Współczesna filozofia społeczna – Rozmowy i eseje o społeczeństwie obywatelskim i etyce demokracji.


Rozmowy na temat społeczeństwa są poruszane wśród ludzi od wielu lat. Mówi się o tym jak żyjemy, kim jesteśmy oraz jak egzystujemy w państwie. Trzy rozmowy, trzy odmienne podejścia do sprawy funkcjonowania podmiotu dialogu. Dwóch rozmówców, wybitnych, którzy przedstawiają sytuację współczesnej filozofii społecznej.

Rozmawiają: Leszek Koczanowicz (profesor, wykładowca akademicki  na wrocławskim wydziale SWPS) i Rafał Włodarczyk (doktor, pracuje w Instytucie Pedagogiki UW) . Autorzy w swojej publikacji wskazują, że nie istnieje jeden nurt, jedna myśl filozoficzna na temat społeczeństwa, a dodatkowo poruszenie tego tematu wcale nie należy do łatwych.

W treści wywiadu, który jest formą wypowiedzi, przeplatane są cytaty znanych myślicieli, które są tematycznie związane z czytaną treścią. W początkowej fazie czytania, wydawałoby się, że może odciągnąć uwagę czytelnika. Nic bardziej mylnego, owe cytaty trafnie kształtują umysł czytelnika, wgłębiając w temat.

 Autorzy postanowili rozpocząć od wyjaśnienia pojęcia społeczeństwa obywatelskiego. Scharakteryzowali wiele istotnych cech, które zachodzą w życiu społecznym. Omawiają je, stawiają pytania, szukają rozwiązań. Swą uwagę skupili również na podjęciu tematu międzykulturowego, aktywności obywatela w życiu społecznym, a także zastanowili się nad tym co wpływa i decyduje o lokalnym charakterze filozofii.

Jaka zatem jest rola instytucji? Jak odnaleźć równowagę? Jakie jest miejsce obywatela w istniejącym systemie politycznym i społecznym? A także czy można unikać tyranii w rządzeniu? Na te wszystkie pytania rozmówcy odpowiadają w swych rozmowach. Nie boją się krytykować, jasno wyrażają swoje zdanie. Dyskusja ma czytelnikowi rozbudować tok myślenia związany z społeczną filozofią.

W fragmencie wstępu autorzy jasno określili swój cel:

„ […] zależało nam bowiem, jako, że postanowiliśmy napisać wprowadzenie do filozofii, a nie historii idei, na uchwyceniu tych momentów, które mogą zachęcić Czytelników do stawiania własnych pytań, wysuwania wniosków, podjęcia ryzyka rozczarowań i refleksji.”

Pozycja jest bardzo wartościowa. To inteligentna lektura oparta na bogatej wiedzy. Skierowana jest do wszystkich grup społecznych, bez względu na poglądy filozoficzne. Po przeczytaniu lektury, pewne kwestie staną się bardziej zrozumiałe, na inne będzie można spojrzeć z innej perspektywy. Obywatelska tożsamość klaruje się w każdym z nas i to właśnie od nas zależy jak podejdziemy do podjęcia zadania życia w społeczeństwie na co dzień.

Polecam książkę wszystkim, ze względu na to iż warto jest pogłębić swoją wiedzę w dziedzinie filozofii i poznać tak naprawdę samych siebie lepiej, gdyż życie w społeczeństwie to obcowanie z drugim człowiekiem, stawianie pytań i szukanie odpowiedzi w każdym z nas.

źródło recenzji: Fozik.pl, okładka: GWP

autor: Katarzyna Irzeńska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: