Recenzja filmu „Lincoln”


ZDOBYWCA 2 NAGRÓD AKADEMII W TYM DLA NAJLEPSZEGO AKTORA DANIELA DAY-LEWISA Słynny reżyser Steven Spielberg zrealizował dramat historyczny entuzjastycznie przyjęty przez widzów i krytyków na całym świecie. Daniel Day-Lewis tworzy znakomitą, nagrodzoną Oscarem kreację amerykańskiego prezydenta Abrahama Lincolna.

Podczas burzliwych ostatnich miesięcy sprawowania urzędu, podczas siejącej spustoszenie wojny, przekonywał do przyjęcia przez podzielony Kongres XIII Poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych znoszącej niewolnictwo. Z zawziętą nieustępliwością i odwagą Lincoln zainicjował wprowadzenie prawa, które zmieniło bieg historii. W pozostałych nominowanych do Oscara rolach wystąpili Sally Field i Tommy Lee Jones. Uhonorowany nagrodami Lincoln to fascynujący obraz, który na długo pozostaje w pamięci. 

– Film Freak

Film na pewno dla wybranego grona widzów. Dla jednych będzie nudną opowiastką, dla innych głębokim przeżyciem traktującym o Ameryce kiedyś. Prezydent Stanów Zjednoczonych – Abraham Lincoln przekonuje Kongres, który ma odmienne zdania do zniesienia niewolnictwa. Wbrew wielu przeciwnościom losu, ale ku uczciwości a także dobra człowieka Lincoln jest nieugięty w swych przekonaniach.

Czas wojny secesyjnej sprawia, że sytuacja jest jeszcze bardziej problematyczna, a podejmowanie tak trudnych decyzji wcale nie przychodzi z łatwością. Lincoln wprowadza przełomowe zmiany w historii USA, które stanowią jedno z ważniejszych wydarzeń w tamtych czasach. Od tej pory nie ma już przymusowych prac niewolniczych. W końcu społeczeństwo może stanowić jedność, a praca dawać satysfakcję.

fot. flicksandbits

Pewnego kwietniowego dnia, Prezydent zostaje postrzelony. Umiera. Dla Stanów Zjednoczonych to ogromna strata. Odchodzi wielki człowiek, który wniósł w dzieje Ameryki tak wiele i zmienił bieg historii. Piękna ostatnia scena filmu ukazuje, jak ważnym był dla ludu oraz jak społeczeństwo go słuchało, liczyło się z jego zdaniem i popierało.

Film dlatego dla wybranych widzów, gdyż nie każdy jest zwolennikiem filmu historycznego. Ten należy właśnie do tego gatunku. Kto zatem lubuje się w historii, to na pewno będzie to uczta dla jego oczu. Piękna muzyka, świetnie odegrane role a także cudowne kostiumy. Film warty uwagi, chociażby dlatego, by przybliżyć sobie samą sylwetkę Abrahama Lincolna.

Katarzyna Irzeńska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: