Jesteś w Neapolu i chcesz zwiedzić wulkan? Zastanawiasz się także czy wybrać się do Pompei lub Herkulanum – a może i tu i tu? No tak, ale pojęcia nie masz przed wyjazdem ile zajmie Ci czasu każde z tych miejsc. Podczas przygotowań naczytałam się wiele gdzie warto, gdzie nie warto i zadecydowałam, że … olewam Pompeje. Być może część z Was uzna, że jak mogłam! No ale taka moja decyzja 🙂 Lubię zwiedzać nowe miejsca, ale ma mi to sprawiać radość, a nie zanudzać. I przyznam, że wybór Wezuwiusz + Herkulanum był dobrym trafem! W tym wpisie skupię się na wulkanie. No to zapraszam!

Z Neapolu na wulkan Wezuwiusz (relacja z wejścia na wulkan z Stycznia 2016)

Proponuję poświęcić się i wstać sobie wcześniej, by na spokojnie dostać się pod wulkan a następnie zadecydować czy chce się zwiedzać jeszcze Herkulanum. By dostać się pod Wezuwiusz z Neapolu musimy dostać się na Plac Garibaldi.  Na przeciwko stacji metra znajduje się stacja kolejowa i my w środku kierujemy się schodami w dół na  Circumvesuviana.  Kupujemy bilet za 3 euro w jedną stronę, czyli całkowity koszt to 6 euro. Bilet nie jest terminowy, upoważnia po prostu do przejazdu na wybranym odcinku. Nigdzie biletu nie trzeba kasować, bo zaraz za kasami są bramki jak do metra. Wkładamy bilet, przechodzimy i idziemy na odpowiedni peron. Jedziemy pociągiem w kierunku Sorrento. Podróż zajmie nam ok. 20 min z Neapolu.  Jeżeli dobrze pamiętam, to pociąg odjeżdża z 3 peronu. Ważne by zobaczyć czy w środku pociągu wyświetla się napis Sorrento lub po prostu kogoś dopytać. Jak ja byłam tablica informacyjna się zacięła i wyświetlała info, że pociąg jaki przyjechał był tym moim, a nie był. Tak jak wszyscy weszli tak wyszli – zawsze podpytajcie jak nie jesteście pewni. W pociągu jak jeszcze nie jesteście pewni czy to ten pociąg i na jakiej stacji wysiąść to nad drzwiami powinna być tablica z rozpiską stacji. Patrzymy na niebieską linię, która startuje z Garibaldi i jedzie w kierunku Sorrento, jak pisałam na chyba 9 stacji mamy Ercolano i wysiadamy.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Gdzie kupić bilet na Wezuwiusz?

Wysiadamy na bodajże 9 stacji o nazwie Ercolano – Scavi. Wychodzimy z dworca i zaraz po lewej stronie jest biuro podróży zajmujące się transportem i sprzedażą biletów na wulkan. Czeka się chwilę aż zbierze się grupa do większej taksówki i można jechać.

Bilet za transport na wulkan wynosi 10 euro. Bilet za wejście na wulkan kosztuje 10 euro. Kierowca zawozi Was za tę cenę na wulkan (jedziemy ok. 20 min krętymi drogami), następnie wysiadamy i sprawdzają nam bilety. Proponują kije drewniane – są extra płatne – ja nie skorzystałam. Kierowca mówi wam, że macie 1,5 godziny i potem bilet na powrót nie będzie ważny więc pilnujcie czasu!

Jak wygląda wejście na wulkan?

Wejście zajmuje ok. 20-30 min. Zejście ok. 15 min. Ważne by mieć wygodne obuwie i jeżeli jesteście w porze zimowej oprócz oczywistej kurtki – czapkę, szalik i rękawiczki. Na wulkanie bardzo wieje i temperatura jest o wiele niższa niż by się mogło wydawać. Byłam w styczniu 2016 roku i na dole temperatura wynosiła na plusie 8 stopni. Na górze miałam wrażenie, ze jest z -10. Wiatr wiał tak mocno, że aż czułam mocne ściąganie skóry na twarzy oraz mocno odczuły to moje zatoki.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

 

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Kondycyjnie – jeżeli ktoś w ogóle nie ma aktywności fizycznej i nagle postanowi iść na wulkan to może mieć małe problemy. Wejście jest trochę strome, dlatego dla osób, które się nie ruszają wejście na wulkan będzie wyzwaniem. Nie jest oczywiście bardzo straszne. Spokojnie można wejść z dzieckiem na górę czy nie posiadając kondycji, ale trzeba pamiętać, że mamy 1,5 godziny – a przecież widoki, zdjęcia itp… Mi wejście zajęło ok. 20 min i nie sprawiło większych trudności, jedynie pod górkę można się trochę zmachać. Na górze spędziłam ok. 40 min i 15 min schodziłam. Po pokonaniu podejścia na górę mamy do przejścia pewien kawałek. Droga w pewnym momencie się kończy i trzeba się wracać. Sama zastanawiałam się cały czas czy przejdziemy wulkan dookoła, ale w pewnym momencie zakazano przejścia łańcuchami i trzeba było się wracać. Na górze oczywiście jest pełny biznes – napoje, herbatki, pamiątki.

Dookoła rozpościera się piękny widok na cały Neapol i okolicę. Radzę zdjęcia robić racjonalnie w stosunku co do czasu jaki mamy, bo naprawdę warto przejść na górze całą ścieżkę jaką mamy do pokonania. Wulkan czasami dawał dziwne dźwięki i unosiła się nad nim para. Cały czas bardzo wiało.

Zejście jest o wiele przyjemniejsze. Zajmuje mniej czasu i gdy dojedziemy do parkingu to należy odszukać swojego kierowcę. On zbiera całą grupę z jaką przyjechał i zjeżdża na dół.

Dobre rady przed wycieczką na wulkan:

  • w porze jesienno-zimowej warto zabrać ze sobą termos z ciepłą herbatą na wulkan, zaś latem czy wiosną butelkę wody mineralnej
  • na wulkanie nie masz za dużo czasu. Tylko 1,5 h dlatego skup się na racjonalnym rozłożeniu czasu na wejście, podziwianie i zejście
  • na Wezuwiuszu bardzo wieje, koniecznie miej nakrycie głowy
  • wygodne buty i ubranie to podstawa – podejście na wulkan jest umiarkowane, idziemy kamienistą drogą, jednakże nie wyobrażam sobie tam butów na obcasie czy letnich sandałków
  • nawet jeżeli w mieście jest ciepło to na górze będzie o wiele zimniej
  • jeżeli masz swoje kijki trekkingowe to zabierz je, mogą się przydać.

Jestem bardzo zadowolona z tej wycieczki i polecam Wezuwiusz wszystkim z całego serca. To był mój pierwszy wulkan więc ekscytacja była od samego rana 🙂 Warto wybrać się z Neapolu na taką wycieczkę. Potem możecie jeszcze tak jak ja zwiedzić Herkulanum, Znajduje się ok. 5 min spacerkiem od stacji  Ercolano – Scavi na jakiej wysiadałam w celu zwiedzania Wezuwiusza. Jeżeli macie więcej czasu na zwiedzanie  to polecam zajrzeć na bloga Okiem Maleny, gdzie opisana jest bardzo ciekawa wyspa Procida – o parę chwil z Neapolu.

ZOBACZ TAKŻE: Jedzenie i picie w Neapolu, Wycieczka na wyspę Capri