W cieniu drzewa granatu – Tariq Ali


Książka nie dla każdego, gdyż akcja odbywa się w 1499 roku i dotyczy arcybiskupa Toledo Jiméneza de Cisneros , który dąży do usunięcia muzułmanów z Hiszpanii, wymazania kultury mauretańskiej i  historii chrześcijańskiej z Europy.  To wgłębienie się w nie każdemu znaną andaluzyjską kulturę, losy muzułmanów, chrześcijan i żydów.

Książka opowiada o rodzinie arabskich arystokratów, którzy decydują się na trudne wybory i decyzje. Autor pokazuje czytelnikowi wiele momentów, które dotyczą wyboru pomiędzy życiem, rodziną i bliskimi.

Znajdziemy w książce historię o miłości, zdradzie, byciem fair lub też nie wobec innych, a także rodzinną tajemnicę. Średniowieczna Europa widziana dzisiaj w oczach współczesnego człowieka nie jest łatwa. Wielu z nas nie wspomina dawnych czasów, mało się przytacza podobnych sytuacji. Gonimy za współczesnością. Ta książka pozwala nam cofnąć się do przeszłości.

Znajdziecie tu wiele historycznych faktów, sylwetki postaci, a także życie codzienne muzułmanów. Mimo mej skromnej wiedzy na temat życia chrześcijan, muzułmanów i żydów z tamtych czasów wiele rzeczy odkryłam na nowo.

Autor bardzo dokładnie opisuje tamte czasy, czytając masz szansę się w tym odnaleźć. Poznacie losy wspomnianego arcybiskupa, Izabeli Kastylijskiej, sułtanów, wodzów i przedstawicieli kultury arabskiej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: