Gdynia – co warto zobaczyć? Ciekawe miejsca i piesze szlaki


Gdynia przyciąga turystów z wielu powodów, wchodzi w skład Trójmiasta wraz z Gdańskiem i Sopotem. Miasta są ze sobą bardzo dobrze skomunikowane. Oprócz plaż w Gdyni jest wiele innych fajnych miejsc, które warto zobaczyć. Postaram się Wam je przybliżyć w tym wpisie. Mi najbardziej podobała się część ze szlakiem pieszym w Orłowie. Lubię aktywny wypoczynek i spędzam dużo czasu w górach, nad morzem często szukam aktywności, które będą w jakiś sposób mogły mi aby trochę imitować trekking. W Gdyni się udało!

Spis treści:

  1. Skwer Kościuszki – centralny punkt Gdyni prowadzący do wielu atrakcji
  2. Statek Dar Pomorza i Błyskawica w Gdyni
  3. Akwarium Morskie w Gdyni
  4. Modernistyczne fontanny na skwerze Kościuszki niczym z lat 70!
  5. Gdynia Orłowo – w drodze na klif i molo

Skwer Kościuszki – centralny punkt Gdyni prowadzący do wielu atrakcji

Jest to najbardziej popularne miejsce dla turystów, gdzie wiele osób spaceruje tu o każdej porze roku. Skwer Kościuszki wspólnie z ulicą 10 Lutego i aleją Jana Pawła II wizytówkę Gdyni. Skrzyżowanie skweru z ulicami Świętojańską 10 Lutego jest punktem centralnym Gdyni. W okolicy znajduje się Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie. By dostać się tu z dworca PKP trzeba przejść się kawałek pieszo (niecałe 20 min), droga nie jest skomplikowana a Wy przy okazji już zaczniecie sobie zwiedzać miasto Gdynia.

Jeżeli jesteście ciekawi by zobaczyć Dar Pomorza czy Błyskawicę to musicie udać się na ulicę Jana Pawła II by móc podziwiać statki ale o nich za chwilę. Wszystko jest blisko skweru także to naprawdę taki ważny punkt odniesienia w Gdyni.

Statek Dar Pomorza i Błyskawica w Gdyni

Dar Pomorza jest trzymasztowym żaglowcem szkolnym, od 1982 roku jest zacumowany w Gdyni jako statek – muzeum, oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Cennik i godziny zwiedzania dostępne są na stronie Muzeum Morskiego.

ORP Błyskawica zaś  to najstarszy zachowany niszczyciel uczestniczący jako bojowy okręt w czasie II wojny światowej. Zacumowany zaraz obok Daru Pomorza. Cennik i godziny zwiedzania dostępne są na stronie Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Akwarium Morskie w Gdyni

W okolicy jaką cały czas opisywałam wyżej, na alei Jana Pawła II w Gdyni znajduje się akwarium morskie, które można zwiedzić. Godziny otwarcia i ceny są dostępne na stronie internetowej akwarium.

Akwarium Gdyńskie jest częścią Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego. Znajdziecie tu wiele przeróżnych gatunków zwierząt morskich z całego świata. Akwarium stanowi schronienie dla zwierząt z list CITES (konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem). Czas zwiedzania zmieści się w przedziale od 1 do 2 godzin. Warto mieć na uwadze, że to bardzo popularne miejsce dla rodzin z dziećmi więc może być chwilami tłoczno. Nie znam się za dobrze na gatunkach morskich zwierząt ale akwarium ma naprawdę ogromną ofertę i można poznać ciekawe zwierzęta morskie. Fajnie, że poznamy gatunki żyjące w morzu Bałtyckim ale także te, które spotkamy na całym Świecie. W akwarium mamy do zwiedzania 7 sal.

Modernistyczne fontanny na skwerze Kościuszki niczym z lat 70!

Będąc cały czas w jednej okolicy, teraz z Jana Pawła II alei cofamy się do skweru Kościuszki gdzie stoją dość ciekawe kielichy na środku, które są fontannami miejskimi, które stanowią symbol miasta i znajdują się na prawie każdej gdyńskiej pocztówce! Zimą możecie zobaczyć wieczorem przepiękne aranżacje świetlne na fontannach.

W całej okolicy przy skwerze Kościuszki znajdziecie wiele sklepików z pamiątkami i barów. Tuż obok stoi Diabelski Młyn, który stanowi atrakcję dla turystów. Okolica na pewno bardzo sprzyja rodzinom, gdzie najmłodsi znajdą dla siebie wiele frajdy. Nam się okolica podobała, ale nie ukrywam, że tłumy chwilami nas przytłoczyły więc wybrałyśmy się później w bliżej natury na nadmorski trekking.

Gdynia Orłowo – w drodze na klif i molo

Ta część wycieczki podobała mi się najbardziej! Wszystko za sprawą możliwości obcowania z naturą, gdzie odbyłyśmy w zasadzie niezły nadmorski trekking. Szlak żółty przy skwerze Kościuszki prowadzi do klifu Gdynia Orłowo. To najbardziej wysunięte w morze miejsce w Gdyni. Klif jest także piękny do fotografowania i spędzenia miłego czasu w okolicy. Zachód słońca lub wschód w tym miejscu jest na pewno spektakularny!

Kierujemy się w stronę Orłowa molo. Trasa żółtym szlakiem prowadzi aż do naszego końcowego punktu, czyli właśnie molo. Muszę przyznać, że chwilami było mocno pod górkę albo po piasku. Trasa prowadzi na początku plażą ale po betonie, potem wcodzimy w las a tam niczym na górskim szlaku czekają na nas różne wzniesienia. Chwilami trzeba było się troszkę pomęczyć ale uwierzcie mi, że warto! W większości trasa była w miarę dobrze oznakowana ale udało nam się trochę zgubić. Spacerując szlakiem i będąc już na Kępie Redłowskiej można zobaczyć wiele fortyfikacji wojennych.

Będąc już na klifie trzeba zachować ostrożność jak będziecie podchodzić do urwiska, najlepiej zachowajcie bezpieczny odstęp bo klif jest stromy i niebezpieczny. Szlak żółty jakim pójdziecie zaprowadzi Was potem na plażę, gdzie możecie z dołu podziwiać klif a następnie dojdziecie do molo w Orłowie.

Na taką wycieczkę warto przygotować wygodne obuwie, zabrać ze sobą coś do picia i mieć odpowiedni ubiór do lasu i pamiętajcie o zabezpieczeniu się przed owadami i kleszczami. Taki trekking może Wam trochę zająć w zależności od Waszego tempa i ilości zdjęć, jakie wykonacie jak my po drodze.

Wejście na molo jest bezpłatne. Okolica jest bardzo przyjemna, polecam przejść się na molo i trochę odpocząć po intensywnym spacerze w tej okolicy. Macie do dyspozycji wokoło pękną plażę a także restauracje i bary.

Od skweru Kościuszki do molo w Orłowie mamy 7,5 km. Jest trochę wzniesień – także uwzględnijcie czas w planie wycieczki pieszej. W okolicy Gdyni Orłowo jest przystanek SKM, bez problemu zatem dostaniecie się do centrum lub Gdyni czy Sopotu.

Wybierasz się do innych części Trójmiasta? Zapraszam do wpisu z Gdańska i Sopotu.

3 myśli na temat “Gdynia – co warto zobaczyć? Ciekawe miejsca i piesze szlaki

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: