Zanim kupisz buty …


unnamed​Jak powstają buty, które noszą Polacy? Prawie 90% produkcji butów ma miejsce w Azji. W fabrykach, małych warsztatach, w domach dzieci i dorośli pracują po kilkanaście godzin dziennie.

Bez odpowiednich zabezpieczeń, bez odzieży ochronnej, często bez umów, praw pracowniczych i bez płacy wystarczającej na jedzenie, mieszkanie czy lekarza.

Do produkcji skórzanych butów używany jest chrom III. W nieodpowiednich warunkach utlenia się on do mocno toksycznego chromu VI, powodując poważne alergie, choroby skóry, układu oddechowego i raka.

Kto za to odpowiada?

To firmy obuwnicze mają realny wpływ na pracę i życie ludzi, którzy szyją dla nas buty. To one muszą zacząć działać. Sprawdzać miejsca produkcji, zapewniać godne warunki pracy i godne płace oraz zadbać o środowisko. Dziś fabryki butów nie mają obowiązku informować o warunkach produkcji, bo nie wymaga od nich tego żadne prawo. Nie będą też informować nas – konsumentów i konsumentek, jeśli o to nie zapytamy. Musimy zacząć tego wymagać!

Wysyłamy szpiegów do fabryk obuwia

W zbiórkę funduszy na portalu polak potrafi.pl zaangażowała się już ponad setka ludzi. W niespełna 2 tygodnie od rozpoczęcia akcji udało nam się zebrać ponad 50% zakładanej kwoty. To oznacza, że Polacy chcą wiedzieć co noszą na swoich stopach, a los pracowników szyjących buty nie jest im obojętny.

 Więcej informacji:

https://polakpotrafi.pl/projekt/wyslij-szpiega-do-fabryki

www.ekonsument.pl/buty

Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie

Jesteśmy ogólnopolską organizacją pozarządową zajmującą się tematyką odpowiedzialnej konsumpcji i przestrzegania praw człowieka. Od wielu lat działamy na rzecz poprawy warunków pracy i zwiększenia świadomości polskiego społeczeństwa na temat zagrożeń płynących z nadmiernego konsumpcjonizmu. Chcemy sprawić, by w gąszczu produktów i usług każdy mógł odnaleźć produkty wytworzone z poszanowaniem środowiska i godności pracowników.

2 myśli na temat “Zanim kupisz buty …

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: