Wycieczka do My Son – czyli zwiedzamy hinduistyczne świątynie w centralnym Wietnamie


Mỹ Sơn to kompleks hinduistycznych świątyń, do których wybrałyśmy się podczas naszego pobytu w Hoi An. Miałyśmy wycieczkę z przewodnikiem, dlatego zostałyśmy tam zawiezione, oprowadzone i zabrane z powrotem do miejsca noclegu. kompleks ten jest często porównywany z kompleksem świątynnym z Kambodży Angkor. Obecnie teren świątynny jest zrujnowany i opuszczony, dostępny jedynie dla turystów. Między IV a XV wiekiem n.e istniało tu sanktuarium religijne Czamów. W 1999 roku Mỹ Sơn zostało wpisane na listę zabytków światowego dziedzictwa.

Obszar do zwiedzania nie jest duży, ale nie ma się tutaj gdzie schować przed słońcem zatem warto zabrać ze sobą na zwiedzanie zapasy wody mineralnej, wodę a także kremy do opalania.

Sanktuarium zostało zbudowane na cześć Śiwyhinduistycznej bogini. Zbudowali ją Czamowie, zamieszkiwali oni środkowy Wietnam w czasach od II do XIX weku.

Początek kompleksu świątyń to wspomniany okres IV – XV wiek, później terytorium przejęła przyroda i dżungla. Coraz większa ilość społeczeństwa wyznawała buddyzm, stąd kompleks świątynny odszedł w zapomnienie.

Władzę przejęli tutaj Wietnamczycy, stąd budowle z tego miejsca odeszły na drugi plan. Pod koniec XIX wieku Francuzi „odkryli na nowo” to miejsce.

IMG20171013105526

IMG20171013110029.jpg

IMG20171013112946.jpg

Pamiętajmy, żeby nie wymawiać błędnie nazwy „MAJ SON” tylko „MEJ SON”. Znaczenie to – piękna góra. Kompleks świątynny położony jest około 30 km od Hoi An i ok. 50 km od Da Nang. Leży w dżungli, między dwoma górskimi pasmami. Ciężko doszukać się informacji o Mỹ Sơn w informatorach turystycznych czy polskich przewodnikach.

Wycieczka trwała około połowy dnia.

Czy warto?

Myślę, że tak, choć trzeba się nastawić, że oglądamy ruiny. Nie każdego to kręci, stąd wolę o tym napisać. Mi się podobało i przeszliśmy konkretny obszar pieszo po kompleksie świątynnym i wysłuchałam ciekawej historii, stąd nie uważam, bym zmarnowała popołudnie.

IMG20171013113013.jpg

5 myśli na temat “Wycieczka do My Son – czyli zwiedzamy hinduistyczne świątynie w centralnym Wietnamie

Dodaj własny

  1. Bardzo ciekawie to wygląda. Czy w trakcie takiej półdniowej wycieczki zwiedza się cały kompleks czy tylko wybrane fragmenty?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: