Relacja z 16. Krakowskiego Festiwalu Górskiego


Ostatni weekend minął mi w Krakowie pod znakiem gór wysokich i wspinania. Sercem tego wydarzenia był Uniwersytet Ekonomiczny. Jak co roku jadę na festiwal, wyrywając się z wiru pracy i zawsze zastanawia mnie to jak będzie. Czy pojawi się osoba, która mnie zachwyci, czy filmy które obejrzę jakoś na mnie wpłyną, czy wrócę do domu z głową pełną przemyśleń? KFG to duża górska impreza. By dobrze dobrać tu program trzeba się mocno postarać. Choć było naprawdę dużo (za dużo?) wspinania to i tak uważam, że jako całość – festiwal był świetny. Jak zwykle na wysokim poziomie.

Jako bloger górsko-podróżniczy do wspinania się mam nijak. Choć było bardzo dużo filmów i prelekcji poświęconych tej tematyce, muszę przyznać, że wspaniałym doświadczeniem było obejrzenie filmu „Age of Ondra”. Adam – czeski wspinacz nie dość, że jest wspinaczem światowej klasy to ma tak zaburzoną pozytywnie osobowość, że sama nie dowierzałam w to co widzę na ekranie. Determinacja, sposób w jaki wykonywał swój trening a także przygotowania do wspinaczki trebując na dywanie mnie pokonały. Choć się nie wspinam, to uważam, że genialnym pomysłem było wstawienie w program filmu o tak bardzo zakręconym człowieku, który odnosi niesamowite sukcesy.

Moje perełki festiwalowe – 16. KFG

Jedną z wielu niesamowitych wspinaczy okazał się Dani Arnold, który specjalizuje się we wspinaczce lodowej i nie tylko. Podczas jego prelekcji widać było jak mocno zaangażowany jest w to co robi. Poruszał bardzo trudne i ciekawe tematy – porównywanie z Uelim Seckiem czy udział w permanentnym wyścigu to jedne ze priorytetów z jakimi się zmaga na co dzień podczas spotkań z dziennikarzami.

W sobotę wystąpił Filip Babicz, który w swojej prelekcji wyjaśniał jak podchodzi do swojej pasji wspinania. Bardzo ważna jest kwestia pracy mięśni, ale najważniejsza podczas wspinania jest praca głowy. Co zasłyszałam już także u Ondry oraz Arnolda.

Dość specyficzną ale bardzo wzruszającą prelekcję miała Aleksandra Rudzińska. Ola miała trzy filmiki. Nie miała zdjęć podczas swojej prelekcji, ale nie były one potrzebne. Ola jest zawodniczką, która bierze udział w mistrzostwach wspinania na skalę międzynarodową! W swojej opowieści przedstawiła nam na początku obraz tego czym się zajmuje a następnie pokazała ścieżkę kariery jaką podążała. Droga ta wybrukowana jest dużą ilością porażek… Mistrzyni się nie poddała i przeszła bardzo trudną drogę wkładając w swój sukces ogrom wysiłku. 11 lat pracy pozwoliło jej na osiągnięcie najlepszego wyniku. Bardzo mocno mnie poruszyła jej determinacja i walka. Niesamowita kobieta.

Na scenie pojawili się także Łukasz Dudek i Jacek Matuszek z Alpine Wall Tour. Bardzo ich cenię za to, że cały czas starają się robić coś ciekawego i kolejny raz udowodnili, że nie marnują czasu. W tym roku chłopaki działali na na Cima Grande, gdzie otworzyli nową drogę Premiere (7b, 450 m). Prelekcja jak zwykle była ciekawa i pełna wrażeń!

Bardzo lubię słuchać Piotrka Hercoga. Ucieszyłam się, że jest w programie. Piotrek dokonał cudu… Wziął udział w tym roku w Moab Endurance Run. To piekielnie ciężki wyścig trailowy rozgrywany na dystansie 240 mil (386 km). Wygrał zawody w znakomitym stylu, na metę przybiegł w czasie 60 godzin 14 min 47 sek. Gdy widzi się slajdy z tego biegu, słucha go i ogląda filmiki to nadal jest trudno uwierzyć, że człowiek jest w stanie czegoś takiego dokonać. Z Hercoga możemy być dumni jako polski naród! Dodam, że on zawsze w prelekcjach mówi jakieś zabawne podróżnicze anegdoty, które rozbrajają publiczność na części pierwsze.

Filmowe perełki na 16. KFG

Mój numer 1 to RUNCAMINO. Historia Roberta Celińskiego, który na co dzień jest biegaczem na światowym poziomie i ma na swoim koncie wiele sukcesów. RUNCAMINO opowiada jest historię, obok której nie da się przejść obojętnie. To piękny film o emocjach, wiarze, a także wewnętrznym dialogu. Ten film pozwala na zadanie sobie wielu pytań. Po jego projekcji każdy może zastanowić się nad własnym życiem i wynieść pewne wnioski. Dawno żaden film tak mocno mnie nie zruszył i dał do myślenia jak ten!

Pozostałe filmy, które szczerze bym poleciła to Zabardast o ekipie, która zjeżdżała w Karakorum z gór wysokich na nartach i snowboardzie. Nie zdawałam sobie sprawy także z tego, że tak bardzo spodoba mi się reportaż Roberta Jałochy „K2. Lodowe piekło”. Materiał bardzo dobrze doprecyzowany i wyjaśniający wiele dylematów z NArodowej Wyprawy. Ułożony w odpowiedniej hierarchii. Uważam, że wszyscy „znawcy – kanapowcy” którzy komentowali Narodową Wyprawę na K2 powinni ten reportaż zobaczyć. Może by im się nieco buzie pozamykały.

Podczas festiwalu można było przejść się po outdoorowym kiermaszu. Różne firmy oferowały swoje produkty i usługi, a także sprzęt oraz odzież. Dodatkowo na dwóch salach 8 i 9 odbywały się warsztaty i mniejsze spotkania. Część z tych wydarzeń była bezpłatna, tak samo jak część wydarzeń na dużej sali. Z perspektywy sali 8 oraz 9 uważam, że świetnym pomysłem było zaproszenie Kamili Kielar czy Bartka Malinowskiego.

Czas szybko minął i trzeba było wracać. Szkoda, bo posłuchałoby się jeszcze ciekawych ludzi i obejrzało ich cudowne – pełne pasji prezentacje. Przyznam także, że obejrzenie górskich filmów na tak wielkim ekranie jaki jest na głównej sali wyzwala szybsze bicie serca. Choć stacjonarnie to na pewno ten weekend był pełen adrenaliny i niesamowitych wrażeń.

p.s co roku w Press Roomie akredytację odbierałam od Anety Żukowskiej …

Aneta zmarła w tym roku zmagając się z rakiem. Przegrała. Jak przekraczałam drzwi Press Roomu to ogarnęło mnie dziwne uczucie, że nie usłyszę od uśmiechniętej po uszy dziewczyny, wygiętej na krześle: „cześć Kasia, aaa fajnie, że jesteś. Już daję Ci akredytację”. Już sobie nie porozmawiamy. Chciałam Wam napisać kim była Aneta. Autorka i redaktor naczelna magazynu 4outdoor Biznes oraz Outdoor Magazynu. Była także bardzo ciekawą osobistością. Zostawiła coś po sobie. Bloga i ogrom wspomnień. Jest TUTAJ. Zobaczcie, to bardzo smutne, ale … zobaczcie proszę. Aby tak poznajcie.

Tekst: Katarzyna Irzeńska

Zdjęcia: Adam Kokot/KFG

Zdjęcie Runcamino – materiał prasowy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: