XVIII Festiwal Slajdów Podróżniczych Katowice 2020


Biblioteka Śląska 

Kinoteatr Rialto

Klub Podróżników Namaste

Radio Katowice

Karol Wójcicki – Pasjonat i fotograf nocnego nieba, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy, prezenter telewizyjny. Twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage Z głową w gwiazdach na Facebooku.

Przemierza cały świat w pogoni za zaciemieniami Słońca, a dwa miesiące w roku spędza za kołem podbiegunowym polując na zorze polarne. Jednocześnie uwielbia leżeć na tarasie u siebie w domu, wypatrując sypiących z nieba meteorów.

Z zarażania swoją astronomiczną pasją innych uczynił sposób na życie. Zorganizował jedne z największych na świecie wspólnych obserwacji nocnego nieba (na 12 tys. osób) oraz wiele innych imprez popularnonaukowych. Częsty gość programów telewizyjnych i radiowych.

Współpracownik Gazety Wyborczej. Prowadził programy popularnonaukowe na antenie Discovery Science i TVN Turbo. Nauczyciel astronomii w szkole podstawowej Eureka. W latach 2008-2016 związany z Centrum Nauki Kopernik. Obecnie odkrywa przed innymi sekrety Arktyki, podczas wypraw na obserwacje zorzy polarnej.

Laureat nagrody Popularyzator Nauki 2015 przyznawanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Agencję Prasową.

Ciemność dnia, światła nocy to opowieść o podróżowaniu po świecie, celem poszukiwania najbardziej niesamowitych zjawiska astronomicznych.

Historia skupia się przede wszystkim na całkowitych zaćmieniach Słońca oraz o zorzach polarnych, a także o najbardziej unikatowym zjawisku astronomicznym, które będzie można zobaczyć na świecie w 2027 roku. Cała prelekcje opiera się na zebranych podczas licznych wypraw materiałach foto i video. Słuchacze poznają naturę przytaczanych zjawisk i zobaczą unikalne materiały ukazujące ich rzeczywisty przebieg.

Jakub Rybicki

Jestem podróżnikiem – to moja pasja, którą połączyłem z pracą. Włóczę się po świecie, robię zdjęcia, piszę i opowiadam o dziwach, którym się dziwowałem. Od 7 lat jeżdżę po Polsce z prelekcjami. Występuję na imprezach firmowych, eventach, spotkaniach podróżniczych, prowadzę szkolenia z fotografii, wypraw zimowych i rowerowych.

Staram się, żeby było wesoło, a jednocześnie merytorycznie. Słuchacze wychodzą z moich wystąpień z solidną dawką wiedzy, nie tylko o odległych krainach, ale też o człowieku i jego funkcjonowaniu w nietypowych sytuacjach. Zdobywałem nagrody na większości festiwali podróżniczych w Polsce, wygrałem kilka konkursów fotograficznych (w tym najbardziej prestiżowe światowe konkursy fotografii podróżniczej Travel Photographer of The Year i Sony WPO oraz dwukrotnie polskie VIVA! Photo Awards czy Grand Prix festiwalu Kolosy). W 2015 ukazała się moja książka, „Po Bajkale” – o zimowej wyprawie rowerem po Bajkale i o Syberii w ogóle. Mam też udział w dwóch zbiorowych pracach poświęconych podróżom i rowerom. Jestem ambasadorem marki Aura (dawniej Yeti) i ekspertem marki Merrell.

Stale współpracuję m.in. z magazynem National Geographic Traveler, Podróże, Kontynenty, Rowertour, Bikeboard, Elle, Wirtualną Polską, Onetem i innymi gazetami/portalami.

W najbliższym czasie można poczytać moje reportaże w magazynach: Podróże (12/2019, 01/2020), a zdjęcie (wśród innych) na okładce magazynu National Geographic (11/2019)

Jerzy Grębosz

Jak Robinson wśród dzikich na Oceanii. Największa przygoda życia.

Krótki Opis:

Odwiedziłem wiele wiosek Buszmenów na różnych wyspach Oceanii. Jest jednak jedna wyjątkowa, na wyspie Tanna, najbliższa mojemu sercu. Co prawda ludzie są tu analfabetami, chodzą prawie nago, żyją w epoce neolitu, a mimo to już 10 lat temu uznali mnie za członka ich społeczności. Między innymi dlatego, że nie byłem jak biały człowiek: Jadłem tylko ich jedzenie i ubierałem się tylko tak jak oni.

Na Oceanii jest wiele pocztówkowych zatok z palmami kokosowymi i pięknie jest w takiej zatoce spędzić popołudnie. Ale w tym tropikalnym raju – najwspanialszym skarbem są zawsze ludzie. Ciągle do nich wracam.

————————

Jerzy Grębosz, na co dzień pracownik naukowy w Instytucie Fizyki Jądrowej – gdy tylko kończy się pora deszczowa i zaczyna pora sucha – jedzie na Oceanię. Jak mówi, od 17 lat ciągle podróżuje pod Krzyżem Południa.

Mirosław Wlekły

Reporter, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego i Polskiej Szkoły Reportażu, członek stowarzyszenia reporterów „Rekolektyw”. Autor książek: „All inclusive. Raj, w którym seks jest bogiem”, „Tu byłem. Tony Halik”, „Raban! O Kościele nie z tej Ziemi” oraz „Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo”. Publikował też w antologiach („Grzech jest kobietą”, „NieObcy”, „Obrażenia. Pobici z Polską”) oraz w prasie zagranicznej (m.in. w Portugalii, Niemczech i Angoli).

Laureat Nagrody Magellana. Nominowany do Nagrody im. Beaty Pawlak oraz czterokrotnie do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej.

Jest autorem „Śledztwa Pisma”, pierwszego podcastowego serialu reporterskiego w Polsce, nominowanego do nagrody Grand Press Digital.

A także współautorem reportaży i scenariuszy, na podstawie których powstały spektakle teatralne: „Listy na wolność” (Teatr Nowy w Poznaniu), „Swarka” (Teatr Polski w Bydgoszczy), „Bóg w dom” (Teatr Polski w Bydgoszczy), „Lwów nie oddamy” (Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie). Ten ostatni jest laureatem 5. Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie, Grand Prix 54. Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt w Szczecinie oraz Nagrody Specjalnej Jury 14. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port w Gdyni i nagradzanym na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia i w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Aktualnie wraz z Katarzyną Szyngierą pracuje nad kolejnym spektaklem non fiction, tym razem w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Żaneta i Jacek Govenlock

Afryka poza czasem – plemiona Angoli, pigmeje i goryle nizinne

Była to podróż po jednych z najrzadziej odwiedzanych krajach Afryki: Angoli, Kongo, Kamerunie i Republice Środkowoafrykańskiej. Przejechaliśmy kilka tysięcy kilometrów czerwonymi, gliniastymi drogami i bezdrożami. Byliśmy w głębi czarnej, najczarniejszej Afryki. Zanurzyliśmy się w niej głęboko. Nie była niebezpieczna, a tylko dzika w swojej naturalności, w nieprzerwanym związku człowieka z naturą. Szczególnie zafascynowaliśmy się na południem Angoli, gdzie obserwowaliśmy wspaniałą różnorodność strojów i zwyczajów mieszkających tam plemion. Podziwialiśmy piękne i dumne kobiety, noszące tradycyjne ubiory i bardzo wyszukane w formie i kolorach ozdoby.

Kamerun i Republika Środkowoafrykańska to z kolei jedne z ostatnich w Afryce terenów pokrytych wielką, równikową dżunglą. Tam obserwowaliśmy rodziny goryli nizinnych i szukaliśmy wielkich stad słoni leśnych. Rdzennymi mieszkańcami są tu Pigmeje, którzy chyba jako ostatni utrzymują się ze zbieractwa i polowań w dżungli za pomocą sieci.

Pokażemy też świat wielkich afrykańskich miast jak Luanda czy Brazzaville, gdzie wciąż widać pozostałości dawnej działalności kolonizatorów.

Janusz Dubiel (ur. 1973). Absolwent chorzowskiego „Słowaka”. Z zawodu ekonomista i pedagog, z zamiłowania podróżnik i żeglarz. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pracuje jako nauczyciel w I LO im. J. Słowackiego w Chorzowie.

Od ponad dekady organizuje, koordynuje i prowadzi obozy narciarskie i żeglarskie w Polsce i Europie. Pilot i przewodnik wyjazdów po Europie, ale jego prawdziwą pasją stały się wyjazdy do Ameryki Północnej i Stanów Zjednoczonych. Dzięki jego pracy i zaangażowaniu rzesze młodzieży zasmakowały w aktywnym wypoczynku i podróżach, a wielu dojrzałych wiekiem turystów ujrzało legendarny Dziki Zachód i słynne amerykańskie Parki Narodowe (Kanion Colorado, Yosemite, Kanion Byrce, PN Łuków Skalnych, Zion i inne).

W Klubie Laurazja jest autorem i pilotem wypraw do Stanów Zjednoczonych.

Prelekcja :

Oto Ameryka!

Godzinny pokaz slajdów przedstawiających zarys amerykańskich miast, przyrody, miejsc kultowych – bardzo znanych i tych trochę mniej. Mamy wspólną godzinę żeby poznać Amerykę..

Katarzyna Kowalska

Katarzyna Kowalska – absolwentka psychologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, absolwentka Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. Przewodniczka beskidzka, pilotka wycieczek, ale przede wszystkim współtwórczyni Klubu Podróżników Namaste w Katowicach. Prowadziła trekkingi w Himalajach ( Annapurna Base Camp, dookoła Manaslu, w dolinie Langtangu, w rejonie Mount Everestu i w Sikkimie oraz wyprawy trampingowe po Maroko. Miłośniczka przyrody i rzemiosła artystycznego.

Jordania – Petra i Wadi Rum poza utartymi szlakami

Jordania słynie z unikalnych zabytków oraz z wyjątkowo pięknej przyrody. Najciekawszym miejscem przyrodniczym w kraju jest rezerwat w dolinie Wadi Rum, którego krajobrazy należą do najpiękniejszych na Półwyspie Arabskim. W Wadi Rum czeka nas wędrówka przez malownicze wydmy i różnobarwne skały o przedziwnych kształtach oraz aż dwa noclegi pod rozgwieżdżonym, pustynnym niebem w obozie Beduinów. Najsłynniejszym miejscem w Jordanii jest dawna stolica nabatejska – Petra, będąca najoryginalniejszym spośród wszystkich zachowanych miast starożytności. Jego architektura potrafi zachwycić i oczarować każdego. Podczas dwudniowego pobytu w Petrze zobaczymy legendarne budowle, poznamy historię, wierzenia i obyczaje Nabatejczyków. Jordania jest ponadto krajem wielu innych historycznych i przyrodniczych osobliwości. Odwiedzimy Amman – dawną rzymską Filadelfię, a obecnie stolicę Królestwa Haszymickiego. Zwiedzimy pozostałe zabytki UNESCO w Jordanii: dawne miasto Umm ar-Rasas i pustynne zamki Umajjadów: Qasr Amra, Azraq i Mszatta. Zobaczymy biblijną Gerazę, w której Chrystus uzdrowił opętanego i miejsce śmierci Mojżesza na Górze Nebo. W miasteczku Madaba ujrzymy piękne mozaiki z V wieku. Odwiedzimy zamki rycerzy krzyżowych: położony na Górze Królewskiej Krak de Montreal oraz Kerak Moabski – warownię, gdzie panował słynny rycerz-rozbójnik Renald z Chatillon. Zjedziemy w najgłębszą depresję świata nad Morzem Martwym. Będziemy pływać w Morzu Czerwonym i nurkować na rafach koralowych Zatoki Akaba. Odwiedzimy też malowniczy rezerwat Wadi Dana i przejedziemy przez rzadko odwiedzaną przez turystów dolinę Wadi Mujib.

Zuzanna Kołodziej – Podróżniczka – amatorka, w ciągłej pogoni za przygodą i wyzwaniem. Liczne wędrówki górskie zawiodły mnie na granicę USA z Meksykiem skąd powędrowałam do Kanady.

Pacific Crest Trail to długodystansowy szlak górski w Stanach Zjednoczonych. 4270 kilometrów, trzy stany, dwie granice i radykalnie zmieniające się warunki pogodowe. Opowieść o sześciomiesięcznej wędrówce przez zachodnie wybrzeże USA, o prymitywnym życiu z dala od cywilizacji i o tym jak wyjść z tego w jednym kawałku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: