1e55de5d-b1bb-4140-a9c5-e0dab0857ac6Za nami III Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika, który odbył się w plenerowej scenerii Parku Łazienki w dniach 3-5 czerwca 2016 roku. Jak co roku zgromadził liczną publiczność, zarówno średzian jak i osób z różnych zakątków Polski. Na 3 dni Środa Wielkopolska stała się podróżniczą Mekką dla największych obieżyświatów w tym m.in. Moniki Witkowskiej zdobywczyni Korony Ziemi czy Marcina Dobasa fotografa miesięcznika National Geographic Polska.

Prezes Stowarzyszenia Klub Szalonego Podróżnika Grzegorz Posała oraz Mariusz Jaworski kroczący ku zdobyciu Korony Ziemi, mieszkaniec naszego powiatu, otworzyli tegoroczną edycję festiwalu i rozpoczęli konkurs na najlepszą prezentację podróżniczą.

O swoich wyprawach i zmaganiach opowiedzieli Przemysław Szapar w prezentacji „Bajkał 2015. Na grzbiecie śpiącego olbrzyma”, Ewa Skarzyńska wraz z kompanami podróży czyli „One Dream Team Przez Rosję i Mongolię”. Daria i Krzysztof Nowakowscy przedstawili swoją wyprawę do Laponii pt. ”Inarijarvi Expedition 2010” , a następnie udaliśmy się do Peru wraz z Karoliną Kowalczyk która spędziła ”Pół roku w krainie Inków”. Z Tomkiem Jakimiukiem wybraliśmy się „Autostopem/jachtostopem z Podlasia do Meksyku za garść złotówek”, a Tony Kososki opowiedział, że „Nie każdy Brazylijczyk tańczy sambę”. Na zakończenie pierwszego dnia festiwalu udaliśmy się na „Wielki Szlak Himalajski” wraz z Bartoszem Malinowskim.

Niezwykła atrakcją dla uczestników festiwalu była ścianka wspinaczkowa, na której swoich sił mogli spróbować uczestnicy tego wydarzenia i poczuć się jak prawdziwi alpiniści.

Sobotni wieczór festiwalu ubogaciły opowieści gości specjalnych takich jak Dorota Wójcikowska i Witold Palak, Robert Gondek, Monika Witkowska i Piotr Horzela.

8241ca44-0f34-4602-8be9-34eb76532a0e

Jury wyłoniło laureatów III Festiwalu którymi zostali Daria i Krzysztof Nowakowscy. W tym roku również po raz pierwszy publiczność wybrała swojego faworyta, którym został Tomasz Jakimiuk.

Uczestnicy festiwalu wyczekiwali losowania nagrody głównej czyli lotu widokowego nad Środą Wielkopolską ufundowanej przez Lataj z Nami. Niedzielne popołudnie spędziliśmy w Ośrodku Kultury wraz z Marcinem Dobasem na niezwykłych warsztatach fotograficznych, które również cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Zwieńczeniem festiwalu był pokaz filmów o tematyce podróżniczej. Festiwal Podróżniczy nie odbył by się bez wsparcia i zaangażowania lokalnych jak i ogólnopolskich firm oraz Katarzyny Kicińskiej-Pajchrowskiej koordynatora Projektu Środek Kultury.