Ostatnia w koronie. Shisha Pangma ’87 – wyjątkowa książka o Jerzym Kukuczce


Będę miała niesamowitą okazję recenzowania tej książki. Nie miałam jej jeszcze w rękach, a już na nią niecierpliwie czekam. Tupię nogami. Nigdy nie poznałam Jerzego Kukuczki, bo tak samo jak redaktor naczelna tej książki. Obie urodziłyśmy się za późno…albo to Jerzy odszedł za wcześnie …

Sama zapowiedź tego wydania budzi we mnie szereg emocji, bo najprawdopodobniej uda się wgłębić w myśli i zapiski Jurka. Tak, Kasia Zioło, Wojtek Kukuczka i sztab ludzi pracował nad tym abyśmy my, fani, mogli zobaczyć i poznać Go jeszcze bardziej.

18 września 1987 Jerzy Kukuczka staje na szczycie Shisha Pangmy – ostatniego, czternastego ośmiotysięcznika. Tym samym zostaje drugim człowiekiem na świecie, który otrzymuje miano zdobywcy Korony Himalajów i Karakorum.

„Ostatnia w koronie.” to album, który powstał z okazji 30 rocznicy tego wydarzenia. Najważniejszym elementem publikacji jest dziennik Jerzego Kukuczki pisany podczas wyprawy. Opatrzony został wstępem teoretycznym oraz krótką wypowiedzią żony himalaisty – Cecylii Kukuczki.

Uzupełnieniem treści literackich są archiwalia – fotografie, nagrania z audioodbiorników, filmy udostępnione poprzez kody QR, zeskanowane listy, bilety. Innymi słowy wszystko to, co składa się na „koronną” wyprawę na czternasty najwyższy szczyt świata Kukuczki.

Środek3.png

Środek2.png

Środek

Ucieszyłam się, gdy stanął na ostatnim, czternastym ośmiotysięczniku, pomyślałam – może to już koniec jego wędrówki? Myliłam się, Jerzy stawiał sobie dalej coraz trudniejsze cele. Kontynuował swoją pasję. Nigdy nie zdążył odciąć kuponów od swojej sławy. Zginął 24 października 1989 roku podczas ataku na
południową ścianę Lhotse.

– Cecylia Kukuczka, żona Jerzego,
fragment przedmowy, Ostatnia w koronie

Zapraszamy Was – czytelników w podróż przez himalajskie szczyty, zawiłe kwestie organizacji wypraw, prywatne notatki i przemyślenia, ale i meandry dokumentacji archiwum Jerzego Kukuczki. Proponujemy udział w realistycznej, bardzo subiektywnej i emocjonalnej wyprawie na Shisha Pangmę.

Ostatnia w koronie promo

Celem zespołu pracującego nad książką było oddanie historii w sposób dokumentalny, bez literackich upiększeń, bez wycinania niecenzuralnych wyrazów i wybielania zapisanych, nieraz ostrych, sytuacji. Podczas wyprawy na Shisha Pangmę nieustannie ścierały się charaktery silnych, pełnych pasji indywidualistów, wśród których każdy miał inny cel i inną motywację. Każdy miał też własną wizję rzeczywistości – tej górskiej, ale i tej codziennej, której – jak się okazało – wcale nie pozostawili za sobą
w domu.

– Katarzyna Zioło, redaktor naczelny,
fragment wstępu, Ostatnia w koronie

LINK DO ZAKUPU KSIĄŻKI: TUTAJ

KSIĘGARNIA – OPIS NA FACEBOOKU: TUTAJ 

Ostatnia w koronie. Shisha Pangma ’87
Pierwsza książka z cyklu Z archiwum Jerzego Kukuczki.
Redaktor naczelny: Katarzyna Zioło
Autor wspomnień: Jerzy Kukuczka
Data wydania 31.10.2017 r.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: