Jerozolima – o tym jak w jednym miejscu stykają się trzy religie


Wyjazd do Jerozolimy na pewno zaliczam do bardzo udanych. To takie miejsce, jakie zapamiętasz do końca życia! Przechodząc wąskimi uliczkami Starego Miasta na pewno każdy z was poczuje się wyjątkowo, bo tu panuje inny – duchowy – klimat. Mam wrażenie, że każdy kto odwiedzi Jerozolimę pozostawi coś w pamięci z tej podróży, coś przeżyje i coś po takim zwiedzaniu zostanie z tobą na zawsze!

Jerozolima – miasto trzech religii

Na pewno miasto należy zaliczyć do wyjątkowych, bo właśnie tutaj – dosłownie obok siebie stykają się trzy monoteistyczne religie: judaizm, chrześcijaństwo i islam. Wielokrotnie na przestrzeni lat dochodziło w Jerozolimie do konfliktów na tle religijnym. Dzisiaj jako przechodzący turysta uliczkami Starego Miasta można raczej odczuć, że w jednym czasie przebywa się w trzech różnych światach, które mimo wszystko się ze sobą łączą. Współczesne Stare miasto dzieli się na 4 dzielnice: chrześcijańską, żydowską, muzułmańską i ormiańską.

Dzielnica chrześcijańska w Jerozolimie

Znajduje się tu jedno z najważniejszych dla chrześcijan miejsc – Bazylika Grobu Świętego. Dzielnica ta graniczny z częścią dzielnicy żydowskiej, muzułmańskiej i ormiańskiej. Podczas spacerowania po tej części Starego Miasta możemy odczuć gdzie dokładnie jesteśmy. W uliczkach panuje spokój, wszędzie w każdym sklepiku można zakupić pamiątki w postaci krzyży, figurek związanych z chrześcijaństwem, masę książek i pamiątek. Dzielnicę charakteryzuje także minimalizm na wystawach, spokój, porządek oraz błyskotliwa czystość. Ma się wrażenie, że nawet kamienne podłoże świeci czystością. Znajduje się tutaj łącznie 40 miejsc ważnych dla chrześcijaństwa.

Dzielnica żydowska w Jerozolimie

To najbardziej zadbana dzielnica na Starym Mieście. I najspokojniejsza. W latach 1948 – 1967 cała dzielnica została wyburzona przez Jordańczyków. Po 1967 roku odbudowano ją praktycznie od nowa, dzięki czemu do dzisiaj domy, ulice, place są czyste i „nowe”. Najważniejszym miejscem jest Zachodni Mur – popularnie nazywany Ścianą Płaczu. To najważniejsze miejsce kultu judaizmu w Jerozolimie. Codziennie można obserwować pod ścianą płaczu Żydów, którzy w specyficzny sposób się modą, wykonując „dziwne” ruchy. Oczywiście Żydzi modlą się w tradycyjny sposób, stąd dla nas ich sposób wyrażania modlitwy może być nieco dziwny, dla nich jest jak najbardziej naturalny. Ściana płaczu podzielona jest na część dla kobiet i mężczyzn. Można tu spotkać codziennie nie tylko masę turystów, ale ultraortodoksyjnych Żydów, których można rozpoznać po tradycyjnym ubiorze. W części żydowskiej znajdziemy także dużą ilość Synagog. Jedną z nich udało mi się zwiedzić. Można tu kupić pamiątki związane z judaizmem, a także rękodzieła wykonane przez żydów.

Dzielnica muzułmańska w Jerozolimie

To miejsce jest największe a także najludniejsze w Starym Mieście. Dla muzułmanów znajdują się tutaj dwa bardzo ważne miejsca: Kopuła na Skale usytuowana na Wzgórzu Świątynnym oraz Meczet Al-Aksa. Co ciekawe przez środek dzielnicy przechodzi Via Dolorosa – czyli Droga Krzyżowa – ważna dla chrześcijan. Dzielnica muzułmańska różni się od pozostałych. Jest tu głośno, kolorowo, pachnie pysznym jedzeniem. Kupić tu można wszystko, a z ceną chyba zawsze się dogadacie. Panuje tu chaos, wokoło znajduje się dużo ludzi. Czuć atmosferę handlu. Jest dość głośno ale przyjemnie. Można powiedzieć, że tu dzieje się najwięcej. Podczas szabatu także tu jest szansa na zakupy oraz na znalezienie jedzenia.

Dzielnica Ormiańska w Jerozolimie

Jest najmniejsza, mimo to Ormianie wyraźnie zaznaczyli tu swój ślad. Mieszkania i kościoły ukrywają się tutaj za murami klasztorów. Choć Ormianie są chrześcijanami to bardzo mocno podkreślają swoje terytorium na Starym Mieście. Znajdują się tu kościoły oraz muzea. Dzielnica ta jest bardzo cicha i spokojna.

Każda z dzielnic cechuje się czymś charakterystycznym dla swojej religii, ale warto zwrócić uwagę, że jest tu też wszystko wymieszane. W dzielnicy żydowskiej czy muzułmańskiej znajdziecie kościoły czy muzea. W części ormiańskiej znajduje się np. muzeum Jerozolimy zwane Cytadelą Dawida. I tak można by wymieniać.

Jerozolima – środek Świata

Spotkanie tu wszystkich. Wyznawców różnych religii. Codziennie do Jerozolimy przyjeżdża masa turystów. Stare Miasto to kluczowy punkt zwiedzania.

Co ciekawe wejść na Stare Miasto, które jest otoczone murami możemy przez 8 bram: Jafska, Dawida, Gnojna, Złota, Lwów, Heroda, Damasceńska, Nowa.

Tu każdy zakamarek jest warty uwagi. Bez względu na to jakiego wyznania jesteś, Jerozolima to miejsce dla każdego, które warto odwiedzić – z różnych względów, nie tylko religijnych.

Jedna myśl na temat “Jerozolima – o tym jak w jednym miejscu stykają się trzy religie

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: