Warsztaty, prezentacje, panele dyskusyjne na 13. Krakowskim Festiwalu Górskim


kfg-2014-warsztaty-wyklady_fot_Wojciech_Lembryk

fot. materiały prasowe KFG

Krakowski Festiwal Górski, to poza spotkaniami ze wspinaczami i filmowymi pokazami, także cała seria cieszących się ogromną popularnością paneli dyskusyjnychi warsztatów. Część z nich ma już swoją kilkuletnią festiwalową tradycję – to głównie prezentacje dotyczące szeroko pojętego bezpieczeństwa w górach, inne będą miały swoją premierę podczas tej edycji. Patronem cyklu jest PZU, sponsor główny 13. Krakowskiego Festiwalu Górskiego.

PROGRAM FESTIWALU

O bezpieczeństwie w górach

Do stałych bywalców krakowskiego festiwalu należą między innymi instruktor alpinizmu PZA Waldek Niemiec i przewodnik tatrzański Tomek Nodzyński. W tym roku opowiedzą o Bezpiecznej turystyce wysokogórskiej. Obecni będą także przedstawiciele TOPR, Jan Krzysztof (Naczelnik) i Andrzej Maciata (Ratownik), którzy przeanalizują wypadki lawinowe podczas prezentacji Czy Pierwszy stopień jest Bezpieczny.

O tym, jaką trasę wybrać w obliczu zagrożenia lawinowego, radzić będzie szef wyszkolenia ratowników TOPR, Marcin Józefowicz podczas prelekcji Jak wybrać bezpieczną trasę. A jeśli zima w górach, to także duże ryzyko wychłodzenia. O faktach i mitach dotyczących hipotermii na wykładzie O Leczeniu hipotermii głębokiej opowiedzą Tomasz Darocha, Sylweriusz Kosiński i Jacek Majkowski. Szerzej o Zagrożeniach podczas wspinaczki w Tatrach posłuchamy na spotkaniu z instruktorem alpinizmu PZA Bogusławem Kowalskim.

My i przyroda

„Leave No Trace” jako idea etyki outdoorowej – prezentację pod taką nazwą zaprezentuje Jan Krzeptowski z Tatrzańskiego Parku Narodowego. Będzie między innymi o tym, jak odpowiedzialnie korzystać z Tatr i zminimalizować nasz wpływ na przyrodę.

O wspinaniu w prezentacjach i w luźnych rozmowach 

Nowością będą rozmowy Andrzeja Mecherzyńskiego-Wiktora z naszą wspinaczkową czołówką – czyli Młodzież w natarciu. O co konkretnie będzie pytał młodą generację Mechanior, niech pozostanie jeszcze przez chwilę tajemnicą ;). Zdradzimy za to, że w roli przepytywanych wystąpią między innymi Karolina Ośka i Piotrek Schab. A jeśli wspinanie na wysokim poziomie, to ciężka praca, nie tylko ta fizyczna. W tajniki psychologii sportu wprowadzi nas Dominika Zapotoczna w swojej prezentacji Osiągnąć mistrzostwo.

Kolejny aspekt – odpowiednie przygotowanie fizyczne, czyli Trening uzupełniający dla wspinaczy i nie tylko. To główny temat warsztatów HOLIMEDICA, prowadzonych przez Beatę i Łukasza Kaczmarków.

KFG_logo

Specyficznych umiejętności i mentalnego przygotowania wymaga wspinaczka na własnej asekuracji. O jej podstawach mówić będzie instruktor PZA, miłośnik tradowego wspinania Darek Porada, autor wydanego w tym roku podręcznika „Wspinaczka na własnej asekuracji w teorii i praktyce” – pierwszej pozycji na polskim rynku poświęconej wyłącznie tej tematyce. Ci którzy zaglądają na wspinanie.pl, najpewniej trafili na tekst Jana Kuczery Sztuka zjazdów. To właśnie o podstawowych zasadach zjazdów i sytuacjach awaryjnych

Jasiek opowiadać będzie na najbliższym KFG. Zapraszamy na jego prezentację Sztuka zjazdów – jak zjeżdżać w górach, aby było sprawnie i bezpiecznie.

O fotografii

Osobna prezentacja poświęcona będzie warsztatowi fotografii górskiej. O podstawowych pojęciach fotografii i o praktycznych poradach opowiadać będzie Michał Sośnicki.

Dorota Dubicka/KFG

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: