Padwa jest wyjątkowym miejscem. Zachwyca swą urokliwością i zaraża pięknem. To miasto do którego chce się wracać. Chciałam swój wpis zacząć od wprowadzenia Was w historię tego miejsca. Warto zwrócić uwagę, że Padwa kojarzona jest ze świętym Antonim, który ma tu swą bazylikę. Patronką natomiast jest św. Justyna, której kościół również opiszę Wam w dalszej części.
Fontanna na placu Prato della Valle, fot. Katarzyna Irzeńska
Trochę historii
Padwa leży zaledwie 40 km od Wenecji i jest jeszcze słabo doceniania przez turystów a szkoda, bo ma kilka charakterystycznych i niepowtarzalnych miejsc. Założona została już w IV w p.n.e przez Wenetów. Krąży jednak legenda, że jeżeli mielibyśmy uwierzyć Wirgiliuszowi, to Padwa istnieje dzięki Antenorowi – dostojnikowi trojańskiemu, który to w 1182 r p.n.e zakłada miasto Patavium, czyli dzisiejszą Padwę. Na początku VII wieku miasto zostaje całkowicie zniszczone przez Longobardów, w XII w staje się niezależną republiką, gdzie w kolejnych latach staje się miejscem rozkwitu nauki i kultury.
Wiek XVIII – Padwa zostaje pod władaniem Wenecji, następnie wojsk francuskich i Austrii. W 1866 roku następuje przyłączenie Padwy do królestwa Włoch.
Spacer po Padwie zacznij od placu Prato della Valle
Zachwycisz się tym miejscem, ponieważ plac ma kształt elipsy na, na której znajduje się 78 posągów uznanych ludzi, a dokładniej zasłużonych mężów. Na placu dawniej odbywały się jarmarki, dzisiaj jest porośnięty trawą w środkowej części i znajduje się na nim wyspa Memmia. Wspomniane posągi powstały w latach 1755-1838 i każdy, kto przyczynił się do pomocy dla miasta lub miał duże zasługi w nauce, mógł mieć postawiony posąg.
Ciekawostką jest to, że na placu znajdują się posągi Stefana Batorego i Jana III Sobieskiego podarowane przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1789 roku.
Plac Prato della Valle, fot. monnalisaweb.it
Kościół św. Justyny w Padwie
Znajduje się nieopodal placu Prado della Valle i robi ogromne wrażenie. Ma ponad 122 m wysokości i ok 83 m szerokości. Historia tego kościoła związana jest z św. Justyną, która była prześladowana przez Doklacjana.
WYBIERASZ SIĘ DO WENECJI? – ZOBACZ
Po jej śmierci powstał grób, następnie kapliczka a potem kościół. Trzęsienie Ziemi w XVI wieku zniszczyło cały kościół i został on w kolejnych latach wybudowany na nowo. Dzisiaj możecie podziwiać cudowne wnętrze kościoła. Robi wrażenie, człowiek czuje się bardzo mały w środku.
Kościół św. Justyny – Padwa, fot. Katarzyna Irzeńska
Ogród botaniczny w Padwie
Niedaleko kościoła św. Justyny znajduje się ogród botaniczny dostępny dla turystów. Zachowała się jego pierwotna forma jeżeli chodzi o konstrukcję oraz warto wspomnieć, że powstał w 1545 roku a w 1997 został wpisany na światową listę dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO.
Ogród Botaniczny w Padwie, fot. Infointravel
Bazylika św. Antoniego w Padwie
Powstała w latach 1232-1307. Jest zbudowana w stylu romańsko-gotycko-bizantyjskim. Najpiękniej wygląda z lotu ptaka, gdyż widać 8 kopuł, które stanowią monumentalną strukturę budowli. W kościele znajdziemy relikwie św. Antoniego – język i szczękę, a także grób z magiczną mocą. Dlaczego? Wiele osób nie wierzy czasem w Boga, ale wierzy w św. Antoniego. Ponoć przy jego grobie odbyło się już wiele cudów, dlatego ludzie tłumami przychodzą oddać cześć i modlitwę świętemu, zostawiając świece, medaliki i fotografie. Mówi się, że ściana grobu jest stale ciepła, bo tylu pielgrzymów jej dotyka, że tworzy się pewna niesamowita moc. Polecam poświęcić bazylice więcej czasu, bo jest naprawdę warta uwagi.
Bazylika św. Antoniego w Padwie, fot. Katarzyna Irzeńska
Uniwersytet w Padwie
Dante, Petrarka, a także Jan Kochanowski, Mikołaj Kopernik czy Jan Zamoyski. To nazwiska studentów Uniwersytetu, który do dzisiaj funkcjonuje w systemie bolońskim i cieszy się dużą popularnością. To tu pierwsza kobieta na świecie uzyskała dyplom – Helena Lukrecja w 1678 roku. Najciekawszą z sal był teatr anatomiczny, gdyż to w tym miejscu studenci po raz pierwszy mogli odbyć zajęcia z anatomii w strukturze widoku stopniowanego sali. Wykładowca stojąc na dole wykładał, a kolejno coraz wyżej w rozmieszczonych ławkach studenci pilnie go słuchali.
Uniwersytet w Padwie, fot. Katarzyna Irzeńska
Piazza Erbe i Pałac Sprawidliwości
Na tym słynnym placu oprócz targowiska ze świeżymi owocami i warzywami, które kuszą zobaczycie Średniowieczny Pałac Sprawiedliwości. To tu dłużnicy siadali na haniebnym kamieniu. Pałac jest wielkości dzisiejszej hali sportowej i nie ma żadnych podpór, to się nazywa stabilna konstrukcja bo to tej pory się nie zawalił.
Pałac Sprawiedliwości w Padwie, fot. Katarzyna Irzeńska
Katedra Matki Bożej Wniebowziętej i Baptysterium Jana Chrzciciela w Padwie
Budowle mają dość długą historię, dlatego skupię się nad tym, że po trzęsieniu ziemi w XVI wieku rozpoczęto budowę na nowo katedry według projektu Michała Anioła. Ciekawostką jest to, że prezbiterium wewnątrz oddziela się stylem od reszty. Wprowadzona została nowoczesność przez rzeźbiarza włoskiego Giovanno Vangi, który chciał nadać tchnienie Ducha Świętego rzeźbom. Faktycznie są one specyficzne i charakterystyczne. Samo wnętrze jest proste i dość chłodne w odbiorze.
Katedra Matki Bożej Wniebowziętej i Baptysterium Jana Chrzciciela w Padwie, fot. Katarzyna Irzeńska
Wnętrze Katedry, fot. Katarzyna Irzeńska
Padwa to również wąskie uliczki, romantyczne zakamarki w których można poczuć prawdziwe włoskie klimaty. Myślę, że tak jak ja możecie pokochać to miejsce i spokojnie powiecie, że Padwa zasługuje jak najbardziej na uwagę. Mam nadzieję, że tym wpisem zachęciłam Was do zwiedzenia tego pięknego miejsca.
Uliczki w Padwie, fot. Katarzyna Irzeńska
MEDIOLAN W 2 DNI – KLIKNIJ
Bardzo ciekawy post, a zdjęcia zdecydowanie oddają klimat Padwy.
byłem kiedyś w Padwie, sentymentalnie czytało się ten post 🙂
Dziękuję za przybliżenie moich dawnych wspomnień z Padwy.Wybieram się na kanonizację Jana Pawła II, w planie jest zwiedzanie Padwy.
ja też jadę na kanonizację Wielkiego Papieża, a w 1 dzień będę właśnie w Padwie, nie byłam jeszcze nigdy w tym mieście, zapewne spodoba mi się jak cała Italia 🙂
Krótko, na temat i co najważniejsze ciekawie 🙂 Mi także zrobiło się odrobinę sentymentalnie 🙂
Super klimacik 🙂
Cześć,
jestem harcerką i razem z moją drużyną wybieramy się na obóz wędrowny po Włoszech. Jednym z naszych przystanków jest Padwa, szukam noclegu w Padwie lub okolicach na jeden dzień. Za przenocowanie jesteśmy bardzo chętne do pomocy lub pracy. Jest nas około 14 osób. Bardzo proszę o jakieś informacje.
Z harcerskim pozdrowieniem, CZUWAJ!
Hej 🙂 akurat w Padwie nie nocowałam więc nie pomogę niestety.
Dzieki za wpis ‚padewski’.
Z wielkim zainteresowaniem prześledziłam ten spacer po Padwie. Powinnam tam być w poniedziałek. Dziekuję za podpowiedzi. Pozdrawiam. G.Ż.
Byłam, wróciłam i było tak jak Pani opisywała. Pozdrawiam. G.Ż.
Dziękuję za wpis, skorzystam z zaproponowanej trasy już za 2 tygodnie :). Pozdrawiam
podoba mi się. Krótko, treściwie z pewnymi ciekawostkami do zapamiętania. Będę tam we wrześniu. Pozdrawiam
Byłem tydzień temu i widziałem wszystkie miejsca, które Pani tak dobrze, choć skrótowo, opisała.
Pozdrawiam
Ciekawe skąd wzięła Pani informacje nt. „teatru anatomicznego”. Nie trzeba zwiedzać Palazzo Bo z przewodnikiem, wystarczy rzetelnie doczytać w wikipedii, aby dowiedzieć się co oznacza ten termin i do czego służyło to miejsce. Wpis jest co najmniej nierzetelny.
Zazdroszczę i pozdrawiam.
Bardzo wyczerpujący wpis na temat tego miasta. Bardzo nam się przydał podczas naszej wycieczki po Padwie. 🙂 Dzięki. ❤
31.03 jadę do Padwy, nie mogę się doczekać żeby zobaczyć te piękne historyczne miejsca
dzięki za ten post…