Na co zwrócić uwagę przy wyborze plecaka na wycieczkę w góry?


Wydawałoby się, że wystarczy posiadać jakikolwiek plecak by wybrać się na górski szlak i odbyć na spokojnie wycieczkę. W teorii tak, w praktyce może nam taki „zwykły plecak” przeszkadzać. Podczas marszu w górach najważniejszy jest nasz komfort chodzenia. Warto zrobić sobie plecakowy „casting”.

Podstawą jest rodzaj wycieczek jakie preferujemy w górach. Istotne jest czy będziemy potrzebowali dodatkowych mocowań na np. czekan czy linę (w przypadku łączenia chodzenia po górach ze wspinaczką) czy idziemy na jednodniową wycieczkę czy kilkunastodniowy trekking.

Nie ma niestety plecaka uniwersalnego na wszystkie rodzaje wyjazdów. Im dłużej gdzieś przebywamy, tym zapotrzebowanie na pojemność plecaka będzie większa. Pamiętajmy, żeby dostosować plecak do naszych wymagań.

Nad czym warto się zastanowić przed zakupem?

Pojemność – istotnym jest to jak wiele ze sobą zabieramy i co. Musimy mieć przecież na to miejsce, najlepiej przygotować zestaw rzeczy w góry i wyobrazić sobie mniej więcej zapotrzebowanie na pojemność. Nie róbmy nic na oko. Warto te rzeczy rozłożyć w jednym miejscu i oszacować nasze zapotrzebowanie na wielkość plecaka.

Miejsce na wodę – czy potrzebujemy dodatkowych bocznych kieszonek na wodę bo np. dużo pijemy jej podczas marszu, czy są to zbędne elementy? Czy plecak ma otwór na rurkę do bukłaka, jeżeli mamy zamiar z niego korzystać.

Materiał i stelaż – to bardzo ważne z czego jest wykonany plecak i czy nie obciąży nam pleców. Pamiętajmy, chodzi oto by podczas wycieczki cieszyć się widokami gór a nie martwić o ból pleców. Warto zwrócić uwagę także czy plecak ma zabudowany pokrowiec przeciwdeszczowy, czy musimy osobno o to zadbać?

Miejsce na kije, czekan i inny potrzebny sprzęt – chodząc po górach często korzystamy ze sprzętu, który stanowi element naszego wyjazdu. Warto przy wyborze plecaka zwrócić uwagę czy da się przymocować do niego kije trekkingowe, czekan oraz czy są zaczepy na np. kask. Niektóre plecaki mają także specjalne dostosowanie do montażu śpiwora – warto dokładnie przyjrzeć się elementom wyposażenia plecaka.

Kieszonki szybkiego dostępu – to ważne czy plecak na pasie biodrowym ma kieszonki, gdzie można schować np. batony energetyczne, gotówkę czy dokumenty. Zobaczcie także z jakich kieszonek i przegródek zbudowany jest plecak – wbrew pozorom to także ważna część wyposażenia.

Mogłabym wymienić jeszcze wiele innych elementów na które warto zwrócić uwagę. Te wydały mi się najistotniejsze i mam nadzieję, że tekst był pomocny.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: