Buried. The 1982 Alpine Meadows avalanche – recenzja filmu


Członkowie śnieżnego patrolu, którzy pracowali w 1982 roku w stacji narciarskiej Alpine Meadows w Kaliforni, stanowili kolorową mieszankę ludzi lubiących outdoor i przygodę. W filmie ‚Buried’ opowiadają o potężnej lawinie, która zeszła w czasie ich służby, przynosząc ogromne zniszczenia i której wspomnienie prześladuje ich do dziś.

1. Buried – jaka jest potęga lawiny?

2. Najtrudniejszy dzień w Alpine Meadows w Kalifornii

Buried – jaka jest potęga lawiny?

Już sam tytuł „Buried” czyli pogrzebani daje mocny przekaz. Nigdy nie chciałabym się zaleźć w takiej sytuacji jak osoby, które są rozmówcami w tym dokumencie. Nie wyobrażam sobie ani zostać przysypaną przez lawinę, ani brać udział w akcji ratunkowej. Po obejrzeniu tego filmu dotarło do mnie jakie spustoszenie się tworzy po zejściu lawiny, choć wyobrażenie na jej temat miałam zawsze duże i dość racjonalne.

Ten film rozsypał mnie na kawałki.

Pojawia się tu ogrom trudnych decyzji, które trzeba było podjąć i pełen wachlarz emocji, z którymi ekipa ratunkowa i świadkowie musieli się zmierzyć. Zamurowało mnie kilka razy podczas oglądania. Gdy zadałam sobie pytanie co ja bym zrobiła na ich miejscu, to odpowiedź nasuwała się jedna … nie doświadczyłaś tego, więc nie się nie odzywaj.

Ekipa z Alpine Meadows Ski Patrol składała się z ludzi, którzy kochali góry i zimowe narciarskie ekspedycje. Byli w centrum każdej zimowej imprezy, przodowali. Ośrodek narciarski leżał na terenie lawiniastym. Wiedzieli jak ograniczać tam lawiny i się z nimi mierzyć, byli wyposażeni w ładunki wybuchowe, by w bezpieczny sposób „wyładowywać nadmiary śniegu”. Mieli też guru od tych spraw.

Wśród nich był Jim Plechn specjalista od lawin śnieżnych. Facet rozważny i daleki od błahych decyzji. Wszystko co robił było przemyślane. Jego zadaniem było dbanie o bezpieczeństwo i dbał o przestrzeganie protokołu.

Najtrudniejszy dzień w Alpine Meadows w Kalifornii

31 marca 1982 roku był najtragiczniejszym dniem w życiu Jima. Warunki pogodowe pogorszyły się diametralnie, góra była niedostępna z powodu zagrożenia lawinowego, a załoga, która była gotowa do działania po części została zasypana przez lawinę, która pojawiła się nagle. Potężne ilości śniegu zniszczyły bazę ośrodka i parking. Zasypało 7 osób.

Przez następne dni pogoda nie polepszała się, warunki były tragiczne. A trzeba było ratować zasypanych…

W tym czasie ekipa ratunkowa zmierzyła się z wieloma zdaniami, podjęto jedną z najtrudniejszych decyzji.

Jim podczas wypowiedzi w tym dokumencie próbuje się trzymać, ale czasami nie daje rady. Te wspomnienia bombardują go na nowo.

Wysłuchacie tu wypowiedzi ludzi, którzy zmierzyli się z tą lawiną. Te rozmowy są niełatwe, bo dotyczą bliskości się ze śmiercią, ratowaniem bliskich, walką o ich przeżycie.

Przecież tam cały czas trwają trudne warunki a ogrom ludzi walczy o każdą sekundę

Buried to film, który zostanie na długo w pamięci. Ciężko się go ogląda z pozycji „fotela”. Dlaczego? Sami zobaczycie.

Jak mocno takie przeżycie siedzi w głowie, nawet po latach. Jak bardzo odbiło się to na psychice wielu osób…

Podziwiam wszystkich, którzy zdecydowali się wypowiedzieć w tym filmie. Ta lawina jest okropnym wspomnieniem, traumą na całe życie, najgorszym doświadczeniem tych ludzi.

fot. filmygorskie.pl

Film Buried przeraża, ale warto zmierzyć się z tymi emocjami. Myślę, że mimo wszystko pozwoli Wam ten film bardziej zrozumieć potęgę lawin oraz podjęte decyzje podczas akcji ratunkowej, a wspomnienie tamtego dnia … utkwi Wam w pamięci.

Film dla widzów powyżej 12 roku życia.

Seans do obejrzenia 29 marca 2023 od 19:00 w 7 miastach Polski:

  • Łódź, Multikino Silverscreen
  • Gdańsk, Multikino Gdańsk przy Alei Zwycięstwa
  • Katowice, Kino Kosmos
  • Kraków, Multikino Kraków przy Dobrego Pasterza
  • Poznań, Multikino 51 przy Królowej Jadwigi
  • Warszawa, Nove Kino Wisła
  • Wrocław, Kino Nowe Horyzonty

Karnet na ten film i pozostałe w ramach Jack Wolfskin – Lądek Film Tour [KUPISZ TUTAJ]

Filmygorskie.pl to największy dystrybutor filmów o tematyce górskiej i outdoorowej w Polsce. Na platformie znajduje się wiele materiałów, które mogą Cię zainteresować. CZYTAJ WIĘCEJ

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: