Małpy na Sri Lance – uwaga, bo kradną!


DSC_0119Są przebiegłe, cwane i wredne. Kradną co popadnie. Nie należy jeść przy nich mango bo je uwielbiają i mogą wykraść ostatnie pyszne kawałki tego owocu. Do tego wszystkiego są bardzo mądre.

Można je spotkać w wielu miejscach. W lasach i sawannach żyje wiele gatunków, w tym endemiczny makak manga, hulman i langur białobrody. 

Gdziekolwiek nie pojedziecie na Sri Lankę spotkacie małpę. Tylko nasza reakcja zawsze była na nie wyjątkowa. Bo ooo małpa na ulicy! STOP!!! Miejscowi są do nich przyzwyczajeni i traktują je jak my psa. Nic dziwnego zatem, że środkiem ulicy lezie sobie małpa. Żadna sensacja. Zwykła codzienność.

Dołożyć do tych ulicznych spacerów można jeszcze warany. Trzeba na nie uważać, bo mogą być niebezpieczne. Zazwyczaj leniwie wysuwają się na ulicę, powodując piski opon rozpędzonych na Sri Lance autobusów.

Małpy można spotkać także w mieście, szczególnie przy posesjach. Na drzwiach balkonu widnieją zazwyczaj napisy: Please close the door because of monkeys. I tak prania nie wywiesisz na balkonie, bo ta mała wredna franca je porwie!

Do tego małpy są bardzo głośne, ale zarazem słodkie. Ciekawie obserwuje się metr od nich iskanie czy przytulańce. To dość śmieszne zwierzątka, ale uważajcie bo są także sprytne i wredne.

DSC_0088

Lubią kraść turystom jedzenie, aparaty, telefony, wnętrzności plecaka czy małe przedmioty. I są szybkie!

Będąc na Sri Lance widziałam wiele małp. Fajne uczucie, że nie musisz iść do zoo, a wystarczy wyjść z hostelu by spotkać je na swojej drodze.

Jedna myśl na temat “Małpy na Sri Lance – uwaga, bo kradną!

Dodaj własny

  1. Och, małpy to naprawdę wredne zwierzaki, potwierdzam. Przy tym, że jednak cwane i niegłupie to sama widziałam jak w Jaskiniach Batu wyrwały jednej turystce butelkę z napojem. Najgorsze, że to czego nie zjedzą, bo nie mogą np. otworzyć ląduje jako śmiecie za barierkami schodów, a tam już nikt tego nie sprząta…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: