Korona Polskich Gór. Krzysztof Bzowski – recenzja


Książka autorstwa Krzysztofa Bzowskiego – autora wielu przewodników turystycznych, historyka a także podróżnika rozpoczyna się wprowadzeniem do informacji praktycznych związanych z przebywaniem w górach i poruszaniem się w nich. Autor przytacza istotne wątki związane z pogodą, bezpieczeństwem w górach czy stosownym ubiorem. Z informacji praktycznych dowiemy się także czym jest turystyka rowerowa, narciarska czy piesza. 

Następnie autor opisuje krajobraz i rozmieszczenie szczytów, które tworzą Koronę Gór Polski. Dla tych co obrali sobie za cel zdobycie KGP to bardzo przydatne informacje, gdyż podczas zdobywania kolejnych szczytów bardzo ważne jest ich rozmieszczenie – trzeba sobie dobrze zaplanować logistykę, a także warto wcześniej zaznajomić się z terenem, ukształtowaniem powierzchni oraz naturą jaka nas w danym obszarze otacza.

Krzysztof Bzowski w swojej książce podzielił opis tras na: szczyty powyżej 1500 m n.p.m, szczyty od 1000-1500 m n.p.m oraz szczyty poniżej 1000 m n.p.m. Zaczynamy zatem z grubej rury bo od Rysów, czyli najwyższego szczytu w Polsce, mieszczącego się w Tatrach, który jest jednym z punktów w zdobywaniu KGP.

Każda z opisanych tras wzbogacona jest ilustracjami oraz wykresami. Autor proponuje trasy do zdobycia szczytu, charakteryzuje jej typ, określa jaka jest długość trasy, przedstawia przewyższenia (również graficznie) oraz przedstawia szacowany czas przejścia. Dodatkowo autor opisuje własne wrażenia i nadaje dzięki temu dokładniejszy opis poziomu trudności trasy. Opisy są tak sformułowane, że śmiało można zabrać ze sobą tę książkę i iść wedle wskazówek autora.

Mamy informację co po kolei spotkamy na szlaku, kiedy może być coś mylącego, a także za czym albo przed czym należy skręcić w prawo lub lewo. Opisałam to dość kolokwialnie, ale chodziło mi w tym stwierdzeniu o to, że faktycznie autor prowadzi nas na szlaku. Oprócz propozycji trasy głównej autor serwuje nam zawsze trasę alternatywną, a także opisuje wariant rowerem lub na nartach. Na końcu opisu tras zawsze znajdziecie informacje na temat dojazdu i noclegów.

IMG_0238.JPG

Archiwum prywatne, podejście na Babią Górę

Książka ma format A5, jest bardzo lekka. Ułatwieniem dla wędrujących jest na pewno forma w jakiej została wydana, a dokładniej chodzi o łatwość w przerzucaniu kartek dzięki grzbiecie, który ma metalowe wykończenie i możemy sobie dany szczyt ustawić na „otwarty” i szybko sięgnąć do plecaka po książkę już nie wertując jej całej od nowa.

Nigdy nie robiłam KGP. Mogę się tylko odnieść do opisów autora jako zwykły turysta, który przeszedł część opisanych szlaków. Autor jako główne trasy opisuje te trudniejsze, a dopiero w alternatywnych podaje opcję łatwiejszą czy krótszą. Co do miejsc noclegowych opisanych w tej książce fajnie, że napisane zostało ile dane schronisko ma miejsc noclegowych i podane zostały namiary telefoniczne. A jak na szczycie nie ma schroniska lub trasa jest dość krótka i noclegu szuka się w okolicy lub „na dole” to także autor wskazuje przystępne miejsca noclegowe, faktycznie będące najbliżej naszego celu.

Archiwum prywatne, podejście na Babią Górę

Jeżeli chcesz zdobyć KGP to ta książka na pewno może pomóc. Zaznaczam jednak, że to wiedza w pigułce na temat Korony Gór Polski – autor skupia się najbardziej na dokładnym opisie trasy a także na własnych odczuciach. Przy każdym szczycie jest zrzut mapki z zaznaczonymi szlakami – to oczywiście bardzo ogólny rzut mapy, ale zawsze pomocny. Jeżeli nie zdobywasz KGP, ale lubisz góry i interesują cię szczyty, które wchodzą w skład KGP to spokojnie ta książka może okazać się i dla ciebie pomocna. Wiedza zawarta tutaj jest „wiedzą w pigułce”. Potraktowałabym tę książkę jako małą, ale pomocną ściągę.

Nie omieszkam wybrać się na kolejną wycieczkę i przejść jakąś z tras wedle wskazówek autora. Do zobaczenia na szlaku. Cześć!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: