Ludzie duchy – materiał z Tanzanii Martyny Wojciechowskiej o Albinosach


Skala problemu z jakim muszą na co dzień zmagać się Albinosi jest tak wysoka, że wiąże się z zagrożeniem ich życia.

Martyna Wojciechowska pojechała do Tanzanii zrealizować materiał na temat bielactwa. 

Są mordowani, okaleczani i wykluczani ze społeczeństwa. Nie mają normalnego życia. Dzieci oddawane są zazwyczaj do ośrodków dla Albinosów, gdzie mogą się uczyć i starać się żyć normalnie, ale nigdy nie doświadczą rodzicielskiej miłości.

Spokojnie można powiedzieć, że traktowanie Albinosów sprowadza się tu do totalitarnej formy rasizmu. W dokumencie zobaczycie wiele scen, które Was poruszą. Gdy oddawano małą Elizę do ośrodka, łzy same popłynęły mi po policzkach. Okrutne rozerwanie więzi dziecka z rodziną, która i tak go nie kocha – bo jest inne – białe. Wiele z tych osób choruje na czerniaka, mają problemy ze wzrokiem i skórą. Są napadani, odrąbują im kończyny – jak na przykładzie Kabuli, bohaterki tego dokumentu. Kobiety są gwałcone, a szamani wymyślają urojone uzdrowienia z krwi lub kości Albinosów.

Bielactwo w Tanzanii jest bardzo popularne. To właśnie tutaj występuje największe skupisko ludzi, którzy mają ten gen. Są traktowani niegodnie. Nie mają swojego miejsca, stale uciekają, nie czując się przy tym bezpiecznie.

Trudny i poruszający dokument, który każdy powinien zobaczyć. Ważne by mieć świadomość tego co nas otacza, nawet jeżeli dzieje się to tysiące kilometrów od nas. Bycie Albinosem nie oznacza bycie gorszym.

CAŁY DOKUMENT DOSTĘPNY JEST TUTAJ

 

Realizacja: Martyna Wojciechowska i Marek Arcimowicz.
Zdjęcia: Marek Arcimowicz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: