Recenzja filmu Optymistki


24 kwietnia wchodzi do kin pełnometrażowy dokument „Optymistki” w reż. Gunhild Westhagen Magnor, opowiadający o drużynie siatkarskiej, której zawodniczki liczą od 66 do 98 lat. Te pełne energii kobiety zarażają optymizmem i oczarowują widzów w każdym wieku.

Wielu z nas boi się starości. Współczesnym wzorem ideału jest młodość. Bohaterki filmu „Optymistki” mogą zmienić nasze wyobrażenia i pozwolą zdać nam sobie sprawę, że tylko ci, którzy potrafią cieszyć się życiem na stare lata, są szczęściarzami.

„Nie liczy się ani wiek, ani miejsce w którym jesteś”.

Film Optymistki jest dowodem na to, że można być zawsze młodym. Starzeje się jedynie ciało. Umysł i mentalność może zachować witalność na wieczność.

Grupa kobiet w różnym wieku gra w siatkówkę i zmaga się z codziennymi problemami. Gra jest odskocznią od tego co je otacza. Pozwala na chwilę zapomnienia, gdzie nie liczy się wiek i umiejętności a chęci i siła walki. Każda z kobiet jest bardzo zdeterminowana. Nie ma znaczenia tu kontuzja czy słabość ciała, liczy się ogromna chęć uczestniczenia w grze.

Panie pochodzą z Norwegii i postanawiają poszukać przeciwnika do gry. Udało im się! Za rywali mają szwedzką drużynę mężczyzn w podobnym przedziale wiekowym. Odkąd dowiedziały się, że mecz z nimi zostanie rozegrany konsekwentnie się do niego przygotowują. Ciężko trenują i zmagają się z ograniczeniami, które sprawiają, że część z nich musi „na chwilę odpuścić”.

Oglądając film miałam wrażenie, że jedyna kontuzja z jaką zmagały się bohaterki to stawienie czoła codzienności i wygranie z nią. Wiadomość o tym, że ma się raka może doprowadzić do zatrzymania wszelakich aktywności. Przeprowadzka w wieku prawie 90 lat ? A może ból nogi czy ręki uniemożliwiający funkcjonowanie? To tylko fizyczność. Mózg, chęć życia i siła woli są tak silne, że tak naprawdę nic nie ma znaczenia – zostajesz sam z sobą i Ty decydujesz czy walczysz do końca czy się poddajesz.

Pełen humoru i ciepła dokument o kobietach, które pokazały, że niemożliwe staje się możliwe. Ten film to ciekawa alegoria życia, z którą sami – niezależnie od wieku zmagamy się na co dzień.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: