Recenzja książki pt.”Miejsca święte – Padwa”


Padwa jest miastem do którego bardzo często lubię wracać. Nie tylko ze względu na pilotowanie wycieczek, ale także mam sentyment do tego miejsca. Jest przepełnione ciekawą historią, przechodzę malowniczymi uliczkami, ale także jest tam święty Antoni, na którego temat coraz więcej czytam.

Warto zasięgnąć wiedzy na temat Padwy do dobrych źródeł, o które w dzisiejszych czasach nie powinno być trudno, a jednak. Niewiele jest publikacji na temat tego miasta. W przewodniku – bo tak mogę nazwać tą publikację znajdziemy bogate merytoryczne opisy historii Padwy, poszczególnych miejsc. Dużo tekstu zostało poświęcone świętemu Antoniemu i bazylice jego imienia. Oprócz tego słynnego miejsca przeczytacie o placu Prato Della Valle, kościele świętej Justyny, kanałach wodnych jakie powstały w Padwie czy innych placach – wartych uwagi.

Kościół świętej Justyny w Padwie – fot. Katarzyna Irzeńska

Książka zawiera obszerny opis historii Padwy, osób z nią powiązanych – nawet polakach, którzy studiowali na Uniwersytecie w Padwie. Znajdziecie tu także informacje o klimacie, kulturze, noclegach i jedzeniu. Całość wzbogacona jest licznymi fotografiami, wykonanymi na profesjonalnym poziomie.

Z Padwy bardzo blisko jest do Wenecji, Bolonii czy sięgając trochę dalej San Marino czy Rimini. Panuje tam klimat podzwrotnikowy morski, średnia wysokość temperatury wynosi 14 stopni Celsjusza w skali roku. Latem dochodzi zatem do 28-30 stopni, a zimą 6-9 stopni Celsjusza. W mieście panuje duża wilgotność, dlatego zimy bywają chłodniejsze, warto wtedy do spania zaopatrzyć się w dodatkowy koc. Padwa słynie także z gwałtownych zmian zjawisk pogodowych, gdyż mieszają się masywy powietrza nachodzące znad morza i Alp. Często bywa bardzo wietrznie.

Uliczki w Padwie, okolice bazyliki świętego Antoniego – fot. Katarzyna Irzeńska

Padwa znana jest z świętego Antoniego, a także jego wielkich dokonań. Patron ludzi biednych i spraw  beznadziejnych od zawsze był wielbiony w tym mieście i nie tylko. Liczne tłumy przychodziły by wysłuchać jego nie raz kilkugodzinnych kazań. To on właśnie namówił lud do częstego spowiadania się, a także przyjmowania komunii świętej. Te i wiele innych ciekawostek można tu przeczytać.

Bazylika świętego Antoniego, Padwa – fot. Katarzyna Irzeńska

„Miejsca święte – Padwa”, to książka dla osób, które chcą dowiedzieć się szczegółów na temat miasta i poznać jego „ducha”. Bardzo ciekawe opisy i zdjęcia skłaniają do refleksji. Powodują chęć powrotu i odkrywania miasta na nowo.

Do zobaczenia zatem w Padwie! bo ja tam wracam.

Jedna myśl na temat “Recenzja książki pt.”Miejsca święte – Padwa”

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: