-wizy czyli na rok 2017 było to 25 USD. Wazne informacje o wizie a także o bezpieczeństwie w Wietnamie znajdziecie także na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych – link TUTAJ. Życzę wszystkim udanej podróży do pięknego Wietnamu 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: