Szlakami średniowiecznego Bytomia


W ramach I edycji Festiwalu Podróżniczego „Okno na Świat” w Bytomiu 16 marca odbyła się wycieczka z przewodnikiem  Panem Maciejem Droń. Spotkaliśmy się na Placu Jana III Sobieskiego i ruszyliśmy zwiedzać Bytom.

Na samym początku usłyszeliśmy historię Muzeum Górnośląskiego. Następnie udaliśmy się do Kościoła pw. Świętej Trójcy, następnie idąc ulicą dowiedzieliśmy się o historii wielu budynków, które mijaliśmy.

Naszą uwagę przyciągnęła historia Poczty Polskiej, której budynek aktualnie jest na sprzedaż.

Po drodze mijaliśmy gmach sądu i więzienia. Elewacja sądu jest tematem wielu kontrowersji, gdyż jej kolor jest różowy i to chyba jedyny sąd w Polsce, który charakteryzuje się takim kolorem.

Udaliśmy się następnie na ulicę Dworcową, gdzie Pan Maciej opowiedział nam legendę o Świetliku – jego pomnik stoi na krańcu ulicy i przyciąga uwagę przechodniów. Nie sposób by Centrum Handlowe Agora nie rzuciło nam się w oczy, o czym również chwilę dyskutowaliśmy.

Zwiedzając ulicę usłyszeliśmy historię mijanych kamienic, Hotelu Bristol czy Domu Pomocy Społecznej.

Skręciliśmy w Moniuszki, a tam czekały na nas informacje o tramwajach, Operze Śląskiej i budynkach Liceum „Sikoraka” oraz banku. Mijaliśmy także szkołę Muzyczną.

Idąc dalej mijaliśmy bloki, które budowane były w latach 60-tych. Kolejnym punktem wycieczki był Kościół św. Wojciecha, następnie mijaliśmy przepiękną narożną kamienicę. Ulicą Rycerską, na której w tej chwili jest duża ilość pubów, udaliśmy się na rynek, do pomnika lwa.

Pan Maciej opowiedział nam historię związaną z rynkiem oraz słynnym lwem, który jest dużą atrakcją Bytomia. Na koniec udaliśmy się do Kościoła NMP, gdzie usłyszeliśmy ciekawą historię o kryptach.

Było słonecznie ale zimno, lecz dobry nastrój nam dopisywał. Wycieczka była bardzo udana i dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek historycznych o Bytomiu.

Więcej o festiwalu „Okno na Świat” i Muzeum Górnośląskim:

https://www.facebook.com/festiwalpodrozniczyoknonaswiat?fref=ts

http://www.muzeum.bytom.pl/

Zdjęcia i tekst: Katarzyna Irzeńska

3 myśli na temat “Szlakami średniowiecznego Bytomia

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: