To książka inna niż poprzednie książki Tomka Habdasa – autora bloga W szczytowej formie. „Górskie szlaki. 101 zaskakujących miejsc w polskich górach” znajdziecie wiele perełek, a wszystko stanowi, krótki ale konkretny opis miejsc, które warto odwiedzić. Zapraszam do zapoznania się z recenzją.
Chciałam na początku recenzji podziękować Tomkowi za zaufanie. Bardzo mi miło, że mogę podzielić się z Wami moimi przemyśleniami o tej książce. Wiele szlaków za mną w górach, ale jeszcze wiele przede mną. Dziękuję za egzemplarz Tomku!
Spis treści:
- O czym jest książka „Górskie szlaki. 101 zaskakujących miejsc w polskich górach” i czy znajdę tu propozycje wycieczek?
- Co najbardziej zaciekawiło mnie w książce: „Górskie szlaki. 101 zaskakujących miejsc w polskich górach”
- Jak podzielone są opisy w książce poszczególnych miejsc?
- Co autor miał na myśli pisząc o zaskakujących miejscach?
- Podsumowanie
O czym jest książka „Górskie szlaki. 101 zaskakujących miejsc w polskich górach” i czy znajdę tu propozycje wycieczek?
Tomek Habdas tym razem w swojej książce pokazuje nam w skróconym formacie opisowym 101 miejsc, które mogą nam się wydać ciekawe w górach. Na książkę można spojrzeć na dwa sposoby. Pierwszy – traktujemy ją jako zbiór ciekawostek i dowiadujemy się o wielu szczytach oraz miejscach informacji o których mogliście nie mieć pojęcia. Nie tylko szczyty górskie są tu ujęte, ale o tym później. Drugi sposób odbioru książki – to inspirowanie się tymi opisami na wyjazd, bo choć mamy tu kompleksowy opis, wręcz zamknięty w 1 czy 1,5 stronnicowej pigułce to śmiało możecie zabrać do plecaka ze sobą książkę czy się po prostu zainspirować, bo autor nam podpowiada opcje tras: start, przebieg i zakończenie szlaku. Także macie gotowca na wyjście w góry. A propozycji tras jest od groma!
Jak się macie zastanawiać o czym jest ta książka to tytuł zdradza wszystko. Mamy opisane szlaki, ale mamy też zaskakujące miejsca. I przyznaję Tomkowi, że się postarał bo wszystko jest konkretnie doprecyzowane. Naprawdę wiele miejsc nie znałam.
Ta książka znajdzie entuzjastów wśród osób pasjonujących się górami, a także wśród ludzi którzy interesują się ciekawymi miejscami – szukają alternatyw. Uważam, że to świetna propozycja dla rodziców i ich dzieci. Jeżeli macie małych odkrywców albo nawet i trochę większych to dajcie im tą książkę do przeczytania. Będą zachwyceni!
Co najbardziej zaciekawiło mnie w książce: „Górskie szlaki. 101 zaskakujących miejsc w polskich górach”
Tomek zastosował taki trik na nas, że zaczynasz czytać, wpadasz w otchłań ciekawości i nakręcasz się by czytać dalej i więcej. Podoba mi się ta forma, bo książka na podstawie kilku pierwszych opisów wciąga tak, że czytasz dalej, dalej i dalej.
Bardzo mi się podoba, że są propozycje wycieczek w osobnej ramce, gdzie mam wypisane konkrety, bez konieczności szukania tych informacji w treści. I ogromny plus za to, że w każdym wpisie i to znowu w osobnej ramce mam opisane województwo, pasmo górskie i najszybsze dojście.
Warto skupić uwagę na zdjęciach. Jestem pod wrażeniem wielu pięknych miejsc, Tomek zobrazował nam je z różnych perspektyw – mamy ujęcia z lotu ptaka, wschody czy zachody słońca oraz piękne panoramy i uwierzcie mi, autor wszędzie gdzie pisał – był!
Jak podzielone są opisy w książce poszczególnych miejsc?
Tomek zrobił fajną ściągę za pomocą spisu treści, bo raz dwa dostaniemy to czego konkretnie chcemy. Wpisy podzielone są wedle pasm górskich. Chcesz dzisiaj poczytać o Tatrach, proszę bardzo, zerkasz w spis treści i masz wyróżnione wpisy z Tatr w odpowiednim miejscu. Do tego każde zdjęcie jest podpisane. Ta książka ma także walor edukacyjny, wiele można z niej wyciągnąć i się nauczyć. I to jest na ogromny plus.
Co autor miał na myśli pisząc o zaskakujących miejscach?
Tomek opisał miejsca raczej nieoczywiste. Mało tu popularnych szczytów, choć też oczywiście są. I to jest fajne, bo autor serwuje nam w dużej mierze coś innego. W dobie dostępu do wielu książek i przewodników górskich, dobrze jest mieć takie „smaczki” pod ręką.
Podam kilka opisów, które mnie zaciekawiły ale jest tego więcej: Zakręt Śmierci (Góry Izerskie), Lwia Góra (Rudawy Janowickie), Żmij (Góry Sowie), Kikula (Beskid Śląski), Prusów (Beskid Żywiecki), Wilczy Jar (Beskid Mały), Wdżar (Gorce), Zar Spiski (Pieniny), balnica (Bieszczady) i wiele wiele innych.
Podsumowanie
Ta książka to takie 2 w 1: dla aktywnych i ciekawych świata. „Górskie szlaki. 101 zaskakujących miejsc w polskich górach” to książka, którą warto mieć. Będziecie w niej zaznaczać pomysły, fragmenty z ciekawostkami. Będziecie oddzielać kolorowymi stickami jak ja, to co Wam „wpadło w oko”, bo ta książka jest tak właśnie napisania. To nie jest egzemplarz „na raz”. Będziecie do niej wracać.
Wydawnictwo Znak – link do książki TUTAJ
#wydawnictwoznak #tomaszhabdas #gorskieszlakiksiazka #prezent #ksiazka
Dodaj komentarz