Recenzja opery „Nabucco” – Giuseppe Verdiego


Opera w IV aktach, czas trwania 2 h,30 min, 1 przerwa.

Bytom, Opera Śląska, Informacje o Operze Nabucco

Pełna dramatyzmu i emocji opera, która kształtuje widzowi obraz dawnego Babilonu. Poniżenie izraelitów, ale także ich pokora i zdeterminowanie budzą wiele emocji. W kolejnych aktach mamy okazję doświadczyć moralnego upadku ważnych dla spektaklu postaci, a także religijnego uniesienia.

fot. Opera Śląska

Verdi chciał w publiczności za swoich czasów wzbudzić potężne emocje. Nabucco jest właśnie owocem tych starań. To historia przenosząca nas do czasów najazdu babilońskiego na Jerozolimę, gdzie toczy się walka wśród stronnictwa ludowego, jak i rządzi niewola Izraelitów. Dla widza to pełna emocji historia, przeplatana przepiękną muzyką. Krystaliczne brzmienie instrumentów, a także piękne operowe arie nasilają przeżywanie tego spektaklu.

Na wyróżnienie zasługuje odsłona III aktu, gdzie śpiewana przez lud jest pieśń „Va’, pensiero, sull’ali dorate…”. Jest bardzo przejmująca, nostalgiczna. Widz jednak czuje ukojenie, gdyż wytwarza się pewna magiczna aura, która pochłania całkowicie w muzyce, która jest arcydziełem. Poniżej zamieściłam filmik, który przedstawia pieśń ludu. Piękna i przejmująca aria, traktowana jako nieoficjalny hymn Włoch stała się symbolem Nabucco.

To pełna wrażeń opera. Wzloty i upadki. Miłość i zazdrość, żądza władzy, ciągła walka o swoje za wszelką cenę, a także sprawiedliwość, zaprezentowana dzięki wyśmienitej grze aktorskiej i muzyce. Piękne stroje, są ozdobnym dodatkiem do całości. Opera nie jest dla każdego, owszem jest specyficzna, ale gdy skupimy całą swoją uwagę na przedstawieniu, przygotujemy się na podstawie libretta oraz wsłuchamy się w muzykę, proces adaptacji i zainteresowania rozpocznie się sam. Nabucco powinno znaleźć się na liście pt.” Muszę zobaczyć” u każdego, a naprawdę warto wybrać się do opery na to. Nawet, jeżeli nie jest się zwolennikiem arii i muzyki klasycznej. Polecam!

Katarzyna Irzeńska

Jedna myśl na temat “Recenzja opery „Nabucco” – Giuseppe Verdiego

Dodaj własny

  1. Serdecznie zapraszam na swojego bloga! Jak to na bloga przystało przeczytacie tam o wszystkim i o niczym. O tym co mnie fascynuję, ale i o tym, co mnie wkurza. Bez słodzenia, ale też bez jeżdżenia bez sensu po czymś, jedynie szczera opinia.
    Zapraszam!!! http://dantemichaelis.wordpress.com/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: