Chwila odpoczynku w górach – kocyk czy mata?


Wędrując po górskich szlakach szczególnie latem w okolicach schronisk możemy spotkać na polance ludzi odpoczywających na kocach lub matach. To bardzo dobry sposób na wykreowanie własnego miejsca do odpoczynku. W zasadzie możemy ulokować się gdzie chcemy – bo to nasz wybór i podziwiać piękne widoki.

W porze jesienno-zimowej nie mamy szans na tego typu rarytasy. Warunki atmosferyczne nie są wtedy ku takim działaniom sprzyjające. Lato czy wiosna, gdy jeszcze pięknie przygrzewa słońce to najlepszy moment by odpocząć na łonie natury. Pamiętajmy jednak by zadbać o swój komfort odpoczynku. Przygotujmy się do tego, by potem nie okazało się, że noszenie kocyka czy maty to udręka.

Najważniejsze to by nasz koc czy mata nie były za ciężkie i z łatwością zmieściły się do plecaka. Sprawdź także czy można je do niego przyczepić, jeżeli w środku nie masz już miejsca. Najlżejsze są koce wykonane z polaru. Maty zaś mają zazwyczaj jedną stronę polarową, a tą przylegającą do ziemi izolacyjną. Wygodnym rozwiązaniem są także maty samopompujące się. Dzięki czemu nie dostaniemy „wilka” a przy okazji przyjemne będzie odpoczywanie na stosownym podłożu. Sprawdź także podczas zakupu czy koc lub mata są łatwe do składania – nie ma nic bardziej denerwującego niż podejmowanie kolejnych nieudanych prób złożenia i spakowania. Zobacz jaki rozmiar potrzebujesz?. Jak wybierasz się na szlak sam czy w dwie osoby to nie jest potrzebna wielkogabarytowa mata, a np. mały kocyk czy mata samopompująca. Sprawdzi się ona także jako zastępstwo dla karimaty.

Matę kocykową zaś można zastosować także śmiało pod namiotem, gdzie przed położeniem karimaty można nią jeszcze wyłożyć wnętrze namiotu by wzmocnić izolację od podłogi.

Dobrym miejscem na odpoczynek i podziwianie widoków jest np. Rusinowa Polana w Tatrach – widok stamtąd jest nieziemski, tak samo piękne widoki czekają na was na Baraniej Górze czy Klimczoku w Beskidzie Śląskim.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: