Valetta nocą – spacer po stolicy Malty


Stolica Malty jest bardzo urokliwym miastem. To także ważny komunikacyjny punkt. Stąd właśnie dojedziecie w praktycznie każde miejsce na wyspie. Mój plan zwiedzania nie przewidywał dokładnego zwiedzania Valetty, wolałam się skupić na obszarach bardziej poza miastowych. Czytałam za to, że warto wybrać się tu wieczorową porą. Tak też zrobiłyśmy. 

Valetta jest bardzo turystycznym miastem. Jak szukałam noclegów, to właśnie tutaj były jedne z droższych pokoi – no ale tak przystaje na stolicę. Nie ma lekko.

Udało się nam być w tu za dnia oraz nocy. Wersja nocna zdecydowanie wygrywa. Miasteczko jest pięknie oświetlone. Ciekawie wyglądają z daleka mury a w nich miasto. Udało nam się poszwendać po głównych uliczkach w centrum miasta. Są one nastawione bardzo na turystę, czyli w około jest masa pamiątek, sklepików oraz kawiarenek i lodziarni.

Odczułam tu spokój. Nie ma tu jakiegoś dziwnego chaosu, krzyku czy szaleństwa. Valetta jest dobrym miejscem na wieczorny spacer. Gra kolorów światła nocą robi tu ogromne wrażenie. Z punktu widokowego jaki znalazłam przy murach rozpościerał się widok na całe miasteczko.

Valetta leży nad dwoma zatokami: Grand Harbour i Marsamxett. Z ciekawostek warto wiedzieć, że jest najbardziej wysuniętą na południe stolicą europejską. Miasto ma aż 320 zabytków. Znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Została wybrana na Europejską Stolicę Kultury 2018 roku. Podobno to najbardziej słoneczna miejscowość w Europie.

SAM_8623.JPG

SAM_8628.JPG

W mieście jest ogrom kościołów, zajazdów, pałaców czy ogrodów do zwiedzania. Przy okazji to także miejsce rozwinięte bardzo kulturowo, bo znajdziecie tu wiele muzeów, dwa teatry czy kino.

SAM_8626.JPG

SAM_8629.JPG

Muzea w Valeccie:

  • Biblioteka Narodowa (National Library)
  • Muzeum Konkatedry św. Jana (St John’s Co-Cathedral Museum)
  • Muzeum Zabawek (Toy Museum)
  • Narodowe Muzeum Archeologii (National Museum of Archeology)
  • Muzeum Sztuk Pięknych (National Museum of Fine Arts)
  • Narodowe Muzeum Wojny (National War Museum)
  •  Zbrojownia Pałacu Wielkich Mistrzów (Palace Armoury)

Na pewno jest tu co robić. Zapewne będziecie tu kilka razy, ponieważ często w drodze powrotnej naszym przystankiem była Valetta. Blisko jest tu także do słynnych trzech miast.

Jedna myśl na temat “Valetta nocą – spacer po stolicy Malty

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: