Szlak na Śnieżkę – od Świątyni Wang – piękna widokowa trasa


Śnieżka (1603 m n. p. m) – zwana Królową Karkonoszy. Góra znajduje się na liście szczytów Korony Gór Polski (KGP). Śnieżka jest najwyższym szczytem Karkonoszy oraz Sudetów, jak również Czech. Na szczycie znajduje się Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne im. Tadeusza Hołdysa – są te te charakterystyczne dyski, które stały się symbolem Śnieżki. Trasa jaką Wam opisuję, jest bardzo malownicza i warto się wybrać na trekking właśnie od Świątyni Wang na Śnieżkę. Nie będziecie żałować, naprawdę warto!

Charakterystyka szlaku

Przydatne informacje na temat trasy oraz szczytu

Charakterystyka szlaku

Wycieczkę zaczynamy od Świątyni Wang. Jeżeli chcecie zaparkować samochód to poniżej Świątyni znajduje się kilka płatnych parkingów. Cała trasa powinna zająć około 6.5 h. Do przejścia mamy około 20 km. Trekking rozpoczynamy delikatnym podejściem szlakiem niebieskim, który chwilę potem prowadzi nas w las na szlak żółty, którym dojdziemy najpierw do miejsca – Pielgrzymy, a następnie do Słonecznika.

Te dwa miejsca to piękne granitowe formacje skalne, dla których warto wybrać się tu wybrać! Ich wysokość może sięgać nawet do 25 m.

Od Słonecznika, aż po samą Śnieżkę idziemy szlakiem czerwonym, pięknym i malowniczym – po drodze mijając Dom Śląski.

Na sam szczyt Śnieżki wchodzimy trasą jednokierunkową, dość ostrym podejściem – aczkolwiek do pokonania dla każdego, następnie schodzimy ze szczytu drogą Jubileuszową (szlak czerwony i potem niebieski), a następnie by udać się do schroniska PTTK Samotnia idziemy dalej szlakiem niebieskim, przez schronisko PTTK Strzecha Akademicka. Od schroniska Samotnia idziemy dalej szlakiem niebieskim, aż zamkniemy pętlę przed Świątynią Wang.

Przydatne informacje na temat trasy oraz szczytu

  • to najbardziej widokowa trasa,
  • Świątynia Wang – to ewangelicki kościół parafialny, przeniesiony w 1842 roku z miejscowości Vang w Norwegii do Karpacza,
  • szlak nie jest wymagający, ale to długa trasa, warto zabrać odpowiednią ilość jedzenia i picia na trekking,
  • w Domu Śląskim są masowe kolejki – jeżeli chcesz coś zjeść w schronisku, na pewno bardziej spokojnie i klimatycznie będzie w Samotni,
  • na Śnieżce bardzo często mocno wieje, pamiętaj o nakryciu głowy i kurtce,
  • na sam szczyt idziemy drogą jednokierunkową,
  • na Śnieżkę można wjechać kolejką gondolową (kursuje na trasie Pec pod Sněžkou – Śnieżka).

Choć cała trasa z przerwami zajmie nam zapewne cały dzień, jednakże dla tych widoków warto się tędy przejść. Same podejścia nie powinny sprawić większego problemu, jeżeli nie masz kondycji to po prostu więcej razy po drodze odpoczniesz. Trasy są bardzo dobrze oznakowane, wiele podejść jest dostosowanych dla turystów i są one wręcz „wybrukowane”. Na pewno większym wysiłkiem będzie już samo podejście na szczyt z Domu Śląskiego, trasą jednokierunkową. Podejście jest przystosowane dla turystów. Znajdują się tutaj poręcze z łańcuchami, samo wejście nie jest trudne – może być raczej po prostu męczące, bo trzeba się trochę pod górę wysilić, ale warto!

Jeżeli wybrałeś/aś tą trasę, daj znać jak było i zo zobaczenia na szlaku!

Jedna myśl na temat “Szlak na Śnieżkę – od Świątyni Wang – piękna widokowa trasa

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: