Na szczytach świata – Jerzy Kukuczka i Tomasz Malanowski


Tomasz Malanowski spisał rozmowy z Jerzym Kukuczką dzięki czemu powstała ta książka wydana przez Fundację „Wielki Człowiek”. Na szczytach świata to opowieść o życiu Jerzego Kukuczki, Jego podejściu do wielu spraw i sytuacji.

Tomasz Malanowski – dziennikarz, dobrze znany w środowisku himalaistów postanowił wydać w formie książki rozmowy, które przeprowadził z Kukuczką by otworzyć czytelnikom oczy na to, co było kiedyś. Na czasy Jurka, na Himalaje Jurka, na niemożliwe. 

Czytałam już „Mój Pionowy Świat” Jerzego Kukuczki i rozmowa w książce „Na szczytach świata” Tomasza Malanowskiego z Jurkiem Kukuczką jest dopełnieniem i przypomnieniem wszystkich historii z Jego książki. Kto czytał obie książki zauważy powiązania pomiędzy jedną a drugą. W obu mówimy o życiu i dokonaniach Kukuczki. Trudno zatem o brak powiązań.

Malanowski rozmawia z Kukuczką o Jego osiągnięciach, dążeniu do celu a także trudzie życia. Jerzy Kukuczka wspomina także swoje prywatne życie. Podkreśla miłość do gór na pierwszym miejscu, dopiero dalej stawia na podium rodzinę. Jest ona dla niego ważna, ale góry mimo wszystko wygrywają. Dowiecie się także o przeżyciach jakie towarzyszyły Kukuczce przy zdobywaniu Korony Himalajów.

Przeczytacie tu o tym jak czuje się człowiek, gdy traci przyjaciela w górach. Co się dzieje wtedy w głowie, jak reagował Jurek. Poznacie smak wielu prób przetrwania, dowiecie się co to głód, zimno i problem ze zdobywaniem pozwoleń na kolejne wejścia. A jak to jest wejść nielegalnie? Też się dowiecie, gdyż pada wiele informacji na ten temat w tej książce.

O tym jak było trudno na Nanga Parbat, jak odszedł Andrzej Czok podczas jednej z wypraw na Kanczendzongę. Ta książka jest także spisem marzeń Jurka Kukuczki. Malanowski zadaje mu konkretne pytania, nie owija w bawełnę. Kukuczka zaś odpowiada szczerze i jest w tym autentyczny. Mówi jak było – wszystkie fakty potwierdzić mogę w książce „Mój Pionowy Świat”. Malanowski nie jest wścibski, z wyczuciem zadaje kolejne pytania.

Świat himalaistów nie należy do najłatwiejszych. Ciągle muszą o coś walczyć. Nie mam na myśli tylko formalności i zmagań z górą. Himalaista musi przy każdej wyprawie zmierzyć się z samym sobą. Udowodnić sobie, że da radę. Umiejętność pracy w grupie, podjęcie wyzwania i próby oswajania ze śmiercią, która i tak za każdym razem jest trudna do zrozumienia sprawiają, że ich codzienność nie jest zwyczajna.

Ta książka to dowód na ogrom siły jaką miał w sobie Jerzy Kukuczka. Każda rozmowa przepełniona jest emocjami i szczerością. Malanowski jest bardzo dobrze przygotowany do tych rozmów. Da się odczuć bogatą wiedzę merytoryczną a także znajomość gór wysokich.

Dla osób, które pierwszy raz czytają książkę o Jerzym Kukuczce to dobry wstęp do Jego pasji i życia. Tomasz Malanowski ma dobre pióro i poskładał wszystkie rozmowy w rozsądną całość.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: