Dziennik watykański. Władza, ludzie, polityka – Thavis John


Watykan (miasto – państwo), które od wieków kryje dziesiątki jeśli nie setki tajemnic. Niewiele osób z poza niego ma dostęp do informacji o rzeczach, które dzieją się za Spiżową Bramą.

Autor książki przez ponad 20 lat był dziennikarzem w Watykanie. Przez ten czas Thavis John poznał wiele osobistości ze świata kościoła oraz świeckich. Dzięki temu uzyskał dostęp do wielu ciekawych informacji. Zaowocowało to powstaniem tej książki.

„Dziennik watykański” jest formą opowieści opartej o rozmowy, relacje innych osób. Czytając go chwilami odnosiłem wrażenie, ze jest to bardziej książka fabularna niż dokumentalna. Autor opisuje zdarzenia z pontyfikatu Jana Pawła II oraz Benedykta XVI. Pojawiają się relacje dotyczące najważniejszych wydarzeń w historii kościoła z ostatnich dwudziestu lat, które chyba każdy z nas zna ze środków masowego przekazu. Czytając rozdział poświęcony śmierci Jana Pawła II  i wyborze Benedykta XVI czułem się jakbym od wewnątrz oglądał wydarzenia, które dobrze pamiętam z relacji telewizyjnych.

W książce najbardziej interesowało mnie funkcjonowanie samego Watykanu, życie codzienne jego mieszkańców na styku świata sacrum i profanum. Gdzie obok siebie żyje tak wielu ludzi z odmiennych kultur, wykonujących swoją pracę i usiłujących osiągnąć swój cel, czasem kosztem innych. Dotyczy to głównie rywalizujących ze sobą frakcji kościelnych, co doskonale obrazuje skomplikowaną hierarchię kościelną.

Osobiście uważam, że książka jest godna polecenia dla osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę o Watykanie, szczególnie tych które mają w planach wybrać się do Rzymu. W książce nie ma opisanych wydarzeń o których wcześniej nie informowały by nas media. Dlatego jeśli ktoś liczy, że znajdzie w niej jakiś nieznany sekret z życia Watykanu może poczuć się  zawiedziony.

Sebastian Klamt

Jedna myśl na temat “Dziennik watykański. Władza, ludzie, polityka – Thavis John

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: