W książce na samym początku zwróciły moją uwagę dość ciekawie zatytułowane rozdziały, które kolejno pogłębiały moją wiedzę na pewne tematy związane z tajnikami fotografowania. O czym jest ta książka? To zbiór informacji na temat tworzenia kompozycji natury i krajobrazu w sposób twórczy.
Nie sztuką jest zrobić zdjęcie, należy je jeszcze wykonać tak, by efekt był zadowalający od razu. A jak się nie uda? To zrobić kolejne. Próbować tak długo, aż efekt na który czekamy zostanie osiągnięty. O czym zatem pisze Brenda? W swojej książce omawia tematykę nauki widzenia – tak, ona uczy nas patrzeć i rozróżniać obrazy i krajobrazy.
Poznamy ważny element jakim jest światło oraz elementy kompozycji, dowiemy się jak tworzyć wizualną głębię, komponować obraz, pracować z kolorem. Przybliżona Wam zostanie tematyka ruchu i ekspresji – tak ważnej w zdjęciach.
Idąc dalej… efekty artystyczne, głębsze spojrzenia oraz ocena postępów – te tematy również autorka zamieściła w swojej publikacji. Na samym końcu znajduje się strona z listą sprzętów – idealne dla ciekawskich oraz materiały źródłowe.
Autorka swoje własne myśli, przeżyte sytuacje przeplata z wiedzą jaką zdobyła i pisze o tym bardzo swobodnie. Gdy opisuje przykładowo wykonanie zdjęcia we Włoszech, przedstawia czytelnikowi sytuację, kiedy osiągnęła swój cel i efekt, bo most dniem i nocą wygląda całkowicie inaczej.
Uważam, że warto czerpać pomysły i zdobywać wiedzę z takich właśnie książek. Dla osób obcujących z przyrodą i krajobrazem z aparatem w dłoni, ta książka na pewno będzie ważną wskazówką. Polecam!
Katarzyna Irzeńska
Skomentuj