Relacja z II edycji festiwalu podróżniczego w Bytomiu „Okno na Świat”


Podczas trzydniowego festiwalu podróżniczego „Okno na Świat” w Bytomskim Centrum Kultury w dniach 2-4 kwietnia 2014 roku uczestnicy mieli okazję obejrzeć prezentacje podróżnicze, a także występy artystyczne. W trakcie trwania imprezy wolontariusze zebrali na szczytny cel – wyjazd wakacyjny Burych Misiów –  kwotę 841,60 zł.  W ciągu trzech dni festiwal odwiedziło 850-1000 osób.

fot. Grzegorz Gawlik

Pierwszego dnia festiwal rozpoczęła Małgorzata Łozicka ze swoją prezentacją o Palestynie i Izraelu. Widzowie mogli doświadczyć nie tylko ciekawostek związanych z tymi krajami, ale także poznali różnice kulturowe i religijne z jakimi zmierzyła się Małgosia. Po dzień dzisiejszy nosi nadal turban na głowie i wraca wspomnieniami do tamtej podróży, gdyż „Ziemia nie całkiem obiecana” zmieniła kilka jej poglądów w pewnych kwestiach.

fot. Wiktoria Pilarz

Kolejną prezentacją podróżniczą była Ghana Katarzyny Piechowicz. W Afryce najważniejszym doświadczeniem dla Kasi były relacje z ludźmi i obserwacja ich życia codziennego. Cudowne fotografie wzbogacone opowiadaniami podróżniczki sprawiły, że choć przez chwilę widzowie poczuli Afrykę na własnej skórze.

Na sam koniec wystąpił Mieczysław Bieniek, który opowiedział o swoich przygodach w Indiach w prelekcji pt. „Hajer jedzie do Dalajlamy”. Jak na Hajera przystało było zabawnie i ekspresyjnie. Oprócz ciekawych fotografii, zaprezentowany został film „W drodze”, który powstał po wyprawie.

fot. Grzegorz Gawlik

Tego dnia na scenie wystąpiła także Klaudia Rżysko wraz z Domix-em, łącząc wokal z beatboxem. Pojawiła się również tancerka Niyaf Bellydance z pokazem tańca brzucha.

Drugiego dnia festiwalu widzowie swą wędrówkę zaczęli od Kirgistanu i Uzbekistanu, gdzie zabrali ich Agnieszka Tenerowicz – Waga i Łukasz Waga. Była to podróż pełna kolorów, ciekawych miejsc i smaków, obfitująca w przygody i spotkania z miejscową ludnością.

Kolejną podróż widzowie odbyli do Ameryki Południowej wraz z Krzysztofem Mrozowskim do kanionu Rio Colca. Wyprawa pełna adrenaliny i ekstremalnych sytuacji. Dwa podejścia do kanionu umożliwiły przebycie wyznaczonej trasy. Krzysztof pokazał, że jeżeli ma się do osiągnięcia jakiś cel, to należy dążyć do niego, nigdy się nie poddając.

WIĘCEJ ZDJĘĆ, fot. Katarzyna Irzeńska ——>>>>> TUTAJ

Następnie odbyły się warsztaty podróżnicze prowadzone przez Annę i Marcina Nowaków z www.gdziewyjechac.pl. Widzowie poznali wiele trików taniego podróżowania. Prelegenci  wymienili serwisy internetowe z jakich korzystają podczas wyszukiwania tanich lotów czy przejazdów, omówili najczęstsze błędy jakie robią przewoźnicy oraz co najważniejsze, jak na tych błędach skorzystać.

Na koniec drugiego dnia festiwalu wystąpił Grzegorz Gawlik, który przedstawił widzom prelekcję pt. „Mężczyzna na krańcu świata”. Prezentacja dotyczyła obszarów z Azji i Australii. Grzegorz jest pasjonatem wulkanów, zwłaszcza tych aktywnych. W swojej wyprawie wykazał się ogromną odwagą. Nie straszne mu wybrać się do miejsc niebezpiecznych, liczy się cel. Prezentacja wzbogacona była także o dużą dawkę humoru, gdyż podróżnik przedstawił film, który sam nagrał podczas wyprawy, wcielając się w rolę parodiującą znane osobowości ze świata podróży i telewizji.

Tego dnia na scenie Bytomskiego Centrum Kultury pojawiła się również Katarzyna Szołtysik z pokazem Zumbydo którego zaangażowała publiczność. Było bardzo energicznie i wesoło. W czwartek uczestnicy mieli także możliwość degustacji herbaty na stoisku herbaciarni „HERBATA” z Bytomia.

Trzeci dzień rozpoczął się od wyprawy na Saharę. Elżbieta Białosowska – Lady in Red oraz Paweł Brodziak opowiedzieli widzom o swojej autostopowej wyprawie do Maroka, kraju przepełnionego kolorami kontrastami. Prelegenci wspominają bardzo miło całą podróż jednak najbardziej w pamięci utkwiły im relacje z ludźmi, o których dużo opowiadali podczas prezentacji.

WIĘCEJ ZDJĘĆ, fot. Wiktoria Pilarz——>>>>> TUTAJ

Następnie widzowie wraz z ekipą z Niniwa Team wybrali się rowerami na Syberię. Ojciec Tomasz Maniura, Michał Piec i Szymon Zieliński opowiedzieli o wyprawie. Stale towarzyszyła im kamera, na festiwalu zaprezentowane zostały filmy z wyjazdu. W wyprawie uczestniczyły 24 osoby, a panowie opowiedzieli jak wyglądał ich każdy dzień. Omówione zostały także momenty wzajemnego wsparcia, modlitwy, a także relacje ze spotkanymi po drodze ludźmi. Dotarcie nad Bajkał było dla każdego z uczestników czymś wyjątkowym, pokazane na filmie emocje wzbudziły wśród wielu widzów wzruszenie.

fot. Wiktoria Pilarz

Na zakończenie wystąpiła Oktawia Kromer, zabierając widownię autostopem do Chin. Spędziła około 4 miesiące w tym pięknym kraju, nauczyła się języka mandaryńskiego i warto podkreślić, że była to samotna podróż. Oktawia przyjechała na festiwal specjalnie z Gdańska, by poopowiadać mieszkańcom Bytomia i okolic o swojej dalekiej podróży.

fot. Grzegorz Gawlik

Na scenie podczas trzeciego dnia pojawili się przedstawiciele Studenckiego Koła Naukowego „Sojuz”, którzy zaprezentowali utwory w języku rosyjskim. Wystąpili także tancerze z Saathi Dance & Events prezentując dwa orientalne show taneczne wzbogacone niesamowitymi strojami.

unnamed

Podczas festiwalu uczestnicy wygrali wiele atrakcyjnych nagród ufundowanych przez firmy: Jack Wolfskin, Axis, Pajak, Lotaro, HiMountain,  Bezdroża, Zysk i S-ka, Galaktyka, SQN, Lambook, Matras, herbaciarnia „Herbata”, Kopalnia Srebra z Tarnowskich Gór.

Trzy dni minęły bardzo szybko dostarczając licznych wrażeń, wesołych sytuacji i emocji. Organizatorzy mają nadzieję, że poprzez tego typu prelekcje zachęcili ludzi do podróżowania i pokazania, że jeżeli się chce to można zwiedzić każdy, nawet najdalszy zakątek świata. Honorowym patronatem festiwal objął Prezydent Miasta Bytomia.

Patroni medialni: TVP Katowice, Sfera TV, Poznaj Świat, Życie Bytomskie, Radio eM, Radio Piekary, Interia 360°, Travelbit.pl, Imprezy-dla-podroznikow.pl, Stolarzowice Info, Rynek 7, B*Anita, Trampki Travel, Klub Szalonego Podróżnika, PilociWycieczek.pl, Silesia Fun, Fozik.pl, GrzegorzGawlik.pl, kirzenska.wordpress.com

WIĘCEJ ZDJĘĆ, fot. Grzegorz Gawlik ——>>>>> TUTAJ

Informowali o festiwalu: Magazyn Turystyki Górskiej „n.p.m.”, Onet Podróże, Event portal, National Geographic Traveler, Radio Katowice, Antyradio, Ultramaryna, Nasze Miasto.

Pozostali partnerzy festiwalu: Expres Okna, PTTK, Śląska Organizacja Turystyczna, MCiT Piekary Śląskie, Namaste, Katarzyna Szołtysik, Saathi Dance & Events, Sojuz, Niyaf Bellydance, Klaudia Rżysko i Domix, Wspólnota Burego Misia, Hospoda, Bytomskie Stowarzyszenie Rowerowe, Biuro Promocji Bytomia.

Organizatorzy: Stowarzyszenie „Okno na Świat” oraz Bytomskie Centrum Kultury

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: