Recenzja filmu „Zabić wspomnienia”


Adam Sandler, Don Cheadle, Jada Pinkett Smith i Liv Tyler występują w poruszającej opowieści o Charliem Finemanie (Sandler), który po nagłej stracie żony i dzieci załamuje się i traci kontakt z rzeczywistością. Zdruzgotany tragedią mężczyzna dostaje jednak od życia drugą szansę. Wszystko za sprawą spotkania z Alanem Johnsonem (Cheadle), swoim współlokatorem z okresu studiów. Odnowiona przyjaźń rzuca nowe światło na skomplikowane i pogmatwane życie obu mężczyzn. Dla Alana to szansa na uratowanie rodziny, dla Charliego zalążek nowego początku. Zobacz film, który Bill Zwecker z CBS-TV określił mianem „genialnego i błyskotliwego”.

– Filmfreak.pl

Film w bardzo ciekawy sposób pokazuje, że na co dzień nasze życie nabiera pewnych zasad i monotonii. Spotkania ludzi sprzed lat nie są przypadkowe i każdy może wnieść w nasze życie coś nowego. Tu mamy podane na talerzu dwa różne światy. Jeden z bohaterów – Charlie–  stracił kilka lat temu w katastrofie lotniczej całą rodzinę i wraz z tym wydarzeniem zamknął się w sobie, nie pozwalając praktycznie nikomu do siebie dotrzeć. Miłość do drugiego człowieka jest silniejsza, swój zamknięty świat reprezentował dla innych w perspektywie wariata. Tak własnie odbierali go inni.

Alan – ułożony lekarz dentysta, żyjący z swoja rodziną wedle wskazówek zegara, który nakręca jego własna żona. Codzienność poukładana od A do Z. Monotonia, brak własnej przestrzeni i powietrza dla samego siebie spowodowały, że życie Alana stało się nudne.

Spotkanie po latach przyjaciół jest tu symboliczne. Wskazuje przede wszystkim na próbę zrozumienia drugiego człowieka a także uwolnienia się od własnych słabości i monotonii. Każdy z mężczyzn w ich relacji wprowadza w życie coś w rodzaju odrodzenia. Balansują obaj po cienkiej granicy przyzwoitości społecznej, ale szybko dostrzegają błędy i wyrównują poziom. Film nasiąknięty przepięknymi emocjami, dialogami i scenami, które utrwalają nas w myśli, że prawdziwy przyjaciel to ten, który słucha, który jest obok bez względu na resztę świata.

Widzimy też małe szaleństwa na jakie główni bohaterowie sobie pozwalają. Nocne seanse filmowe, wypady do barów czy wspólne gry multimedialne.

Trudna historia zbliża, człowiek z zaburzeniami psychicznymi odstrasza społeczeństwo. Alan wyciąga rękę do Charliego. Dostaje lawinę negatywnych emocji, nie raz mógłby się wycofać z próby pomocy. Charlie jest trudnym orzechem do zgryzienia. Decyzja o próbie leczenia mężczyzny jest niczym syzyfowa praca, jednak tu odnosi pewne efekty.

Wzruszający i emocjonalny. Przepełniony dobrymi wartościami film o życiu. Polecam!

Film dostępny do zakupu TUTAJ

Katarzyna Irzeńska

 

Jedna myśl na temat “Recenzja filmu „Zabić wspomnienia”

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: