Gdzie w góry na weekend? – Tomasz Habdas [recenzja książki]


Jeżeli interesują Cię jednodniowe lub weekendowe wycieczki w Beskidy Zachodnie to w tej książce znajdziesz wiele ciekawych opisów tras.

Autor – Tomek Habdas jest przewodnikiem beskidzkim, ale także autorem Bloga W Szczytowej Formie. Od lat obserwuję działania Tomka w mediach społecznościowych, czytam bloga i udało nam się nawet poznać osobiście. Facet ma ogromną górską wiedzę i wie co robi.

Gdzie w góry na weekend – to propozycja zarówno dla początkujących turystów jak i dla zaawansowanych piechurów. No dobrze, ale co właściwie opisał nam w książce Tomek?

Spis treści:

  1. Beskidy Zachodnie – trasy, topografia, poziom trudności, szlaki
  2. Jak przygotować się do górskiej wycieczki? Co ze sobą zabrać i jak się ubrać?
  3. Kim jest Tomasz Habdas? Skąd czerpał wiedzę na temat Beskidów Zachodnich?
  4. Podsumowanie

Beskidy Zachodnie – trasy, topografia, poziom trudności, szlaki

W książce – Gdzie w góry na weekend – znajdziecie opisy tras przygotowane przez autora dla Beskidu Żywieckiego, Śląskiego i Małego. Tomek sugerował się kilkoma aspektami podczas doboru opisywanych szlaków. Przede wszystkim skupił się na miejscach, które są według niego warte odwiedzenia, posiadają ciekawą i malowniczą trasę, a także są przystępne dla każdego.

Każda propozycja trekkingu zawiera informację o dystansie do przejścia, a także przewyższeniach, szacowanym czasie i okolicznościach jakie spotkają Was po drodze. Podoba mi się podejście Tomka do opisów, bo nie ma tu typowych – szablonowych treści, które zazwyczaj prezentowane są w ten sam sposób. Przy okazji poznacie trochę historii i ciekawostek o danym miejscu, dowiecie się skąd pochodzi nazwa szczytu, albo kto był odpowiedzialny za to, że dane schronisko PTTK powstało i jak po dzień dzisiejszy funkcjonuje.

Jak przygotować się do górskiej wycieczki? Co ze sobą zabrać i jak się ubrać?

Nie pozostawia Was autor samych z tym tematem. W książce są dokładnie opisane kwestie związane z przygotowaniem do górskiej wycieczki, dostosowaniem ubioru, sprzętu a także bezpieczeństwa w górach. Tomek przytoczył w kilku opisach historie, które mrożą krew w żyłach – bo pokazują, że nawet Beskidy mogą być niebezpieczne i nie wolno takich „rzekomo prostych” przejść bagatelizować.

Jak oznakowane są szlaki, co oznaczają kolory na drzewach, czym są punkty PTTK i kiedy otrzymuje się odznakę albo jak spakować plecak na górski trekking?

Wszystkiego dowiecie się czytając książkę – Gdzie w góry na weekend – autor zadbał o wszelkie wyjaśnienia i szczegóły, abyście poczuli się zaopiekowani w tym temacie.

Kim jest Tomasz Habdas? Skąd czerpał wiedzę na temat Beskidów Zachodnich?

Tomek urodził się i wychowywał w Żywcu. Obecnie mieszka w Warszawie, ale bardzo często lubi wracać do domu rodzinnego – co bardzo podkreśla zarówno w książce jak i w mediach społecznościowych. Wcale mu się nie dziwię, bo Żywiec i jego okolice to cudowne miejsca!

Początki obcowania z górami zawdzięcza rodzicom, którzy w połowie lat 90. zabrali go na pierwszą, drugą i potem kolejne wycieczki górskie. Tym sposobem autor już od młodych lat miał styczność z trekkingiem i zasmakował tego fajnego uczucia, jakim jest przebywanie na szlaku.

W kolejnych latach Tomek cały czas eksplorował Beskidy, a gdy już „tu” było mu za mało, to poszerzał swoje horyzonty, smakując tras w Tatrach, a następnie w górach wysokich w Europie i na Świecie.

Autor książki ma już na swoim koncie zdobyte takie szczyty jak: Aconcagua, Elbrus, Kazbek, Mont Blanc, Kilimandżaro, Tubkal. W Polsce przeszedł GSB (czyli Główny Szlak Beskidzki). Ta lista z roku na rok się wydłuża, a Tomek jest tylko dowodem na to, jak pięknie można rozwijać swoją pasję i dążyć do spełniania marzeń.

fot. Tomasz Habdas, źródło: W Szczytowej Formie

Uważam, że Tomek ma ogromną wiedzę na temat gór i ich topografii. Zawsze z przyjemnością słucham jego relacji na IG (zobacz profil). Nie dość, że uzyskam od niego garść przydatnych informacji, to Tomek potrafi przesłać dużą dawkę dobrego humoru, co w dzisiejszych czasach jest nam wszystkim bardzo potrzebne.

Podsumowanie

Książka – Gdzie w Góry na Weekend – jest idealną propozycją szczególnie dla początkujących górskich turystów, bo to taka mała encyklopedia bardzo przydatnej wiedzy. Zaawansowani odkryją zaś wiele ciekawostek na temat danych miejsc, o których mogli nie mieć pojęcia.

Osobiście nie znałam kilku tras z tej książki. Potraktuję ją jako ściągę w Beskidy Zachodnie, spakuję plecak i wybiorę się tam gdzie mnie jeszcze nie było!

Dodam, że o wielu ciekawostkach nie miałam pojęcia, za co Ci Tomku za ich przytoczenie dziękuję!

Na koniec przedstawiam cytat z książki, który bardzo trafnie określa, po co się idzie w góry:

„Góry to nie tylko przebyte kilometry i pokonane przewyższenia. Dla mnie to pasja, bardzo ważny element życia i coś, co chcę pokazywać innym.”

Jedna myśl na temat “Gdzie w góry na weekend? – Tomasz Habdas [recenzja książki]

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: