Rudawiec i Kowadło – dwa szczyty z KGP – opis trasy


W 2021 roku udało się zdobyć kilka szczytów z Korony Gór Polski. Opisana trasa na Rudawiec i Kowadło jest najprostszą opcją. Naszym celem nie było łączenie tras ani robienie pętli, gdyż w ciągu paru dni planem było zdobycie kilku szczytów, zatem na 1 dzień przypadł zawsze 1 szczyt, lub czasem nawet 2 + czas dojazdu, bo była to wycieczka objazdowa po Kotlinie Kłodzkiej. Zapraszam do opisu szlaku.

Spis treści:

  1. Szlak na Rudawiec i Kowadło z jednego miejsca
  2. Zielone szlaki na Rudawiec i Kowadło
  3. Odpoczynek nad potokiem Biała Lądecka

Szlak na Rudawiec i Kowadło z jednego miejsca

Na Rudawiec (1112 m n.p.m) oraz Kowadło (989 m n.p.m) możemy dostać się startując z jednego miejsca. Cały fenomen polega na tym, że wchodzimy na Rudawiec, trzeba z niego zejść do punktu startowego i w przeciwnym kierunku udać się na Kowadło. To po kolei.

Początek naszej trasy ma miejsce w miejscowości Bielice przy leśniczówce. Znajduje się tu kilka miejsc parkingowych, poza sezonem nie powinno być problemu z parkowaniem. W razie czego trzeba się cofnąć i wcześniej też były jakieś miejsca parkingowe lub warto zagadać miejscowych, czy użyczą kawałka swojej ziemi.

Link do trasy na Rudawiec i Kowadło [TUTAJ]

Zielone szlaki na Rudawiec i Kowadło

Na Rudawiec i Kowadło wiodą zielone szlaki. Ten dłuższy, prowadzący ostatecznie na Śnieżnik, zaprowadzi nas na Rudawiec (1112 m n.p.m). Trasa nie jest trudna, na początku jest trochę stromo a potem idzie się w bardzo fajnym terenie między jagodami, także dla smakoszy tych owoców jest tam raj! Rudawiec jest najwyższym szczytem Gór Bialskich zaliczany do Korony Gór Polski (KGP). Wchodzimy i schodzimy tym samym szlakiem, by potem udać się na Kowadło.

W drodze na Rudawiec
Szlak zielony na Rudawiec
Rudawiec szczyt 1112 m n.p.m

Startujemy na Kowadło (989 m n.p.m) znowu z Bielic obok leśniczówki. Zaraz zobaczycie tam wielki napis Kowadło i poprowadzi Was na szczyt zielony szlak, a następnie żółty. Trasa nie jest trudna, na początku idziemy dość monotonną, żwirkową trasą obok lasu. Trasa może wydawać się prosta, ale jest cały czas nachylenie pod górkę – lepiej będzie się schodziło. Szlak następnie skręca w las i tu jest bardzo mrocznie, ale klimatycznie. Ostatni odcinek jest dość stromy, ale każdy powinien go bez problemu pokonać. Kowadło to najwyższy szczyt Gór Złotych, należy do Korony Gór Polski (KGP). Schodzimy tą samą trasą pod leśniczówkę.

Początek trasy na Kowadło (989 m n.p.m)
Szlak na Kowadło – trasa leśna
Szczyt Kowadło 989 m n.p.m

Odpoczynek nad potokiem Biała Lądecka

Przy leśniczówce znajdują się drewniane ławeczki i potok. Można tu odpocząć po trekkingu i złapać przy dobrej pogodzie trochę słońca, by potem móc ruszyć w pełni sił na dalsze szlaki. Miejsce to jest bardzo przyjemne i spokojne. Idealne na kanapkę i herbatę z termosu.

2 myśli na temat “Rudawiec i Kowadło – dwa szczyty z KGP – opis trasy

Dodaj własny

  1. Za niedługo się wybieram , ale nie pisiadam własnego transpirtu. Jak dostać się do Bielic? Mam zaliczone 20z 28 szczytów KGP. To fajny sposób żeby w ciągu jednej wycieczki zdobyć dwa kolejne. Może ktoś doradzi, Cześć Górom!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: