Serial Fauda na Netflixie [recenzja]


Fauda to kolejna perełka na Netflixie. Serial jest z 2015 roku. W sumie mamy 3 sezony, w każdym po 12 odcinków. Warto poświęcić czas na wszystkie trzy sezony, nie będziecie żałować. Fabuła dotyczy spraw związanych z konfliktem izraelsko-palestyńskim. W serialu fajne jest to, że nie pokazano tu, która strona jest lepsza bądź też bardziej faworyzowana.

Fauda – co to znaczy? 

O czym jest dokładnie Fauda?

Wyrażenia, które warto znać podczas oglądania


Właściwie wyciągnięto tu słabe i mocne strony obu państw i sytuacji politycznej jaka jest między nimi. Nie chodzi tu też o to, by pokazać historię tylko od strony politycznego konfliktu. Jesteśmy powoli wdrażani w życie każdego z bohaterów, szczególnie głównego – Dorona, który jest izraelskim agentem i wraca do czynnej służby .

Serial otrzymał między innymi sześć Nagród Izraelskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej w 2016 roku, w tym za najlepszy serial dramatyczny. 

fauda-czolo

Fauda – co to znaczy? 

Oznacza chaos.

Tytuł nie jest też przypadkowy dla serialu bo owa fauda, to umowne hasło dla grupy agentów w momencie gdy znajdują się w zagrożeniu i zostali przyłapani przez przeciwnika podczas akcji.

O czym jest dokładnie Fauda?

Akcja serialu toczy się we współczesnym Izraelu i w Palestynie na tle konfliktu izraelsko-palestyńskiego. W trakcie przesłuchania palestyńskiego członka Hamasu kapitan izraelskich służb specjalnych odkrywa, że Abu Ahmed, zwany też Panterą, terrorysta uznany za zabitego, żyje i szykuje zamach. Aby ostatecznie zlikwidować Abu Ahmeda, służby ściągają do pracy byłego agenta Dorona Kavilio, odpowiedzialnego za nieudaną akcję przeciwko terroryście. Otrzymuje zadanie przeniknięcia do środowiska Hamasu i zabicie Pantery (źródło Wikipedia).

0007HKAR557OU6C5-C122-F4
0007HK9U2CGCBM60-C122-F4

Od samego początku dużo się dzieje i trzeba być skupionym, kojarzyć wiele faktów. Czasami musiałam zatrzymać serial i doczytać pewne informacje związane z konfliktem palestyńsko-izraelskim bo bardzo chciałam wszystko co dzieje się w filmie dokładnie zrozumieć.

Ciekawie widz wprowadzany jest także w różne zawiłości poszczególnych bohaterów. Ich tajemnice, romanse, sprawy z przeszłości czy powiązania. Wszystkie trzy sezony są zrealizowane na wysokim poziomie, w każdym mamy do czynienia z tym samym tematem ale w innym aspekcie. Także cały czas dzieje się coś ciekawego, niektóre postacie odchodzą a później pojawiają się nowe. Każdy sezon zaczyna nowy wątek i sprawa, gdzie jesteś do samego końca trzymany w dużym napięciu. Uważam, że dzięki temu serialowi można wiele się nauczyć o konflikcie izraelsko-palestyńskim ale także o zwyczajach kulturowych i społecznych obu państwa.

Jest tu dużo przemocy, strzelania i zabijania ale mi się osobiście serial bardzo podobał. Muszę przyznać, że zżyłam się mocno z historiami bohaterów i w każdym odcinku byłam ciekawa co będzie dalej, nie tylko w aspekcie sytuacji w jakiej się znajdują przy akcji zwalczania wroga, także w strefie osobistej każdego z bohaterów – bo tu naprawdę wiele się dzieje na głównym planie i drugim także.

Wyrażenia, które warto znać podczas oglądania

  • Hamas – Muzułmański Ruch Oporu) – polityczno-militarna fundamentalistyczna organizacja palestyńska.
  • Konflikt izraelsko-palestyński  – więcej info tutaj
  • Strefa Gazy/Okręg Gazy – obszar pozostaje pod administracją władz Autonomii Palestyńskiej, jednak od czerwca 2007 faktyczną kontrolę sprawuje organizacja Hamas (stan na 2019 rok). Strefa Gazy nie jest uznawana za część jakiegokolwiek niepodległego państwa, chociaż za pośrednictwem władz palestyńskich stawia żądania włączenia w skład przyszłego państwa Palestyna.
  • Szahid –  termin wywodzący się z Koranu, oznaczający osobę, która oddaje swoje życie w sprawie wiary, za co ma obiecaną nagrodę wieczną, czyli życie w raju (Dżannah).

I tak na marginesie odkryłam, że jeden z  bohaterów serialu (Idan Amedi) … śpiewa … 🙂

Zdjęcia: Materiały prasowe Netflix

Tekst: Katarzyna Irzeńska

7 myśli na temat “Serial Fauda na Netflixie [recenzja]

Dodaj własny

  1. Świetna propozycja na majówkę 🙂 Myślałam, że już wszystko widziałam, a tu proszę, kolejny dobrze zapowiadający się serial.
    Polecasz jeszcze jakieś seriale lub filmy z platformy Netflixa?

  2. Trochę baja dla dorosłych. Z jednej strony na pewno Izraelczycy mają świetne służby i ich operacje są dobrze zabezpieczane. W serialu z kolei roi się od błędów, które popełniają agenci. Oczywiście te ich błędy wymyślone są CELOWO, żeby demaskować agenta i żeby toczyła się akcja. Generalnie to trochę tak jak z naszymi pancernymi. Gdybyśmy mieli taki drugi czołg jak Rudy 102, to byśmy se sami tę wojnę wygrali. Ale ogląda się to fajnie.

  3. Myślę, że to bardzo ciekawa propozycja. Uwielbia hiszpańskie kino… Wczoraj miałem z żoną mały problem, bo szukaliśmy czegoś ambitnego na Netflix (nie lubię tracić czasu na przypadkowo wybrane rzeczy), dlatego idąc na kompromis po prostu nie obejrzeliśmy nic i poszliśmy wcześniej spać. No to już wiem, co będzie dzisiaj oglądane 😀

  4. Śpiewa chyba jeszcze aktorka, która gra w 3 sezonie ( tak od strefy gazy)😃
    A jeszcze polecam wybrać się kiedyś do Izraela, lub np do Betlejem (Autonomia Palestyńska ) i przejechać pkt kontrolny, wtedy jeszcze lepiej się ogląda serial.

  5. Wspaniały serial. Akcja wciąga od samego początku a bohaterowie są bardzo wyraziści. Co ciekawe konflikt pokazany jest z perspektywy Izraela jaki Palestyny My rok temu pojeździliśmy po Izraelu i Zachodnim Brzegu dlatego serial zrobił na nas ogromne wrażenie. Godny polecenia wśród całego tego badziewia na Netflixie

  6. Spoko się ogląda, ale jednak taka trochę bajka. Najśmieszniejsze jest to że tajne służby a każdy biega że spluwą wsadzona za szlufke od spodni 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: