Recenzja filmu „Lęk wysokości”


Fabularny debiut nominowanego do Oscara i nagrodzonego na festiwalu w Berlinie reżysera „Królika po berlińsku” Bartosza Konopki to poruszająca historia telewizyjnego spikera Tomka (Marcin Dorociński, nagrodzony Złotymi Lwami za kreację pierwszoplanową na Festiwalu w Gdyni), którego świetlaną karierę i poukładane życie rodzinne zakłóca wiadomość o poważnych problemach ojca (Krzysztof Stroiński, laureat Polskiego Orła za wybitną kreację w „Rysie”). Czy skoncentrowany dotąd na osobistym sukcesie dziennikarz będzie w stanie zrozumieć i wziąć odpowiedzialność za człowieka, z którym znowu połączył go kapryśny los?

– Iplex.pl

To jeden z tych filmów, który nie pozwala na jakąkolwiek czynność po obejrzeniu. Człowiek jest w stanie tylko miarodajnie oddychać, a myśli i głowa są zupełnie gdzie indziej. Znieruchomiałam a, gdy skończyła się muzyka, wcześniej niedosłyszalny dźwięk z laptopa, aż przygłuszał.

Piękny film o miłości. Definiuje on rodzinę, nie wkłada w szablonowe kolorowe zabawki i wesołe codzienności. Przedstawia relację syna z ojcem chorym na schizofrenię. Ukazuje dwa oblicza każdego z bohaterów.

Łączy ich niesamowita więź oraz uczucie, z którym walczą. Schizofrenia wyniszcza ludzi od środka, powoduje nie raz rozpad rodzin,  przez nią świat staje się bezbarwny, a ludzie są tylko marionetkami.

„… Ewa postaw się w mojej sytuacji, gdyby to Twój tata… gdyby Twój tata był chory…”

– cytat z filmu

Marcin Dorociński (syn) pokazuje jak w filmie czerpać każdy oddech i przyjmować dzień takim jaki jest, nie poddawać się. Reżyser nie przedstawił nam cukierkowego scenariusza, gdzie kochany syn walczy o chorego ojca. Owy syn jest dobrym człowiekiem, ale także egoistą. Krzysztof Stroiński (ojciec) gra swoją rolę wręcz oscarowo. Wcielenie się w chorego oraz wyrażanie wszelkich emocji przez ojca, chwilami bywało dramatyczne, bardzo wzruszające i tak niesamowicie trudne.

Pięknie pokazano w filmie jak trudna jest miłość, jak trudno jest walczyć o drugiego człowieka do samego końca, jak wiele stoi na naszej drodze przeszkód, jak schizofrenia jest straszna. Relacja… to słowo budzi zadumę nad całym filmem.

Wstrząsający, wzruszający i odbierający mowę film. Trudny temat pokazany w tak doskonały sposób. Polecam bardzo ten film, jeszcze jestem poruszona. Nie napiszę nic więcej, resztę pozostawiam Wam.

Film obejrzany na platformie Iplex.pl:

http://www.iplex.pl/filmy/lek-wysokosci,7414

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: