TREK. Od marzenia do przygody. Wszystko o wędrowaniu – Mateusz Waligóra


Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku – chiński filozof Lao – tzu jest bardzo często cytowany przy okazji wielu historii na temat podróżowania. Tak, to święta racja. By wyruszyć, nawet daleko musimy zrobić ten pierwszy krok. Zazwyczaj jeszcze zanim go zrobimy mamy w głowie mnóstwo pytań. A gdy już wyruszymy to i tak zawsze pojawią się nowe dylematy, nowe wyzwania i nowe pomysły …  Mateusz Waligóra w książce TREK postanowił zebrać najważniejsze informacje związane wędrówką i górami, a także podróżowaniem w jednym miejscu. Podaje nam „na tacy” ogrom wiedzy, którą zdobywał i zdobywa na dzieki własnemu doświadczeniu. 

Mateusz Waligóra jest bardzo cenionym podróżnikiem. Odbył różnorodne wyprawy w swoim życiu , dzięki czemu w książce opisał wiele miejsc do jakich się przygotowywał. TREK nie jest opowieścią o podróżowaniu. To raczej złota księga dobrych rad „starszego wujka podróżnika”, który naprawdę wie co pisze. Na początku książki Waligóra skrutowo, ale konkretnie opisuje swoje dotychczasowe doświadczenia trekkingowe przybliżając nam wiele miejsc na świecie, które odwedził. Dzięki temu otworzył mi oczy na trasy trekkingowe nie tylko w Europie ale na całym świecie. Nie rozpisuje się jednak na temat miejsc, gdyż celem Mateusza jest przekazanie nam jak najwięcej wiedzy z zakresu przygotowania się do trekkingu, a także co może być nam potrzebne podczas podróżowania.

I tak z Waligórą dowiemy się o tym jak przygotować się kondycyjnie do wyjazdu, finansowo i nawet duchowo. Przed takim wyjazdem masz zapewne wiele pytań: jaki plecak zabrać, sprzęt i akcesoria. Jak korzysta się z kompasu, czy będzie mi potrzebny namiot czy skorzystam z ofert noclegowych?. Jak reagować na zwierzęta, spotkane podczas trekkingu, jak się zachować. Jak szukać miejsca do spania, jak zachować się w różnych warunkach atmosferycznych i jak się do nich przygotować. Gotowanie, akcesoria, biwak, ubiór, sprzęt … i tak dalej i tak dalej. Ciężko wymienić w recenzji o czym Mateusz pisze bo porusza tak wiele przydatnych wątków, że jedynym rozwiązaniem będzie po prostu przeczytanie jego cennych porad!

Waligóra przedstawia w TREKU ogrom swojej wiedzy, przeplata ją ciekawostkami i wskazówkami. Do tego wszystkie opisy są tak poukładane, żecałość ma logiczny sens. Autor zbudował pewnego rodzaju chronologię tej książki. Język książki jest bardzo przystępny i masz wrażenie, że słuchasz starszego brata a nie czytasz „poradnik”.

Zazwyczaj przy okazji opisu sprzętu, ubrań i akcesoriów w broszurach mamy wrażenie, że czytamy kolejny „monolog producenta”- gdzie głównym celem nie jest informacja o produkcie, a wciśnięcie klientowi produktu – bo wszystko jest takie wspaniałe.

mw

fot.waligora.com

 

U Waligóry wszystko jest prawdziwe. Teoria podparta jest praktycznym opisem, z podawaniem przykładów i wielu wyjaśnień. TREK to taka mała „Biblia podróżnika”.

Jak wiemy, każda podróż wymaga dobrego i przemyślanego przygotowania. Z czystym sumieniem przyznaję się, że będę do książki nie raz zaglądać, gdyż Mateusz zrobił kawał dobrej roboty. Niesamowite, że chciał się z czytelnikami podzielić takimi zasobami wiedzy…świadczy to o nim tyle, że nie jest zepsuty przez środowisko. Egoizm został odłożony daleko na bok. Fajnie, że są jeszcze tacy ludzie, którzy chcą podzielić się swoimi doświadczeniami z innymi.

Dla kogo jest ta książka?

Jeżeli wybierasz się na dłuższą podróż, której głównym elementem będzie samodzielna wędrówka, jedziesz na trekking lub w góry ze swoim ekwipunkiem lub planujesz podróż np. dookoła świata (choć niekoniecznie) z namiotem  (czy bez) i własnym sprzętem – to ta książka jest dla ciebie! Wiele praktycznych porad znajdą tu także osoby, które podróżują nawet po Polsce czy Europie samodzielnie. Serio,tu dla każdego znajdzie się coś dobrego 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: