Recenzja książki „Ciało obce” Rafała A. Ziemkiewicza


Po przeczytaniu książki nasuwa się jedna myśl: „To historia anormalna, perwersyjna, pod względem seksualnym brutalna i z domieszką politycznych perturbacji…”. Bohater książki – mężczyzna w średnim wieku, opowiada swoją historię z nieudanego małżeństwa. Jest po rozwodzie z swoją żoną Magdą, powodem rozstania były jego ciągłe zdrady i przyznanie się żonie do haniebnych czynów.

Mam wrażenie, że wśród czytelników zdanie na temat samego bohatera może być podzielone. Wspominam o tym, dlatego, gdyż książka przesiąknięta jest erotyką, brutalnym jej obliczem. Niektóre opisy, mogą nawet stanowić niezręczne sytuacje dla czytelnika, ma się ochotę odłożyć książkę na bok i wrócić do niej jutro. Jednak odzywa się – przynajmniej w moim przypadku – ciekawość kolejnych stron, co się wydarzy ? …i czyta się dalej.

Opisane są smutne polskie realia, o tym co w stanie jest zrobić mężczyzna z kobietami gdy czuje pożądanie i koniecznie musi odbyć stosunek seksualny. Podczas czytania książki na pewno będą towarzyszyły Wam różne odczucia. Jedni będą odczuwali niesmak i emocjonalną niestrawność, inni mogą być delikatnie podekscytowani dreszczykiem, w który wprowadza nas autor.

Książka przede wszystkim nie ma nic wspólnego z dotychczasową twórczością Ziemkiewicza czyli z fantastyką. To taki „autorski skok w bok”. Odchylenie od normy i przekroczenie wszelkich granic. Niestety opisana historia wplata się w realia dzisiejszych czasów w Polsce. Podejrzewam, że co któraś napotkana osoba na ulicy, mogła coś podobnego przeżyć.

Bohater książki wsiada do pociągu i opowiada swoją historię. To przede wszystkim mężczyzna z dużym doświadczeniem. Nawet nie zdążył się dobrze zorientować, a już miał porachunki z mafią, które musiał rozwiązywać. Żył z „Potworem”. Magda – jego żona, kobieta idealna, zapinała w swoim życiu wszystko na ostatni guzik, nie sprzątała – ona odkażała mieszkanie. To również kobieta zamknięta w sobie najbardziej z wszystkich bohaterek tej książki, inne panny to głównie kobiety z agencji towarzyskich lub spotkane w pracy kobiety.

Czterdziestoletni bohater, zwany Hrabią ma wiele uzależnień. Na pierwszym miejscu stawiam seks i alkohol. Jego fantazje seksualne przechodzą ludzkie pojęcie. Wielbiciel sado-maso i brutalnego traktowania kobiet. Najważniejsze dla niego było to, by czuć się podczas spotkań z kobietami władcą, to był jego cel.

Był w stanie zrobić wszystko, aby przygotować się perfekcyjnie do aktu seksualnego z kobietą, który miał polegać na związaniu jej. Sam fakt opisu, jak by to zrobił budzi przerażenie przeciętnego człowieka, który wchodzi w jego umysł. Tym bardziej zaskakująca jest reakcja kobiety – Groszka- która tej jednej nocy zgodziła się na owe „szaleństwo”. Jak jednak potoczyły się losy bohatera i wszystkich jego napotkanych w życiu kobiet, przeczytajcie sami. Ostrzegam, książka i opisy czasem wręcz brutalne, ale warto ją przeczytać, żeby poznać smak tego drugiego złego świata, który stale nas otacza.

źródło: Fozik.pl, okładka: Wydawnictwo Zysk i S-ka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: