Bytom Film festiwal już za nami


W miniony weekend odbył się w Bytomiu Festiwal Filmowy. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję na osobiste spotkanie z wieloma twórcami, wśród nich warto wspomnieć o Lechu Majewskim, Mieczysławie Szemalikowskim czy Andrzeju Klamcie

Podczas trzech dni festiwalu widzowie doświadczyli  wielu filmowych wrażeń. Festiwal pozwolił na poznanie nie tylko wielkich osobowości ze świata reżyserii, ale także ujawnili się młodzi debiutanci filmowi. Ktoś powie, ale po co to całe wydarzenie? Ideą było ukazanie świata filmu w różnych perspektywach.Wysłuchanie artysty, twórcy, reżysera. Przecież oni też mają coś do powiedzenia.

Szemalikowski i Klamt zabrali nas w mentalną podróż wstecz do świata, który dzisiaj jest nam obcy. Tworzenie filmów w chociażby latach 60-tych, gdzie Mieczysław Szemalikowski pokazuje codzienność pracy, szkoły dzisiaj jest już tylko symbolem. Żyjemy w całkiem innej perspektywie, a to co było kiedyś dla młodego pokolenia jest dziwne, wręcz niezrozumiałe. Powrót do tamtych czasów pozwala widzowi na melancholijne wspomnienia, a także docenienie tego co było.

Oglądanie starych filmów samo w sobie jest już klimatyczne. Widzowie mieli także możliwość bezpłatnie obejrzeć premierę filmu „Onorica Psie pole” Majewskiego – niestety nie udało mi się w tym dniu pojawić, ale już sam zwiastun wyglądał zachęcająco.

Nagrodzenie młodych talentów uważam, za strzał w dziesiątkę, gdyż artystów trzeba doceniać. Film jest tak specyficzną i trudną strukturą do przekazania, że my po drugiej stronie ekranu jesteśmy nastawieni albo na krytykę albo zadowolenie, pomijamy fakty trudu i walki jaka została podjęta podczas tworzenia filmów.

Zachęcam wszystkich do odwiedzania tego typu imprez, film nas rozwija a spotkanie z autorem pozwala na głębsze zrozumienie tego, co twórca miał na myśli.

Zdjęcia: materiały Bytom Film Festiwal

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: