24 marca – Jerzy Kukuczka obchodziłby dzisiaj 67 urodziny!


IstebnaDzisiaj mamy wyjątkowy dzień, gdyż 67 lat temu urodził się wybitny himalaista Jerzy Kukuczka. Dla młodego pokolenia jego nazwisko może być już nieco mniej znane, a szkoda! Warto pielęgnować wspomnienia o tak Wielkim Człowieku.

Jerzy Kukuczka zdobył Koronę Himalajów czyli wszystkie 14 ośmiotysięczników. Zginął w 1989 roku na południowej ścianie Lhotse.

Gdy rozmawiam ze znajomymi i wspominam nazwisko Kukuczki zdarzyło mi się usłyszeć pytanie: „ A kto to”?

Chciałabym uniknąć takiego pytania, gdyż Jego nazwisko warto by zostało w naszej pamięci i przechodziło z pokolenia na pokolenie.

Z górami wysokimi nie mam nic wspólnego prócz znajomych, którzy się wspinają i osiągają kolejne cele. Jednak nie do końca mogę stwierdzić, że nic. Zawsze interesowało mnie: Co siedzi w głowie alpinisty?. Odkrywając mentalność Kukuczki – niestety już po jego śmierci – na nowo, uzmysłowiłam sobie wiele ważnych aspektów i emocji, które towarzyszą alpinistom. Jerzy Kukuczka w książce czy filmie, wspomnieniach kreuje się jako „swój chłop ze Śląska” i ten naturalizm jest najlepszą formą ukazania mi tego co kochał.

Jerzy Kukuczka dla wielu alpinistów stanowi wzór i ikonę himalaizmu. Zarówno jest znany w środowisku alpinistycznym wśród rodaków jak i przyjaciół zza granicy.

45-0001

50-0001

Mimo, że pasjonuję się podróżowaniem a nie Himalajami postać Jerzego Kukuczki jest mi bardzo bliska. Gdy czytam kolejne książki i wspomnienia o Nim, a także oglądam dokumenty utwierdzam się tylko w tym, jak bardzo Jerzy kochał to co robił.

Przekładam sobie to na swoją rzeczywistość. Ważne by konsekwentnie dążyć do postawionych celów, czasem nawet za wszelką cenę.

Festiwal Filmow Gorskich w Istebnej - ODBITKI

Kukuczka miał ciekawą osobowość. Z jednej strony pasjonat, z drugiej ojciec i mąż. Interesująca była jego tajemniczość a także spontaniczność. Warto dzisiaj wspomnieć Jego osobę i nie pozwolić o nim zapomnieć, szczególnie młodym ludziom, którzy nie mają jeszcze pojęcia o górach wysokich i wspinaczce.

Zachęcam do zaglądania na Fan Page – Strona Poświęcona Pamięci Jerzego Kukuczki

I do ucztowania 67 urodzin Jerzego w Wydarzeniu na fb: https://www.facebook.com/events/1608508272767935/

baner fb 01 kopia

Tekst: Katarzyna Irzeńska

Zdjęcia: Archiwum Jerzego Kukuczki, archiwum@jerzykukuczka.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: