House of The Gods – recenzja filmu


To film zdecydowanie o przekraczaniu ludzkich możliwości. Cieszę się, że go zobaczyłam. Czasami to co wydaje się niemożliwe, nagle staje się rzeczywistością. Masyw Roraima w paśmie gór Pacaraima Wyżyny Gujańskiej (leży na granicy Gujany, Wenezueli i Brazylii) – okazał się być celem Leo Houldinga i jego partnerów wspinaczkowych. Dla rdzennych mieszkańców Akawaio góra nazywana jest Matką Wszystkich Wód – czyli domem Bogów. To była trudna wyprawa, zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym, a jej uczestnicy wykazali się niesamowitą determinacją.

Spis treści:

  1. Siła, determinacja i marzenia
  2. House of The Gods to o przetrwaniu naprawdę w ciężkich warunkach w amazońskim lesie i skale
  3. Dlaczego warto obejrzeć House of The Gods?

Wielki północny filar Mount Roraima wynurza się z deszczowego lasu Amazonii jak dziób potężnego statku. Przewieszona ściana jest często zasłonięta chmurami, zalewana ulewnymi deszczami, otoczona niedostępną dżunglą i błotnistym terenem. Według miejscowej legendy tylko ludziom o czystej duszy będzie dane ujrzeć wierzchołek Mount Roraima.

Siła, determinacja i marzenia

Leo Houlding marzł o zdobyciu Roraimy już od wielu lat. Wraz z swoimi znajomymi, którzy mają różne doświadczenia w tematyce wspinania postanawia wybrać się na wyprawę w ten masyw. W tym teamie wylądowała jedyna kobieta, Anna. Jest bardzo młoda, nie ma doświadczenia we wspinaczce wysokogórskiej, ale ma na swoim koncie przejście wielu trudnych dróg. Choć Anna jest najmłodsza z całej ekipy, to właśnie ona wiele udowadnia.

Leo Houlding to brytyjski alpinista. Houlding zaczął wspinać się po skałach w wieku 10 lat. W wieku 18 lat został pierwszym Brytyjczykiem, który wspinał się swobodnie na El Capitan w dolinie Yosemite, a następnie wspinał się na wielu najtrudniejszych trasach.

Ich ekipa składa się z Brytyjczyków, ale też przedstawicieli rdzennej ludności. Już od samego początku nie jest łatwo, bo członkowie wyprawy muszą przejść przez gęsty i pełen niebezpiecznych zwierząt i owadów las Amazonii. Pomagają im w wyprawie rdzenni mieszkańcy, którzy las znają jak swój własny dom. Dzięki nim, przejście przez dżunglę jest w ogóle możliwe.

W momencie, gdy dochodzą do base campu pada propozycja dla 2 rdzennych mieszkańców, czy chcieliby zdobyć górę wraz z uczestnikami wyprawy.

House of The Gods to o przetrwaniu naprawdę w ciężkich warunkach w amazońskim lesie i skale

Pokonanie drogi wspinaczkowej w masywie Roraimy jest naprawdę wyzwaniem.

Etap pierwszy – przejście przez las Amazonii, gdzie uczestnicy codziennie są całkowicie przemoczeni, muszą iść w błocie, przez dziką i przerażającą dżunglę i przetrwać w niej, bo nie mają szans na nocleg w hotelu. Ich tymczasowym domem, jest amazońska dżungla.

Etap drugi – wspinanie. Masyw Roraimy robi naprawdę ogromne wrażenie, a teren wcale nie jest łatwy. Uczestnicy wyprawy codziennie zmagają się z różnymi warunkami atmosferycznymi oraz różnorodnością skały. Wspinanie tutaj wymaga nie tylko siły fizycznej, ale konkretnego przygotowania psychicznego.

Jestem pełna podziwu dla wszystkich za ich determinację. Najbardziej utkwiła mi w głowie Anna, którą szczerze podziwiam, za sam już fakt, że podjęła się tego wyzwania.

Dlaczego warto obejrzeć House of The Gods?

Idźcie do kina na ten film. Zobaczycie jak go się chwilami dziwnie ogląda z perspektywy fotela, gdzie po drugiej stronie ekranu wszystko jest zimne, przemoknięte i ponure. Film pokazuje jak człowiek, którzy ma wielkie marzenia jest w stanie odejść od swojej strefy komfortu i balansować na granicy wytrzymałości. To materiał o spełnianiu marzeń, nie tylko wspinaczy, ale też pozostałych uczestników tej wyprawy.

Seans do obejrzenia 7 grudnia 2022 od 19:00 w 7 miastach Polski

(w tym dniu do obejrzenia będzie także jako pierwszy seans A White Dream – zobacz recenzję – oraz bonusowy film krótkometrażowy – A Wild Education)

  • Łódź, Multikino Silverscreen
  • Gdańsk, Multikino Gdańsk przy Alei Zwycięstwa
  • Katowice, Kino Kosmos
  • Kraków, Multikino Kraków przy Dobrego Pasterza
  • Poznań, Multikino 51 przy Królowej Jadwigi
  • Warszawa, Multikino Ursynów
  • Wrocław, Kino Nowe Horyzonty

Bilety kupisz TUTAJ

Filmygorskie.pl to największy dystrybutor filmów o tematyce górskiej i outdoorowej w Polsce. Na platformie znajduje się wiele materiałów, które mogą Cię zainteresować. CZYTAJ WIĘCEJ


Jedna myśl na temat “House of The Gods – recenzja filmu

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: