Trzynaste Spotkania Górskie „Lawiny” pod znakiem K2


Polskie zmagania z K2 będą najmocniejszym akcentem XIII Spotkań Górskich „Lawiny” w Rudzie Śląskiej. W ciągu trzech dni festiwalu będzie okazja przenieść się też do Nepalu, Stanów Zjednoczonych, na Bliski Wschód, Alaskę, Bałkany, Kaukaz i Antarktydę. Gośćmi imprezy będzie m.in. Monika Witkowska, Piotr Snopczyński, Magda Konik i Piotr Trybalski.

Program XIII Spotkań Górskich „Lawiny” to ok. 23 godziny atrakcji: pokazów filmowych, warsztatów, koncertów i spotkań z ludźmi gór. Będzie też tradycyjny poczęstunek i wystawa podsumowująca Konkurs Fotografii Górskiej.

Festiwal rozpocznie 16 listopada wieczór filmu górskiego. Widzowie zobaczą dokument „Ostatni górale”, pokazujący kulturę polskich górali przez pryzmat osób wykonujących zamierające już profesje, a także obsypany nagrodami amerykański obraz „High Tension”, przedstawiający kulisy słynnego zajścia, do jakiego doszło na zboczach Mount Everestu między Simone Moro i Ueli Steck’iem, a grupą obsługujących komercyjne wyprawy Szerpów. Pierwszy dzień „Lawin” zakończy spotkanie z Moniką Witkowską, dziennikarką i podróżniczką, która opowie o tym jak zdobyła Koronę Ziemi.

Spotkania Gorskie Lawiny ARC INNI (14)

Drugi dzień festiwalu otworzy cykl warsztatów, które popołudniu ustąpią miejsca pokazomfilmowym i prelekcjom. Ich zwieńczeniem będzie swoisty tryptyk poświęcony K2. Najpierw z gośćmi „Lawin” spotka się Piotr Trybalski, fotograf, podróżnik i autor książki „Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników”. Później widzowie zobaczą dokument „K2. Lodowe piekło” – reportaż Roberta Jałochy (TVN), który przez kilka tygodni relacjonował z bazy przebieg Narodowej Zimowej Wyprawy na K2. Dopełnieniem całości będzie zaś spotkanie z Piotrem Snopczyńskim, nestorem polskiego alpinizmu i szefem bazy podczas zimowej wyprawy na K2, który opowie jak „od kuchni” wyglądała ekspedycja na najbardziej niedostępną górę świata.

– Taki dobór repertuaru był dla nas oczywisty. Zimowa wyprawa na K2 była w Polsce
najbardziej medialnym wydarzeniem górskim ostatniego roku. Słyszeli o niej wszyscy, nawet ci niekoniecznie interesujący się górami. Dlatego postanowiliśmy naszej publiczności kompleksowo przedstawić ten temat – przybliżyć zarówno wydarzenia ostatniej zimy, jak również historię polskich zmagań z K2, a także to jak „od kuchni” wygląda organizacja zimowej ekspedycji na ośmiotysięczniki – mówi Tomasz Bartniczak, prezes Rudzkiego Stowarzyszenia Inicjatyw Niebanalnych In-nI, które organizuje „Lawiny”.

W trzeci dzień „Lawin” – dla równowagi – o ośmiotysięcznikach nie będzie ani słowa. Za sprawą Magdy Konik – mieszkającej w Tuszetii polskiej fotoreporterki – publiczność przeniesie się natomiast w świat kaukaskich dżigitów i ich tajemniczych zwyczajów. Ela i Tomek Wróblewscy opowiedzą o swej wędrówce przez wygasłe wulkany w Armenii, zaś Joanna Przymus z Rudzkiego Klubu Grotołazów „Nocek” o eksploracji jaskiń w Omanie i Serbii. Na zakończenie imprezy w muzyczną podróż do „krainy łagodności” gości „Lawin” zabierze zespół „Cisza jak ta”. Nim to jednak nastąpi odbędzie się rozstrzygnięcie Konkursu Fotografii Górskiej „Lawiny” 2018.

„Lawiny” od samego początku mają charakter zupełnie niekomercyjny i podobnie będzie też w tym roku. Biletów nie ma, obowiązuje wstęp wolny – przypomina Tomasz Bartniczak.

Więcej bieżących informacji na temat Spotkań Górskich „Lawiny” znajdziecie Państwo na https://www.facebook.com/SpotkaniaGorskieLawiny/

 

Spotkania Gorskie Lawiny 2018 Plakat.jpg

Jedna myśl na temat “Trzynaste Spotkania Górskie „Lawiny” pod znakiem K2

Dodaj własny

  1. My wybieramy się na warsztaty bikepackingu w niedzielę i już nie mogę się doczekać! 🙂 Świetnie, że takie spotkania odbywają się też na Śląsku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: