Budapeszt: przewodnik – celownik


Podczas zwiedzania Budapesztu miałam okazję obcowania z przewodnikiem Bezdroży ” Budapeszt: przewodnik-celownik. Trafiaj bezbłędnie”. Bardzo praktyczny i wygodny w korzystaniu. Dlaczego? Zaraz opiszę Wam najważniejsze jego cechy.

Zacznę od tego, że przewodnik po Budapeszcie ma bardzo wygodny format. Nie jest za duży, ani za ciężki. Zawiera metalowy grzbiet, na jakim łatwiej przerzuca się strony i dzięki temu, można do torby spakować go podczas zwiedzania na ostatnio oglądanej kartce.

Jego spis treści zawiera: indeks atrakcji turystycznych, atlas Budapesztu, historię Budapesztu, atrakcje Budapesztu oraz informacje praktyczne. Wszystkie rozdziały są bardzo przydatne. Zacznę od początku.

Indeks atrakcji turystycznych

Jak wiadomo każde miasto posiada miejsca „must see”. Niewyobrażalnym jest nawet by je pominąć. W przewodniku są wyróżnione te najważniejsze, z odniesieniem do strony oraz informacją czym jest obiekt (np. atrakcja kulturalna, muzealna czy jeszcze jakaś inna). Dzięki spisowi stron w łatwy sposób jestem w stanie dotrzeć do opisu.

Atlas Budapesztu

Jadąc gdzieś pierwszy raz niekoniecznie mamy od razu ze sobą plan miasta. Często odnajdujemy punkty informacji turystycznej dopiero po jakimś czasie, a warto przed zwiedzaniem przygotować sobie np. nazwy ulic, którymi potem będziemy zmierzać. W Budapeszcie jest to o tyle istotne, gdyż miasto dzieli się na bardzo wiele dzielnic, a jedna ulica może pojawić się kilka razy na mapie w całkowicie innym miejscu. O co zatem chodzi? Budapeszt słynie z tego, że ulice występują po kilka razy w różnych dzielnicach i trzeba szczególną uwagę zwrócić na numerację. Przykładowo ulica Vaci pojawia się w pobliskich dzielnicach dwa razy, ale ma całkiem inne numeracje i nie stanowi ciągłości, a jakby dwie całkiem osobne ulice.

Historia Budapesztu

Znajdziemy tu opis najważniejszych wydarzeń historycznych. Od tego radzę zacząć przygodę z przewodnikiem. W krótki a konkretny sposób zostały scharakteryzowane najważniejsze daty i wydarzenia związane z miastem.

Atrakcje Budapesztu

Największa część tego przewodnika. Autor przedstawia nam najważniejsze miejsca wraz z opisem i zdjęciami. Przewodnik nie jest podzielony na dzielnice i atrakcje a na alfabetyczny spis atrakcji, dzięki czemu w łatwy sposób znajdziemy to czego szukamy. Ważne jest by mieć plan podróży i wiedzieć co się chce zobaczyć. Jeżeli przykładowo szukamy informacji o mostach z jakich Budapeszt słynie, to pod literą „M” mamy wszystkie mosty kolejno zilustrowane i opisane. Pamiętajcie zatem najpierw zrobić sobie plan, by potem łatwo odszukać informacji na temat miejsc jakie Was interesują.

Informacje praktyczne

Stanowią one zakupy, restauracje , noclegi, rozrywkę i komunikację. Znajdziecie tu wiele adresów i przydatnych numerów telefonów czy adresów www. Brakuje w tym miejscu jakiegoś mini słowniczka a także podstawowych informacji chociażby o kulturze Węgier.

IMG_0529

Budapeszt, fontanna Macieja na Wzgórzu Zamkowym

Jako całość oceniam pozytywnie przewodnik. Jest poręczny, czytelny i pomocny. Wiedza w nim zawarta to co prawda podstawowe informacje na temat danych miejsc, ale każdy zainteresowany w dobie dzisiejszych czasów może w każdej chwili poczytać w Internecie coś więcej o Budapeszcie i Węgrzech. Nie wszystkie godziny otwarcia obiektów i ceny mogą się zgadzać. W przewodnikach jednak to się często zmienia.

Dla osób, które jadą na wycieczkę zorganizowaną i mają plan wycieczki ten przewodnik jest idealny, bo podróżnik ma szansę wcześniej według rozpiski poczytać o miejscach jakie zobaczy.

Przewodnik dostępny jest TUTAJ

Katarzyna Irzeńska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: