Lwów – przygotowanie do podróży


Przed wyjazdem na Ukrainę musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Przy okazji podroży z Katowic do Lwowa zebrałam dla Was kilka ważnych informacji. Mimo, że Lwów leży bardzo blisko polskiej granicy to jednak jest to już miasto na Ukrainie, która rządzi się swoimi prawami. 

1. Przekraczanie granicy

Aby przekroczyć granicę na Ukrainie potrzebujesz paszportu. Nie wjedziesz z polskim dokumentem na dowód osobisty. Paszport musi być ważny. Jeżeli lecisz samolotem, pamiętaj by odprawie wpisać poprawny numer paszportu na bilecie.

2. Rozmowy w toku

Język we Lwowie to język ukraiński. Dogadasz się swobodnie także po polsku, ale pamiętaj, że wszystkie napisy będą pisane cyrylicą.

3. Pieniądze

Warto wymienić pieniądze na ukraińską walutę czyli Hrywnę. Pamiętaj, że nie w każdym kantorze będzie od razu dostępna. Kilka dni przed podróżą zadbaj o wymianę waluty, jeżeli będzie taka konieczność to zamów ją w kantorze.

4. Bezpieczeństwo

Kobiety podróżujące samotnie będą czuły się w mieście bezpiecznie, ale nocą należy uważać. Zarówno w hostelach w pokojach wieloosobowych (opisany mój incydent tutaj: https://www.facebook.com/obserwatoriumpodrozy/posts/1300716673364156

5. Komunikacja miejska 

Lwów ma jak na Ukrainę dobrze rozwiniętą komunikację miejską. Poruszać się tu możesz marszrutkami oraz trolejbusami i autobusami. Po mieście jeżdżą także taksówki. Stan pojazdów daje wiele do życzenia, ale muszę przyznać, że podróż takimi środkami komunikacji daję wielką frajdę. Bilet kasować należy w starych – ręcznych kasownikach, które dziurkują bilety.

6. Opera lwowska

Przed wyjazdem sprawdź repertuar. Nie we wszystkie dni będziesz mieć okazję by zobaczyć spektakl. Warto bilet kupić przed wyjazdem. Jeżeli trafisz na dni bez spektaklu, to nie załamuj się. Masz jeszcze okazję zwiedzić operę od środka. Co prawda to nie to samo co wystawiana sztuka, ale zawsze coś!

7. Ceny we Lwowie 

Miasto stosunkowo nie jest drogie. Należy pamiętać, że w ścisłym centrum zapłacimy o wiele więcej za obiad lub kawę niż kilka uliczek dalej ale nawet patrząc na te zawyżone ceny to nie było drogo jak na polski portfel. Warto pamiętać, że pamiątki będą swoje kosztowały. Oczywiście kto się uprze, ten znajdzie i pamiątki w rozsądnej cenie.

8. Zwiedzanie 

Wydaje mi się, że jeden dzień to stanowczo za mało na Lwów. Aby w pełni zobaczyć miasto należy na nie poświęcić 2 dni, dla bardzo ciekawskich 3 dni. Warto wcześniej zapoznać się z tym co oferuje miasto, a następnie tak jak was nogi poniosą zacząć zwiedzanie. Wszystko jest blisko siebie więc się nie zgubicie.

9. Stary budynek lotniska 

Lotnisko we Lwowie znajduje się kilka kilometrów od centrum miasta. Warto zauważyć, ze podczas dojazdu na nie komunikacją miejską przedostatni przystanek to stary budynek lotniska z ogromnym napisem cyrylicą LOTNISKO. Wielu turystów myli się i chce tu wysiadać. Warto pamiętać, że wysiadamy na kolejnym przystanku gdzie zobaczycie halę przylotów i odlotów.

10. Ukraina to stan umysłu 

Przygotuj się na wesołe rozmowy z lokalnymi. Na targu znajdziesz papier toaletowy z wizerunkiem Putina, a w każdej knajpce kupisz dobre lokalne piwo i przekąski. Ludzie jak ich zaczepisz na ulicy i poprosisz o pomoc będą ci pomagać, nawet jak nie znają angielskiego i średnio rozumieją co mówisz po polsku. Sam Lwów cię zaczaruje, bo to miejsce naprawdę wyjątkowe.

WPIS: 2 dni e Lwowie – zobacz !

3 myśli na temat “Lwów – przygotowanie do podróży

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: