Emancypacja przez wychowanie – czyli edukacja do wolności, równości i szczęścia.


Książka oparta jest na wiedzy autorki – Katarzyny Szumlewicz – z zakresu filozofii, autorka omawia w niej kwestie dotyczące wychowania oraz emancypacji. Czytając, rozpoczynamy swą filozoficzną przygodę od XVIII wieku – J.J. Rousseau, a zakończymy na czasach współczesnych.

Katarzyna Szumlewicz jest adiunktem w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW. Obszarem jej zainteresowań jest pedagogika oraz filozofia społeczna. Książka ”Emancypacja przez wychowanie […]” powstała na podstawie jej pracy doktorskiej. Autorka przedstawia różne poglądy filozoficzne wielkich myślicieli: Rousseau, Helwecjusz, Condorcet, Kant, Schiller, Wollstonecraft, państwo Millowie, Owen, Fourier, Marks, Engels, Gramsci, Dewey.

Ich poglądy są zestawione jako przeciwieństwa stanowiące porównanie, gdzie czytelnik ma przejrzyste zestawienie różnych myśli filozoficznych na temat wychowania oraz pojęcia emancypacji. W wprowadzeniu autorka przybliża czytelnikowi postacie wielkich myślicieli, przybliżając ich sylwetkę oraz poglądy w krótkiej charakteryzacji opisowej.

Mimo, dość patetycznego słownictwa książkę czyta się płynnie i przyjemnie. Rozwój edukacji, przemysłu oraz seksualności człowieka jest szczegółowo opracowany i wyjaśniony przez autorkę. Czytelnik wprowadzany jest w różnorodne poglądy filozoficzne omawianych czasów. Dzięki temu, jest w stanie wyciągnąć odpowiednie wnioski z opisanych zachowań społeczeństwa. Czytelnik ma możliwość nie tylko cofnięcia się myślami do tamtych czasów, lecz także poznania bogatego słownictwa z zakresu nauk filozoficznych, którego na co dzień nie używa.

Treść książki zachowana jest w formie naukowej. To próba poznania i wdrożenia się w myśli filozoficzne dawniejszych czasów. Z pozoru może się to wydawać pozycja „ nie z naszej półki”, gdyż nie dla każdego zakres zainteresowań, kryje pojecie wychowania i emancypacji. Książka jest dobrym podręcznikiem dla amatorów nauk filozoficznych.

Emancypacja jako zerwanie z nierównością i podporządkowaniem, która prowadzi do cierpienia kobiet i dzieci stanowi ciekawy temat do poszerzania swojej wiedzy z zakresu filozofii. Podejmowana tematyka wolności człowieka, edukacji dzieci, małżeństwa, seksualności człowieka, przynależności kobiet i mężczyzn do pewnych dziedzin życia wraz z przytaczaniem motywów politycznych i obowiązujących zachowań stanowi dobry przykład próby zobrazowania rzeczywistości.

Autorka nie wystawia pojęcia kobiecości na pierwszy plan. Nie jest to pozycja literacka tylko dla feministek, wręcz przeciwnie. To opowiadanie i szereg badań przeprowadzonych przez Katarzynę Szumlewicz, która podjęła się zadania ukazania czytelnikowi złożoności epoki nowoczesnej wraz z przekazaniem Wiedzy na Jej temat. Czytając, pewne kwestie wprowadzą w zastanowienie, inne wywołają proces myślowy.

Zdecydowanie polecam tę pozycję, gdyż może ona wpłynąć na zmianę naszych poglądów na temat wychowywania dzieci.

źródło recenzji: Fozik.pl, okładka: GWP

autor: Katarzyna Irzeńska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: