Kije trekkingowe – czy są pomocne na górskim szlaku ?


Podstawową zasadą podczas dobierania kijów na górskie wędrówki jest wybór modelu, który jest do tego przeznaczony. Bardzo wiele osób kompletnie nie zwraca na to uwagi podczas zakupu sprzętu i wybiera kije do nordic walkingu.

Kije do nordic walkingu różnią się wieloma cechami od kijków trekkingowych. Mają one odmienną budowę – inaczej zbudowana jest rękojeść w kijach do nordic walkingu a inaczej w trekkingowych. Różnice można zobaczyć także na zakończeniach kijów.

Zanim zaczęłam używać kijków podczas wyjazdów w góry wydawało mi się, że są mi absolutnie niepotrzebne i będą mi bardziej przeszkadzać niż pomagać. Obecnie bez kijków nie wyobrażam sobie trekkingu, choć przyznam, że częściej używam ich zimą i jesienią, a rzadziej latem czy wiosną – ale nie oznacza to, że całkowicie w tym okresie z nich nie korzystam. Przy bardzo stromych zejściach, bądź podejściach kije trekkingowe są zbawieniem. Posiadanie ich daje wiele plusów i pamiętajcie, że podczas marszu z kijkami trekkingowymi angażujecie 90 % mięśni do pracy. Najważniejszą ich zaletą jest odciążanie stawów. To ogromna pomoc szczególnie dla osób z nadwagą. Zauważyłam, że gdy nie korzystam z kijków trekkingowych podczas górskich wędrówek częściej boli mnie kolano, a gdy mam je ze sobą kolano nie daje o sobie znać – czyli coś w tym musi być.

Stosowanie kijków trekkingowych pozwala na modelowanie sylwetki, zróbcie sobie porównanie. Wybierzcie okres w jakim będziecie regularnie chodzić na górskie wędrówki i zobaczycie, że podczas stosowania kijków wasza sylwetka będzie się zmieniała. Kije trekkingowe ułatwiają także koordynację, wpływają też na naszą gibkość.

Korzystając z nich angażujemy praktycznie całe ciało do pracy, dzięki czemu wzrasta nam tętno, krew szybciej przepływa przez żyły i dostarczamy do organizmu więcej tlenu, dzięki czemu wspieramy także układ oddechowy. Kije trekkingowe wpływają także na poczucie bezpieczeństwa przy stromych powierzchniach. Stanowią dodatkowy punkt podparcia. Nie tylko sprawdzą się w kamienistym terenie, są bardzo pomocne przy oblodzonych lub pokrytych śnieżną warstwą powierzchniach.

Pamiętajcie, aby wybrać odpowiednie kije na wycieczki górskie. Jeżeli lubicie nordic walking oraz trekking w górach to zaopatrzcie się w oba rodzaje kijków. Absolutnie nie sprowadzajcie tych obu dyscyplin do zaopatrzenia się w tylko jeden rodzaj kijków.

2 myśli na temat “Kije trekkingowe – czy są pomocne na górskim szlaku ?

Dodaj własny

  1. Ja też z początku popierałam się pomysłowi używania kijków.
    Ale kiedy małżonek zakupił, trzeba było używać – i właściwie przy schodzeniu są mi niezbędne.
    Raz nawet, kiedy złapał mnie bardzo silny ból kolana przy schodzeniu z Bystrej, można powiedzieć, że uratowały mnie w drodze do schroniska na hali Ornak 😉

    Teraz łatwiej mi się chodzi z jednym, tak po prostu do podpierania się, ale jednak być musi. Ułatwia życie.
    Korzyści sylwetkowych nie zaobserwowałam niestety, może za rzadko jeżdżę w góry 😀

  2. Dodałabym, że kijki zapewniają większe bezpieczeństwo. Zwłaszcza, gdy robi się stromo i ślisko ułatwiają podejście. A ponieważ pogoda w górach jest kapryśna i czasami może sypnąć – warto zainwestować w takie udogodnienie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: