Jeżeli interesują Cię jednodniowe lub weekendowe wycieczki w Beskidy Zachodnie to w tej książce znajdziesz wiele ciekawych opisów tras.
Autor – Tomek Habdas jest przewodnikiem beskidzkim, ale także autorem Bloga W Szczytowej Formie. Od lat obserwuję działania Tomka w mediach społecznościowych, czytam bloga i udało nam się nawet poznać osobiście. Facet ma ogromną górską wiedzę i wie co robi.
Gdzie w góry na weekend – to propozycja zarówno dla początkujących turystów jak i dla zaawansowanych piechurów. No dobrze, ale co właściwie opisał nam w książce Tomek?
Spis treści:
- Beskidy Zachodnie – trasy, topografia, poziom trudności, szlaki
- Jak przygotować się do górskiej wycieczki? Co ze sobą zabrać i jak się ubrać?
- Kim jest Tomasz Habdas? Skąd czerpał wiedzę na temat Beskidów Zachodnich?
- Podsumowanie
Beskidy Zachodnie – trasy, topografia, poziom trudności, szlaki
W książce – Gdzie w góry na weekend – znajdziecie opisy tras przygotowane przez autora dla Beskidu Żywieckiego, Śląskiego i Małego. Tomek sugerował się kilkoma aspektami podczas doboru opisywanych szlaków. Przede wszystkim skupił się na miejscach, które są według niego warte odwiedzenia, posiadają ciekawą i malowniczą trasę, a także są przystępne dla każdego.
Każda propozycja trekkingu zawiera informację o dystansie do przejścia, a także przewyższeniach, szacowanym czasie i okolicznościach jakie spotkają Was po drodze. Podoba mi się podejście Tomka do opisów, bo nie ma tu typowych – szablonowych treści, które zazwyczaj prezentowane są w ten sam sposób. Przy okazji poznacie trochę historii i ciekawostek o danym miejscu, dowiecie się skąd pochodzi nazwa szczytu, albo kto był odpowiedzialny za to, że dane schronisko PTTK powstało i jak po dzień dzisiejszy funkcjonuje.
Jak przygotować się do górskiej wycieczki? Co ze sobą zabrać i jak się ubrać?
Nie pozostawia Was autor samych z tym tematem. W książce są dokładnie opisane kwestie związane z przygotowaniem do górskiej wycieczki, dostosowaniem ubioru, sprzętu a także bezpieczeństwa w górach. Tomek przytoczył w kilku opisach historie, które mrożą krew w żyłach – bo pokazują, że nawet Beskidy mogą być niebezpieczne i nie wolno takich „rzekomo prostych” przejść bagatelizować.
Jak oznakowane są szlaki, co oznaczają kolory na drzewach, czym są punkty PTTK i kiedy otrzymuje się odznakę albo jak spakować plecak na górski trekking?
Wszystkiego dowiecie się czytając książkę – Gdzie w góry na weekend – autor zadbał o wszelkie wyjaśnienia i szczegóły, abyście poczuli się zaopiekowani w tym temacie.
Kim jest Tomasz Habdas? Skąd czerpał wiedzę na temat Beskidów Zachodnich?
Tomek urodził się i wychowywał w Żywcu. Obecnie mieszka w Warszawie, ale bardzo często lubi wracać do domu rodzinnego – co bardzo podkreśla zarówno w książce jak i w mediach społecznościowych. Wcale mu się nie dziwię, bo Żywiec i jego okolice to cudowne miejsca!
Początki obcowania z górami zawdzięcza rodzicom, którzy w połowie lat 90. zabrali go na pierwszą, drugą i potem kolejne wycieczki górskie. Tym sposobem autor już od młodych lat miał styczność z trekkingiem i zasmakował tego fajnego uczucia, jakim jest przebywanie na szlaku.
W kolejnych latach Tomek cały czas eksplorował Beskidy, a gdy już „tu” było mu za mało, to poszerzał swoje horyzonty, smakując tras w Tatrach, a następnie w górach wysokich w Europie i na Świecie.
Autor książki ma już na swoim koncie zdobyte takie szczyty jak: Aconcagua, Elbrus, Kazbek, Mont Blanc, Kilimandżaro, Tubkal. W Polsce przeszedł GSB (czyli Główny Szlak Beskidzki). Ta lista z roku na rok się wydłuża, a Tomek jest tylko dowodem na to, jak pięknie można rozwijać swoją pasję i dążyć do spełniania marzeń.
Uważam, że Tomek ma ogromną wiedzę na temat gór i ich topografii. Zawsze z przyjemnością słucham jego relacji na IG (zobacz profil). Nie dość, że uzyskam od niego garść przydatnych informacji, to Tomek potrafi przesłać dużą dawkę dobrego humoru, co w dzisiejszych czasach jest nam wszystkim bardzo potrzebne.
Podsumowanie
Książka – Gdzie w Góry na Weekend – jest idealną propozycją szczególnie dla początkujących górskich turystów, bo to taka mała encyklopedia bardzo przydatnej wiedzy. Zaawansowani odkryją zaś wiele ciekawostek na temat danych miejsc, o których mogli nie mieć pojęcia.
Osobiście nie znałam kilku tras z tej książki. Potraktuję ją jako ściągę w Beskidy Zachodnie, spakuję plecak i wybiorę się tam gdzie mnie jeszcze nie było!
Dodam, że o wielu ciekawostkach nie miałam pojęcia, za co Ci Tomku za ich przytoczenie dziękuję!
Na koniec przedstawiam cytat z książki, który bardzo trafnie określa, po co się idzie w góry:
„Góry to nie tylko przebyte kilometry i pokonane przewyższenia. Dla mnie to pasja, bardzo ważny element życia i coś, co chcę pokazywać innym.”