Królowa karaibów – Klementyna Suchanow


Klementyna Suchanow wyruszyła na Kubę, aby odnaleźć korespondencję będącą świadectwem przyjaźni łączącej poetę Virgilia Piñerę z Witoldem Gombrowiczem. Te poszukiwania pozwoliły jej dobrze poznać i przeszłość, i teraźniejszość kraju, nazywanego Perłą Karaibów.

– Wydawnictwo W.A.B

Książka na pewno z nutą historyczno-pilityczną. Poznacie opowieści o rewolucjonistach np. o Castro, Che Guevarze i innych.

Na Kubie wiele się dzieje po dzisiejsze czasy, natomiast czas rewolucji dla tego Państwa przyniósł wiele zmian. Zobaczycie jak przy władzy zostaje tylko jeden z czterech, którzy o nią się dobiegali. Kuba to także Państwo w którym dominuje ciągłe dojrzewanie do ideałów. Historia Klementyny przeplatana jest losami wielu ludzi, poznajemy historie czasem wręcz tragiczne. Odkrywamy Kubę na nowo, małymi krokami. Zaczynamy smakować tego, co do tej pory było być może nie znane, ewentualnie tylko w małej kwestii poruszane.

Książka trudna, bo przepełniona historią i tym co było. Książka ważna, gdyż autorka wyciąga na światło dzienne wiele istotnych scen z życia tamtych ludzi.

Królowa Karaibów to książka wielowątkowa, łącząca elementy reportażu, biografii, eseju literackiego i kryminału z dreszczykiem. Ta mozaika tworzy złożony obraz kraju, który nie przestaje nas intrygować.

Nie tylko Kuba, nie tylko Virgilio, cały świat przeżywa fascynację fotogenicznymi chłopcami z Sierra Maestra. Ich wizerunek jest tak inny od dotychczasowego wyobrażenia o tym, jak może wyglądać mąż stanu – zwykle stary, brzydki i gruby. Trend wyznaczali przecież Roosevelci, Churchille, Eisenhowerzy, Staliny, Chruszczowy, de Gaulle’e. Kubańscy brodacze wprowadzają nowy styl. Romantyczne długie włosy, nonszalancja, pewność siebie i muskulatura zamiast opasłych brzuchów.

Katarzyna Irzeńska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: